Nu vil Dropbox erobre dit fjernsyn

Nu satser Dropbox på at udvikle klienter til fjernsyn og anden underholdnings-elektronik.

Artikel top billede

Der er efterhånden mange tjenester, som tilbyder at gemme alle vores filer i skyen. Dropbox er en af de mest succesfulde, men kampen er hård, og giganter som Microsoft og Google trænger sig ind på dette marked. Nu forsøger Dropbox at komme ind på nye markeder.

Fremover vil Dropbox ikke kun understøtte computere og mobile enheder - der skal også udvikles klienter til fjernsyn og anden underholdnings-elektronik. Det fortalte det amerikanske selskab i forbindelse med IFA-messen i Berlin i sidste uge.

En af ideerne er, at man kan hente billeder og videoklip fra sin Dropbox over på fjernsynet. Der arbejdes også på at integrere Dropbox i bilcomputere, fortalte Lars Fjeldsoe-Nielsen, der er chef for mobil-divisionen hos Dropbox.

Men selskabet vil ikke afsløre konkrete detaljer om, hvordan det skal fungere, eller hvornår vi kan regne med at få Dropbox på fjernsynet.

I det hele taget er firmaet meget hemmelighedsfuldt. På IFA ville Dropbox hverken afsløre, hvor mange medarbejdere selskabet har eller det nøjagtige brugertal. Det skulle dog være sikkert, at Dropbox har mere end 50 millioner brugere.

Til gengæld kunne Dropbox fortælle, at man har integreret sin klient i to nye mobile enheder fra Samsung, Galaxy Camera og Galaxy Note 2.

Man vil ikke nøjes med en simpel forudinstalleret applikation - Dropbox foretrækker at integrere sine funktioner meget dybt i systemet.

På de nye Samsung-enheder bliver man allerede efter den første aktivering opfordret til at indtaste sit Dropbox-login, og man bliver så belønnet med 50 GB ekstra lagerplads.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S