Dit åndedræt kan oplade din smartphone

Du får strøm på mobilen - men kommer til at ligne en superskurk.

Artikel top billede

Din smartphone suger strøm ud af batteriet, men nu kan du snart bogstavelig talt puste liv tilbage i telefonen.

Designeren Joco Paulo Lammoglia har udviklet et koncept, AIRE Mask, som kort sagt går ud på at bruge dit åndedræt til at skabe strøm. Opladningen sker ved at omdanne vejrtrækningen til elektricitet. 

Selve apparatet skal spændes direkte på ansigtet for at fange de fleste luftbølger i små turbiner. Men kunne kalde det en Vestas-mølle i en noget mindre skala.

Men aggregatet får også den bivirkning, at man kommer til at få en fremtoning som Darth Wader eller en anden superskurk.

AIRE Mask er blevet præmieret med den prestigefyldte designpris RedDot, men er endnu ikke i produktion.

Løb og lad

Opfinder Joco Paulo Lammoglia fra Brasilien mener, at hans maske kan bruges i flere situationer. Under en løbetur kunne løberens forpustede åndedræt veksles til strøm, men også når han kommer hjem på sofaen og tager et hvil - eller sover - skulle hans mere afslappede vejrtrækning kunne oplade små elektroniske apparater som telefoner og iPods.

Opfinderen håber også, at hans opfindelse, hvis den realiseres, kan anspore flere til at dyrke motion, fordi de vil få et kontant udbytte af løbeturen i form af en billigere el-regning - og en grønnere samvittighed.

Det er ikke det første bud på at drage nytte af kroppen til at skabe strøm. Andre forskere arbejder på et projekt, der kan omdanne knæets bevægelser til elektricitet.  

LÆS OGSÅ:

Ny opfindelse: Fremtidens telefon har måske et batteri af uld

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS