Nokias nye håb afsløres i dag - følg med her

Mystiske reklamer viser Augmented Reality, men all odds er for en lancering af den første smartphone med Windows 8.

Artikel top billede

I dag onsdag kl 16 dansk tid lancerer Nokia og Microsoft en ny stor og epokegørende ... ting.

Selskaberne har i fællesskab inviteret techjournalister til pressemøde i New York. Almindelige dødelige smartphone-fans vil kunne følge afsløringerne via et live stream fra Nokias hjemmeside.

Hverken Nokia eller Microsoft fortæller nærmere om, hvad der skal lanceres, men alle gætter på, at man på pressemødet vil fremvise de nye Lumia-telefoner, der bliver første inkarnation for styresystemet Windows Phone 8.

Mange Windows Phone-fans håber desuden, at en ny toptelefon med Microsofts styresystem vil indeholde samme forbløffende 41 megapixel kamera, som det Nokia lancerede tidligere i år på en gammeldags Symbian-telefon.

Men at dømme efter de første, drilske reklamefilm fra Nokia - se nederst -  får nyskabelserne snarere noget at gøre med Augmented Reality - AR.

Filmene viser en pige på gåtur i byen. Hun og vi præsenteres for AR-agtige informationer om en sko-butik. Det mærkelige er, at pigen åbenlyst ignorerer informationerne og går videre. I den næste film finder hun tilsyneladende, hvad hun søger - men uden hjælp af AR.

Måske Nokia og Microsoft vil demonstrere en funktion, som er bedre end Augemented Reality, der som teknologi snart har en hel del år på bagen.

Blandt andre nyskabelser vil man ifølge flere gadgetsites kunne se trådløs opladning, som øjensynligt bliver lanceret sammen med denne lækkede telefon.

Nokias eget stream fra pressekonferencen kan ses her


Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job