Offentlig myndighed blacklister Fujitsu

Har fået betegnelsen højrisiko-leverandør efter et mislykket britisk EPJ-projekt

Artikel top billede

Cabinet Office,  et britisk departement under premierministeren med brede beføjelser, har ifølge Financial Times lavet en blacklist over firmaer, som har gjort sig uheldigt bemærket i leverancer til det offentlige.

På den liste skulle sikkerhedsfirmaet med danske forbindelser, G4S, have en fremtrædende plads, fordi det mislykkedes for selskabet at levere sikkerhedsvagter nok til det netop overståede OL.

Mere interessant i it-sammenhæng er det, at også Fujitsu er røget på den sorte liste.

Det skyldes, at Fujitsu tilbage i 2008 stod bag en kontrakt om at levere et EPJ-system til en værdi af otte milliarder, som blev aflyst på grund af problemer.

Derfor er Fujitsu, der efterfølgende har stævnet de engelske sundhedsmyndigheder for 6,5 milliarder kroner, nu blevet sat på den sorte liste.

Det er en speciel arbejdsgruppe, der har lavet den sorte liste over uønskede leverandører. Specialarbejdsgruppen har fået til opgave at rationalisere og forbedre de engelske myndigheders indkøbskontrakter.

Listen betyder, at når virksomheder fremover byder på offentlige opgaver, så skal man tage deres tidligere præstationer (eller mangel på samme) med i vurderingen af, om de kan få kontrakterne.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S