Nu vil Dropbox erobre dit fjernsyn

Nu satser Dropbox på at udvikle klienter til fjernsyn og anden underholdnings-elektronik.

Artikel top billede

Der er efterhånden mange tjenester, som tilbyder at gemme alle vores filer i skyen. Dropbox er en af de mest succesfulde, men kampen er hård, og giganter som Microsoft og Google trænger sig ind på dette marked. Nu forsøger Dropbox at komme ind på nye markeder.

Fremover vil Dropbox ikke kun understøtte computere og mobile enheder - der skal også udvikles klienter til fjernsyn og anden underholdnings-elektronik. Det fortalte det amerikanske selskab i forbindelse med IFA-messen i Berlin i sidste uge.

En af ideerne er, at man kan hente billeder og videoklip fra sin Dropbox over på fjernsynet. Der arbejdes også på at integrere Dropbox i bilcomputere, fortalte Lars Fjeldsoe-Nielsen, der er chef for mobil-divisionen hos Dropbox.

Men selskabet vil ikke afsløre konkrete detaljer om, hvordan det skal fungere, eller hvornår vi kan regne med at få Dropbox på fjernsynet.

I det hele taget er firmaet meget hemmelighedsfuldt. På IFA ville Dropbox hverken afsløre, hvor mange medarbejdere selskabet har eller det nøjagtige brugertal. Det skulle dog være sikkert, at Dropbox har mere end 50 millioner brugere.

Til gengæld kunne Dropbox fortælle, at man har integreret sin klient i to nye mobile enheder fra Samsung, Galaxy Camera og Galaxy Note 2.

Man vil ikke nøjes med en simpel forudinstalleret applikation - Dropbox foretrækker at integrere sine funktioner meget dybt i systemet.

På de nye Samsung-enheder bliver man allerede efter den første aktivering opfordret til at indtaste sit Dropbox-login, og man bliver så belønnet med 50 GB ekstra lagerplads.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura