Svensk konsulenthus køber sig ind i Danmark

Svenske AppPro etablerer dansk brohoved med købet af dansk datacenterleverandør.

Artikel top billede

Den danske datacenter-leverandør SNEX bliver en del af svenske AddPro, der i Sverige er markedsledende inden for it-infrastruktur og it-sikkerhed.

Den 250 mand store konsulentvirksomhed AddPro og SNEX er blevet enige om en fusion, hvor AddPro erhverver 100 procent af aktierne i SNEX, der har  til huse i Brøndby og Silkeborg.

"Med erhvervelsen af SNEX fortsætter vi vores erklærede ambition om vækst på et marked, som vi har identificeret som centralt for en hurtigt og lønsom udvikling i AddPro-koncernen," lyder det i en pressemeddelelse fra Nicklas Persson, der er administrerende direktør hos AddPro AB.

Ifølge AddPro-chefen er tiden kommet til at udvikle potentialet i en fælles udvikling af Øresundsregionen, og han mener, at timingen for projektet er optimal.

"Sammen bliver vi den mest komplette leverandør af IT sikkerhed i Skandinavien. Til sammen er vi mere end 200 ansatte i Ørestadsregionen, og medarbejderne i SNEX vil nu også være i stand til at levere større og mere komplette løsninger i det danske marked," siger Jørgen Gammelgaard, der er administrerende direktør i SNEX, i den fælles pressemeddelelse.

Med de tekniske kompetencer hos AddPro i Malmø, AddPro Helsingborg og SNEX i København, vil den nye fusion ifølge Jørgen Gammelgaard være den absolut største aktør på tværs af Øresund.

AddPro er ejet af det danske investeringsselskab Polaris, som har specialiseret sig i investeringer i SMB-virksomheder på tværs af grænserne på de nordiske marked. I ejerkredsen bag Polaris finder man blandt andet Mærsk-koncernen, ATP, Dansk bank og Kirk Kapital.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job