Svensk konsulenthus køber sig ind i Danmark

Svenske AppPro etablerer dansk brohoved med købet af dansk datacenterleverandør.

Artikel top billede

Den danske datacenter-leverandør SNEX bliver en del af svenske AddPro, der i Sverige er markedsledende inden for it-infrastruktur og it-sikkerhed.

Den 250 mand store konsulentvirksomhed AddPro og SNEX er blevet enige om en fusion, hvor AddPro erhverver 100 procent af aktierne i SNEX, der har  til huse i Brøndby og Silkeborg.

"Med erhvervelsen af SNEX fortsætter vi vores erklærede ambition om vækst på et marked, som vi har identificeret som centralt for en hurtigt og lønsom udvikling i AddPro-koncernen," lyder det i en pressemeddelelse fra Nicklas Persson, der er administrerende direktør hos AddPro AB.

Ifølge AddPro-chefen er tiden kommet til at udvikle potentialet i en fælles udvikling af Øresundsregionen, og han mener, at timingen for projektet er optimal.

"Sammen bliver vi den mest komplette leverandør af IT sikkerhed i Skandinavien. Til sammen er vi mere end 200 ansatte i Ørestadsregionen, og medarbejderne i SNEX vil nu også være i stand til at levere større og mere komplette løsninger i det danske marked," siger Jørgen Gammelgaard, der er administrerende direktør i SNEX, i den fælles pressemeddelelse.

Med de tekniske kompetencer hos AddPro i Malmø, AddPro Helsingborg og SNEX i København, vil den nye fusion ifølge Jørgen Gammelgaard være den absolut største aktør på tværs af Øresund.

AddPro er ejet af det danske investeringsselskab Polaris, som har specialiseret sig i investeringer i SMB-virksomheder på tværs af grænserne på de nordiske marked. I ejerkredsen bag Polaris finder man blandt andet Mærsk-koncernen, ATP, Dansk bank og Kirk Kapital.

Læs mere:

Læses lige nu

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS