iPhone 5 kan sikre Obama valgsejren

Kan en gadget redde USA's økonomi? Det er faktisk ikke umuligt.

Artikel top billede

(Foto: {c} 2008 Obama for America All Rights Reserved / David Katz)

Det siger noget om Apples magt og indflydelse, at de blotte rygter om fimaets næste nye dims er nok til at få økonomer til at justere på forventningerrne til USA bruttonationalprodukt - og indirekte forbedre Barack Obamas chancer for at blive genvalgt som USA's præsident ved valget i november.

Mange iagttagere mener at vide, at Apple i morgen onsdag vil lade en ny, storslået iPhone åbenbare sin skønhed for den måbende omverden.

Ifølge et af de mange mere eller mindre velunderbyggede forlydender om telefonen vil Apple sætte sit nye produkt til salg kort tid efter lanceringen.

Sidst Apple lancerede en nye telefon (oktober 2011, hvis nogen skulle have glemt det) blev selskabet mødt med skuffelse over de manglende nyheder, men solgte alligevel fire millioner eksemplarer af iPhone 4S i de første tre dage, efter at apparatet var blevet sat til salg.

iPhone 4S lignede forgængeren, så hvis iPhone 5 i det mindste ser lidt anderledes ud, bør Apple få et kæmpehit allerede der.

Men Apple-gætterier er ikke nogen tilfældig videnskab - de har stor samfundsmæssig betydning.

Michael Feroli, der er en af cheføkonomerne i finanshuset J. P. Morgen, har regnet på tallene. Han siger ifølge Wall Street Journal,  at det forventede salg af iPhone 5 vil påvirke USA's bruttonationalprodukt (BNP) positivt med mellem en kvart og en halv procent - nok til at booste USA's økonomi mærkbart.

Beregningen baserer sig på en antagelse om, at iPhone 5 vil blive solgt i otte millioner eksemplarer.

Cheføkonomen vurderer, at den nye Apple-telefon vil koste 600 dollars - heraf vil de 200 dollar tælle som importerede komponenter, men resten er good clean american value.

Hvis Michael Feroli får ret, og det tror flere iagttagere i de amerikanske medier, vil Apple indirekte være med til at sikre Barack Obamas genvalg. Tilstanden af USA's økonomi er den altafgørende faktor for, om amerikanerne vil stemme på ham igen, og hvis bruttonationalproduktet viser god sund vækst i fjerde kvartal, vil hans udfordrer til præsidentvalget, Mitt Romney, få en lang næse, mener The Atlantic
 
Ironisk nok er den Blackberry-brugende Barack Obama tilsyneladende slet ikke i stand til at værdsætte Apples særlige magi og firmaets brugervenlige produkter.

Ved et vælgermøde i Florida forleden skulle præsidenten i al offentlighed ringe til en af kampagnemedarbejderne og stod længe og fumlede med en lånt iPhone, før han gav op. Først i andet forsøg lykkedes det for præsidenten at få Apples supergadget til at foretage et telefonopkald.

Måske iPhone 5 bliver nemmere at ringe fra? Det ved Barack Obama og alle andre i morgen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension