Nu vil Dropbox erobre dit fjernsyn

Nu satser Dropbox på at udvikle klienter til fjernsyn og anden underholdnings-elektronik.

Artikel top billede

Der er efterhånden mange tjenester, som tilbyder at gemme alle vores filer i skyen. Dropbox er en af de mest succesfulde, men kampen er hård, og giganter som Microsoft og Google trænger sig ind på dette marked. Nu forsøger Dropbox at komme ind på nye markeder.

Fremover vil Dropbox ikke kun understøtte computere og mobile enheder - der skal også udvikles klienter til fjernsyn og anden underholdnings-elektronik. Det fortalte det amerikanske selskab i forbindelse med IFA-messen i Berlin i sidste uge.

En af ideerne er, at man kan hente billeder og videoklip fra sin Dropbox over på fjernsynet. Der arbejdes også på at integrere Dropbox i bilcomputere, fortalte Lars Fjeldsoe-Nielsen, der er chef for mobil-divisionen hos Dropbox.

Men selskabet vil ikke afsløre konkrete detaljer om, hvordan det skal fungere, eller hvornår vi kan regne med at få Dropbox på fjernsynet.

I det hele taget er firmaet meget hemmelighedsfuldt. På IFA ville Dropbox hverken afsløre, hvor mange medarbejdere selskabet har eller det nøjagtige brugertal. Det skulle dog være sikkert, at Dropbox har mere end 50 millioner brugere.

Til gengæld kunne Dropbox fortælle, at man har integreret sin klient i to nye mobile enheder fra Samsung, Galaxy Camera og Galaxy Note 2.

Man vil ikke nøjes med en simpel forudinstalleret applikation - Dropbox foretrækker at integrere sine funktioner meget dybt i systemet.

På de nye Samsung-enheder bliver man allerede efter den første aktivering opfordret til at indtaste sit Dropbox-login, og man bliver så belønnet med 50 GB ekstra lagerplads.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS