Nu vil Dropbox erobre dit fjernsyn

Nu satser Dropbox på at udvikle klienter til fjernsyn og anden underholdnings-elektronik.

Artikel top billede

Der er efterhånden mange tjenester, som tilbyder at gemme alle vores filer i skyen. Dropbox er en af de mest succesfulde, men kampen er hård, og giganter som Microsoft og Google trænger sig ind på dette marked. Nu forsøger Dropbox at komme ind på nye markeder.

Fremover vil Dropbox ikke kun understøtte computere og mobile enheder - der skal også udvikles klienter til fjernsyn og anden underholdnings-elektronik. Det fortalte det amerikanske selskab i forbindelse med IFA-messen i Berlin i sidste uge.

En af ideerne er, at man kan hente billeder og videoklip fra sin Dropbox over på fjernsynet. Der arbejdes også på at integrere Dropbox i bilcomputere, fortalte Lars Fjeldsoe-Nielsen, der er chef for mobil-divisionen hos Dropbox.

Men selskabet vil ikke afsløre konkrete detaljer om, hvordan det skal fungere, eller hvornår vi kan regne med at få Dropbox på fjernsynet.

I det hele taget er firmaet meget hemmelighedsfuldt. På IFA ville Dropbox hverken afsløre, hvor mange medarbejdere selskabet har eller det nøjagtige brugertal. Det skulle dog være sikkert, at Dropbox har mere end 50 millioner brugere.

Til gengæld kunne Dropbox fortælle, at man har integreret sin klient i to nye mobile enheder fra Samsung, Galaxy Camera og Galaxy Note 2.

Man vil ikke nøjes med en simpel forudinstalleret applikation - Dropbox foretrækker at integrere sine funktioner meget dybt i systemet.

På de nye Samsung-enheder bliver man allerede efter den første aktivering opfordret til at indtaste sit Dropbox-login, og man bliver så belønnet med 50 GB ekstra lagerplads.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S