Svensk konsulenthus køber sig ind i Danmark

Svenske AppPro etablerer dansk brohoved med købet af dansk datacenterleverandør.

Artikel top billede

Den danske datacenter-leverandør SNEX bliver en del af svenske AddPro, der i Sverige er markedsledende inden for it-infrastruktur og it-sikkerhed.

Den 250 mand store konsulentvirksomhed AddPro og SNEX er blevet enige om en fusion, hvor AddPro erhverver 100 procent af aktierne i SNEX, der har  til huse i Brøndby og Silkeborg.

"Med erhvervelsen af SNEX fortsætter vi vores erklærede ambition om vækst på et marked, som vi har identificeret som centralt for en hurtigt og lønsom udvikling i AddPro-koncernen," lyder det i en pressemeddelelse fra Nicklas Persson, der er administrerende direktør hos AddPro AB.

Ifølge AddPro-chefen er tiden kommet til at udvikle potentialet i en fælles udvikling af Øresundsregionen, og han mener, at timingen for projektet er optimal.

"Sammen bliver vi den mest komplette leverandør af IT sikkerhed i Skandinavien. Til sammen er vi mere end 200 ansatte i Ørestadsregionen, og medarbejderne i SNEX vil nu også være i stand til at levere større og mere komplette løsninger i det danske marked," siger Jørgen Gammelgaard, der er administrerende direktør i SNEX, i den fælles pressemeddelelse.

Med de tekniske kompetencer hos AddPro i Malmø, AddPro Helsingborg og SNEX i København, vil den nye fusion ifølge Jørgen Gammelgaard være den absolut største aktør på tværs af Øresund.

AddPro er ejet af det danske investeringsselskab Polaris, som har specialiseret sig i investeringer i SMB-virksomheder på tværs af grænserne på de nordiske marked. I ejerkredsen bag Polaris finder man blandt andet Mærsk-koncernen, ATP, Dansk bank og Kirk Kapital.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS