Filmstjerne vil alligevel ikke trække Apple i retten

Bruce Willis' kone afviser nu, at filmstjernen vil starte en retssag om digital musik.

Artikel top billede

I de seneste dage har flere britiske medier rapporteret, at filmstjernen Bruce Willis vil sagsøge Apple, fordi han er utilfreds med licensvilkårene i iTunes-butikken. Han ønsker angiveligt at efterlade sin digitale musiksamling til sine døtre, men de nuværende regler tillader ikke, at man kan overdrage musikken til en anden person - heller ikke efter den oprindelige ejer er gået bort.

Nu skriver skuespillerens kone Emma Heming på Twitter, at historien ikke er sand. Der er ingen reaktion fra Bruce Willis selv, men hans kone afviser altså, at en retssag mod Apple skulle være på vej.

Problemet med det manglende ejerskab over digital musik, film, bøger og andet indhold er dog reelt nok. CNET har forsøgt at komme til bunds i reglerne.

Det ser ud til, at kontrakten mellem brugeren og den pågældende tjeneste - i dette tilfælde Apple iTunes - automatisk ophører, når brugeren dør. Kontrakten er ikke længere gyldig, og hverken kontoen eller de købte produkter kan overføres til en anden person. Man kan selvfølgelig give sit brugernavn og kodeord videre. Men det er en overtrædelse af reglerne.

Når det gælder iTunes, kan man bruge de købte produkter på op til fem computere. Der er tale om en personlig licens, som ikke kan overdrages til andre. Brugeren har ikke købt musikken, men betalt for retten til at lytte til musikken på et begrænset antal enheder.

"Vi ejer faktisk slet ikke de fleste af de digitale produkter som vi har købt. Vi har retten til at bruge dem, men ikke til at overføre, sælge eller forære dem væk; så vi har ikke noget ejerskab," skriver Forbes.

Det er ikke noget stort problem i dag, hvor værdien af vores digitale musik- og film-samling nok er forholdsvis begrænset, men det kan blive mere relevant fremover, efterhånden som stadig mere indhold bliver konverteret til digital form.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job