Her er Firefox OS

En ny video viser en tidlig version af Firefox OS, der kører på en ZTE smartphone.

Artikel top billede

Mozilla arbejder på sit eget smartphone-operativsystem, Firefox OS. Der er netop frigivet en ny video, som viser en tidlig version af Firefox OS på en kinesisk ZTE smartphone. Her kan man blandt andet se browseren, kamera-funktionen, galeriet og en preview af Firefox Marketplace, der svarer til Googles Play Store.

I videoen kan man også se, hvordan det er muligt at skifte mellem applikationer på telefonen, og hvordan man foretager et opkald og henter kontaktlisten.

Mozilla har desuden udsendt en række skærmbilleder af Firefox OS. De viser blandt andet musik- og radio-applikationen.

Der er ikke sat dato på, hvornår Mozilla er klar med en stabil slutbruger-version af Firefox, men en brasiliansk teleudbyder vil sælge en smartphone med Firefox OS fra begyndelsen af 2013.

Firefox OS har kodenavnet "Boot to Gecko", og det er baseret på Linux. Det er et meget slankt operativsystem, som kun består af en kernel, nogle drivere og web-motoren Gecko, mens hele brugerfladen er skabt i HTML5. Det gælder også for telefoni- og sms-delen.

De kinesiske producenter ZTE og TCL er de første, der vil bruge Firefox OS i deres smartphones. De første modeller har en Qualcomm Snapdragon-processor.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect