Her er Firefox OS

En ny video viser en tidlig version af Firefox OS, der kører på en ZTE smartphone.

Artikel top billede

Mozilla arbejder på sit eget smartphone-operativsystem, Firefox OS. Der er netop frigivet en ny video, som viser en tidlig version af Firefox OS på en kinesisk ZTE smartphone. Her kan man blandt andet se browseren, kamera-funktionen, galeriet og en preview af Firefox Marketplace, der svarer til Googles Play Store.

I videoen kan man også se, hvordan det er muligt at skifte mellem applikationer på telefonen, og hvordan man foretager et opkald og henter kontaktlisten.

Mozilla har desuden udsendt en række skærmbilleder af Firefox OS. De viser blandt andet musik- og radio-applikationen.

Der er ikke sat dato på, hvornår Mozilla er klar med en stabil slutbruger-version af Firefox, men en brasiliansk teleudbyder vil sælge en smartphone med Firefox OS fra begyndelsen af 2013.

Firefox OS har kodenavnet "Boot to Gecko", og det er baseret på Linux. Det er et meget slankt operativsystem, som kun består af en kernel, nogle drivere og web-motoren Gecko, mens hele brugerfladen er skabt i HTML5. Det gælder også for telefoni- og sms-delen.

De kinesiske producenter ZTE og TCL er de første, der vil bruge Firefox OS i deres smartphones. De første modeller har en Qualcomm Snapdragon-processor.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job