Her er Firefox OS

En ny video viser en tidlig version af Firefox OS, der kører på en ZTE smartphone.

Artikel top billede

Mozilla arbejder på sit eget smartphone-operativsystem, Firefox OS. Der er netop frigivet en ny video, som viser en tidlig version af Firefox OS på en kinesisk ZTE smartphone. Her kan man blandt andet se browseren, kamera-funktionen, galeriet og en preview af Firefox Marketplace, der svarer til Googles Play Store.

I videoen kan man også se, hvordan det er muligt at skifte mellem applikationer på telefonen, og hvordan man foretager et opkald og henter kontaktlisten.

Mozilla har desuden udsendt en række skærmbilleder af Firefox OS. De viser blandt andet musik- og radio-applikationen.

Der er ikke sat dato på, hvornår Mozilla er klar med en stabil slutbruger-version af Firefox, men en brasiliansk teleudbyder vil sælge en smartphone med Firefox OS fra begyndelsen af 2013.

Firefox OS har kodenavnet "Boot to Gecko", og det er baseret på Linux. Det er et meget slankt operativsystem, som kun består af en kernel, nogle drivere og web-motoren Gecko, mens hele brugerfladen er skabt i HTML5. Det gælder også for telefoni- og sms-delen.

De kinesiske producenter ZTE og TCL er de første, der vil bruge Firefox OS i deres smartphones. De første modeller har en Qualcomm Snapdragon-processor.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S