Hård kritik af Apple: Patent-krig hviler på tyndt grundlag

"Vi har altid været skamløse, når det gjaldt om at stjæle en god idé." Citat: Steve Jobs.

Artikel top billede

Selv om Apple skulle vinde hele vejen igennem i patent-sagerne mod Samsung, vil det aktuelle slagsmål mellem verdens to største forbrugerelektronik-producenter nok ikke komme til at gavne ret mange andre end den involverede hærskare af højt betalte advokater.

Det mener advokat Martin von Haller Grønbæk, BvHD.

"Sagen mellem Apple og Samsung sætter et stort spørgsmålstegn ved, om patentsystemet fungerer efter hensigten," siger han til ComON.

Han bemærker, at den aktuelle patentsag, som med et milliardstort erstatningskrav til Samsung for krænkelse af en række af Apples patenter fik en foreløbig afgørelse i sidste uge, er blevet mødt med megen kritik.

"Mange har ment, at det er en forkert afgørelse, og det er et spørgsmål, om det amerikanske patentsystem virkelig beskytter opfinderne," siger han.

Generelt er der i den omtalte sag tale om design-patenter snarere end om egentlige patenter på nye opfindelser, og det er kernen i problemet med det amerikanske system, mener den danske advokat, der i mange år har beskæftiget sig med intellektuelle rettigheder i it-branchen.

"Hvis man kan få patent på noget, som måske hverken er egentligt nyskabende eller ikke-åbenlyst, er det et problem," siger Martin von Haller Grønbæk.

Et af Apple-patenterne, som Samsung blev fundet skyldig i at have krænket, handler blandt andet om list-scrolling og håndtering af dokumenter på en touchskærm (Se det her).

Som den britiske blogger Glyn Moody gør opmærksom på, har nogle af de bruger-grænseflade-koncepter, som Apple påstår at have opfundet, været beskrevet tidligere. Det gælder eksempelvis ideen om at flytte et dokument på en skærm ved at benytte fingeren. Dette blev allerede beskrevet helt tilbage i 1992 af forskere på Xerox (se denne video).  

Store kunstnere stjæler

Apples brug af eksisterende ideer er ikke nogen ny afsløring.

"Steve Jobs sagde jo selv, at han gerne stjal andres ideer," siger Martin von Haller Grønbæk.

Citatet stammer fra dokumentarfilmen "Triumf of the Nerds" fra 1996. Steve Jobs interviewes 26 minutter inde i filmen, hvor han citerer Picasso for udsagnet om, at gode kunstnere kopierer, mens store kunstnere stjæler.

"Vi har altid været skamløse, når det gjaldt om at stjæle en god idé," lød det fra den nu afdøde Apple-stifter.

Filmen, der giver et bemærkelsesværdigt indblik i Apples historie og Steve Jobs' psykologi og filosofi, er formelt fjernet fra YouTube, men kan alligevel findes flere steder, for eksempel her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job