Svensk konsulenthus køber sig ind i Danmark

Svenske AppPro etablerer dansk brohoved med købet af dansk datacenterleverandør.

Artikel top billede

Den danske datacenter-leverandør SNEX bliver en del af svenske AddPro, der i Sverige er markedsledende inden for it-infrastruktur og it-sikkerhed.

Den 250 mand store konsulentvirksomhed AddPro og SNEX er blevet enige om en fusion, hvor AddPro erhverver 100 procent af aktierne i SNEX, der har  til huse i Brøndby og Silkeborg.

"Med erhvervelsen af SNEX fortsætter vi vores erklærede ambition om vækst på et marked, som vi har identificeret som centralt for en hurtigt og lønsom udvikling i AddPro-koncernen," lyder det i en pressemeddelelse fra Nicklas Persson, der er administrerende direktør hos AddPro AB.

Ifølge AddPro-chefen er tiden kommet til at udvikle potentialet i en fælles udvikling af Øresundsregionen, og han mener, at timingen for projektet er optimal.

"Sammen bliver vi den mest komplette leverandør af IT sikkerhed i Skandinavien. Til sammen er vi mere end 200 ansatte i Ørestadsregionen, og medarbejderne i SNEX vil nu også være i stand til at levere større og mere komplette løsninger i det danske marked," siger Jørgen Gammelgaard, der er administrerende direktør i SNEX, i den fælles pressemeddelelse.

Med de tekniske kompetencer hos AddPro i Malmø, AddPro Helsingborg og SNEX i København, vil den nye fusion ifølge Jørgen Gammelgaard være den absolut største aktør på tværs af Øresund.

AddPro er ejet af det danske investeringsselskab Polaris, som har specialiseret sig i investeringer i SMB-virksomheder på tværs af grænserne på de nordiske marked. I ejerkredsen bag Polaris finder man blandt andet Mærsk-koncernen, ATP, Dansk bank og Kirk Kapital.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen