Her er Firefox OS

En ny video viser en tidlig version af Firefox OS, der kører på en ZTE smartphone.

Artikel top billede

Mozilla arbejder på sit eget smartphone-operativsystem, Firefox OS. Der er netop frigivet en ny video, som viser en tidlig version af Firefox OS på en kinesisk ZTE smartphone. Her kan man blandt andet se browseren, kamera-funktionen, galeriet og en preview af Firefox Marketplace, der svarer til Googles Play Store.

I videoen kan man også se, hvordan det er muligt at skifte mellem applikationer på telefonen, og hvordan man foretager et opkald og henter kontaktlisten.

Mozilla har desuden udsendt en række skærmbilleder af Firefox OS. De viser blandt andet musik- og radio-applikationen.

Der er ikke sat dato på, hvornår Mozilla er klar med en stabil slutbruger-version af Firefox, men en brasiliansk teleudbyder vil sælge en smartphone med Firefox OS fra begyndelsen af 2013.

Firefox OS har kodenavnet "Boot to Gecko", og det er baseret på Linux. Det er et meget slankt operativsystem, som kun består af en kernel, nogle drivere og web-motoren Gecko, mens hele brugerfladen er skabt i HTML5. Det gælder også for telefoni- og sms-delen.

De kinesiske producenter ZTE og TCL er de første, der vil bruge Firefox OS i deres smartphones. De første modeller har en Qualcomm Snapdragon-processor.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job