Her er Firefox OS

En ny video viser en tidlig version af Firefox OS, der kører på en ZTE smartphone.

Artikel top billede

Mozilla arbejder på sit eget smartphone-operativsystem, Firefox OS. Der er netop frigivet en ny video, som viser en tidlig version af Firefox OS på en kinesisk ZTE smartphone. Her kan man blandt andet se browseren, kamera-funktionen, galeriet og en preview af Firefox Marketplace, der svarer til Googles Play Store.

I videoen kan man også se, hvordan det er muligt at skifte mellem applikationer på telefonen, og hvordan man foretager et opkald og henter kontaktlisten.

Mozilla har desuden udsendt en række skærmbilleder af Firefox OS. De viser blandt andet musik- og radio-applikationen.

Der er ikke sat dato på, hvornår Mozilla er klar med en stabil slutbruger-version af Firefox, men en brasiliansk teleudbyder vil sælge en smartphone med Firefox OS fra begyndelsen af 2013.

Firefox OS har kodenavnet "Boot to Gecko", og det er baseret på Linux. Det er et meget slankt operativsystem, som kun består af en kernel, nogle drivere og web-motoren Gecko, mens hele brugerfladen er skabt i HTML5. Det gælder også for telefoni- og sms-delen.

De kinesiske producenter ZTE og TCL er de første, der vil bruge Firefox OS i deres smartphones. De første modeller har en Qualcomm Snapdragon-processor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S