Offentlig myndighed blacklister Fujitsu

Har fået betegnelsen højrisiko-leverandør efter et mislykket britisk EPJ-projekt

Artikel top billede

Cabinet Office,  et britisk departement under premierministeren med brede beføjelser, har ifølge Financial Times lavet en blacklist over firmaer, som har gjort sig uheldigt bemærket i leverancer til det offentlige.

På den liste skulle sikkerhedsfirmaet med danske forbindelser, G4S, have en fremtrædende plads, fordi det mislykkedes for selskabet at levere sikkerhedsvagter nok til det netop overståede OL.

Mere interessant i it-sammenhæng er det, at også Fujitsu er røget på den sorte liste.

Det skyldes, at Fujitsu tilbage i 2008 stod bag en kontrakt om at levere et EPJ-system til en værdi af otte milliarder, som blev aflyst på grund af problemer.

Derfor er Fujitsu, der efterfølgende har stævnet de engelske sundhedsmyndigheder for 6,5 milliarder kroner, nu blevet sat på den sorte liste.

Det er en speciel arbejdsgruppe, der har lavet den sorte liste over uønskede leverandører. Specialarbejdsgruppen har fået til opgave at rationalisere og forbedre de engelske myndigheders indkøbskontrakter.

Listen betyder, at når virksomheder fremover byder på offentlige opgaver, så skal man tage deres tidligere præstationer (eller mangel på samme) med i vurderingen af, om de kan få kontrakterne.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S