iPhone 5 kan sikre Obama valgsejren

Kan en gadget redde USA's økonomi? Det er faktisk ikke umuligt.

Artikel top billede

(Foto: {c} 2008 Obama for America All Rights Reserved / David Katz)

Det siger noget om Apples magt og indflydelse, at de blotte rygter om fimaets næste nye dims er nok til at få økonomer til at justere på forventningerrne til USA bruttonationalprodukt - og indirekte forbedre Barack Obamas chancer for at blive genvalgt som USA's præsident ved valget i november.

Mange iagttagere mener at vide, at Apple i morgen onsdag vil lade en ny, storslået iPhone åbenbare sin skønhed for den måbende omverden.

Ifølge et af de mange mere eller mindre velunderbyggede forlydender om telefonen vil Apple sætte sit nye produkt til salg kort tid efter lanceringen.

Sidst Apple lancerede en nye telefon (oktober 2011, hvis nogen skulle have glemt det) blev selskabet mødt med skuffelse over de manglende nyheder, men solgte alligevel fire millioner eksemplarer af iPhone 4S i de første tre dage, efter at apparatet var blevet sat til salg.

iPhone 4S lignede forgængeren, så hvis iPhone 5 i det mindste ser lidt anderledes ud, bør Apple få et kæmpehit allerede der.

Men Apple-gætterier er ikke nogen tilfældig videnskab - de har stor samfundsmæssig betydning.

Michael Feroli, der er en af cheføkonomerne i finanshuset J. P. Morgen, har regnet på tallene. Han siger ifølge Wall Street Journal,  at det forventede salg af iPhone 5 vil påvirke USA's bruttonationalprodukt (BNP) positivt med mellem en kvart og en halv procent - nok til at booste USA's økonomi mærkbart.

Beregningen baserer sig på en antagelse om, at iPhone 5 vil blive solgt i otte millioner eksemplarer.

Cheføkonomen vurderer, at den nye Apple-telefon vil koste 600 dollars - heraf vil de 200 dollar tælle som importerede komponenter, men resten er good clean american value.

Hvis Michael Feroli får ret, og det tror flere iagttagere i de amerikanske medier, vil Apple indirekte være med til at sikre Barack Obamas genvalg. Tilstanden af USA's økonomi er den altafgørende faktor for, om amerikanerne vil stemme på ham igen, og hvis bruttonationalproduktet viser god sund vækst i fjerde kvartal, vil hans udfordrer til præsidentvalget, Mitt Romney, få en lang næse, mener The Atlantic
 
Ironisk nok er den Blackberry-brugende Barack Obama tilsyneladende slet ikke i stand til at værdsætte Apples særlige magi og firmaets brugervenlige produkter.

Ved et vælgermøde i Florida forleden skulle præsidenten i al offentlighed ringe til en af kampagnemedarbejderne og stod længe og fumlede med en lånt iPhone, før han gav op. Først i andet forsøg lykkedes det for præsidenten at få Apples supergadget til at foretage et telefonopkald.

Måske iPhone 5 bliver nemmere at ringe fra? Det ved Barack Obama og alle andre i morgen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS