Filmstjerne vil alligevel ikke trække Apple i retten

Bruce Willis' kone afviser nu, at filmstjernen vil starte en retssag om digital musik.

Artikel top billede

I de seneste dage har flere britiske medier rapporteret, at filmstjernen Bruce Willis vil sagsøge Apple, fordi han er utilfreds med licensvilkårene i iTunes-butikken. Han ønsker angiveligt at efterlade sin digitale musiksamling til sine døtre, men de nuværende regler tillader ikke, at man kan overdrage musikken til en anden person - heller ikke efter den oprindelige ejer er gået bort.

Nu skriver skuespillerens kone Emma Heming på Twitter, at historien ikke er sand. Der er ingen reaktion fra Bruce Willis selv, men hans kone afviser altså, at en retssag mod Apple skulle være på vej.

Problemet med det manglende ejerskab over digital musik, film, bøger og andet indhold er dog reelt nok. CNET har forsøgt at komme til bunds i reglerne.

Det ser ud til, at kontrakten mellem brugeren og den pågældende tjeneste - i dette tilfælde Apple iTunes - automatisk ophører, når brugeren dør. Kontrakten er ikke længere gyldig, og hverken kontoen eller de købte produkter kan overføres til en anden person. Man kan selvfølgelig give sit brugernavn og kodeord videre. Men det er en overtrædelse af reglerne.

Når det gælder iTunes, kan man bruge de købte produkter på op til fem computere. Der er tale om en personlig licens, som ikke kan overdrages til andre. Brugeren har ikke købt musikken, men betalt for retten til at lytte til musikken på et begrænset antal enheder.

"Vi ejer faktisk slet ikke de fleste af de digitale produkter som vi har købt. Vi har retten til at bruge dem, men ikke til at overføre, sælge eller forære dem væk; så vi har ikke noget ejerskab," skriver Forbes.

Det er ikke noget stort problem i dag, hvor værdien af vores digitale musik- og film-samling nok er forholdsvis begrænset, men det kan blive mere relevant fremover, efterhånden som stadig mere indhold bliver konverteret til digital form.

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job