Dit åndedræt kan oplade din smartphone

Du får strøm på mobilen - men kommer til at ligne en superskurk.

Artikel top billede

Din smartphone suger strøm ud af batteriet, men nu kan du snart bogstavelig talt puste liv tilbage i telefonen.

Designeren Joco Paulo Lammoglia har udviklet et koncept, AIRE Mask, som kort sagt går ud på at bruge dit åndedræt til at skabe strøm. Opladningen sker ved at omdanne vejrtrækningen til elektricitet. 

Selve apparatet skal spændes direkte på ansigtet for at fange de fleste luftbølger i små turbiner. Men kunne kalde det en Vestas-mølle i en noget mindre skala.

Men aggregatet får også den bivirkning, at man kommer til at få en fremtoning som Darth Wader eller en anden superskurk.

AIRE Mask er blevet præmieret med den prestigefyldte designpris RedDot, men er endnu ikke i produktion.

Løb og lad

Opfinder Joco Paulo Lammoglia fra Brasilien mener, at hans maske kan bruges i flere situationer. Under en løbetur kunne løberens forpustede åndedræt veksles til strøm, men også når han kommer hjem på sofaen og tager et hvil - eller sover - skulle hans mere afslappede vejrtrækning kunne oplade små elektroniske apparater som telefoner og iPods.

Opfinderen håber også, at hans opfindelse, hvis den realiseres, kan anspore flere til at dyrke motion, fordi de vil få et kontant udbytte af løbeturen i form af en billigere el-regning - og en grønnere samvittighed.

Det er ikke det første bud på at drage nytte af kroppen til at skabe strøm. Andre forskere arbejder på et projekt, der kan omdanne knæets bevægelser til elektricitet.  

LÆS OGSÅ:

Ny opfindelse: Fremtidens telefon har måske et batteri af uld

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S