iPhone 5 kan sikre Obama valgsejren

Kan en gadget redde USA's økonomi? Det er faktisk ikke umuligt.

Artikel top billede

(Foto: {c} 2008 Obama for America All Rights Reserved / David Katz)

Det siger noget om Apples magt og indflydelse, at de blotte rygter om fimaets næste nye dims er nok til at få økonomer til at justere på forventningerrne til USA bruttonationalprodukt - og indirekte forbedre Barack Obamas chancer for at blive genvalgt som USA's præsident ved valget i november.

Mange iagttagere mener at vide, at Apple i morgen onsdag vil lade en ny, storslået iPhone åbenbare sin skønhed for den måbende omverden.

Ifølge et af de mange mere eller mindre velunderbyggede forlydender om telefonen vil Apple sætte sit nye produkt til salg kort tid efter lanceringen.

Sidst Apple lancerede en nye telefon (oktober 2011, hvis nogen skulle have glemt det) blev selskabet mødt med skuffelse over de manglende nyheder, men solgte alligevel fire millioner eksemplarer af iPhone 4S i de første tre dage, efter at apparatet var blevet sat til salg.

iPhone 4S lignede forgængeren, så hvis iPhone 5 i det mindste ser lidt anderledes ud, bør Apple få et kæmpehit allerede der.

Men Apple-gætterier er ikke nogen tilfældig videnskab - de har stor samfundsmæssig betydning.

Michael Feroli, der er en af cheføkonomerne i finanshuset J. P. Morgen, har regnet på tallene. Han siger ifølge Wall Street Journal,  at det forventede salg af iPhone 5 vil påvirke USA's bruttonationalprodukt (BNP) positivt med mellem en kvart og en halv procent - nok til at booste USA's økonomi mærkbart.

Beregningen baserer sig på en antagelse om, at iPhone 5 vil blive solgt i otte millioner eksemplarer.

Cheføkonomen vurderer, at den nye Apple-telefon vil koste 600 dollars - heraf vil de 200 dollar tælle som importerede komponenter, men resten er good clean american value.

Hvis Michael Feroli får ret, og det tror flere iagttagere i de amerikanske medier, vil Apple indirekte være med til at sikre Barack Obamas genvalg. Tilstanden af USA's økonomi er den altafgørende faktor for, om amerikanerne vil stemme på ham igen, og hvis bruttonationalproduktet viser god sund vækst i fjerde kvartal, vil hans udfordrer til præsidentvalget, Mitt Romney, få en lang næse, mener The Atlantic
 
Ironisk nok er den Blackberry-brugende Barack Obama tilsyneladende slet ikke i stand til at værdsætte Apples særlige magi og firmaets brugervenlige produkter.

Ved et vælgermøde i Florida forleden skulle præsidenten i al offentlighed ringe til en af kampagnemedarbejderne og stod længe og fumlede med en lånt iPhone, før han gav op. Først i andet forsøg lykkedes det for præsidenten at få Apples supergadget til at foretage et telefonopkald.

Måske iPhone 5 bliver nemmere at ringe fra? Det ved Barack Obama og alle andre i morgen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse