Eksperiment: Facebook fik dovne vælgere til at vågne op

Et nyt eksperiment viser, at Facebook kan få vælgerne ud til stemmeboksene.

Artikel top billede

En enkelt besked på Facebook fik 340.000 ekstra vælgere til at møde op og afgive deres stemme ved midtvejsvalget til kongressen i USA i 2010. Den opsigtsvækkende konklusion fremgår af en undersøgelse, der netop er offentliggjort i tidsskriftet Nature.

Forskerholdet fra University of California i San Diego sendte beskeden til millioner af amerikanske Facebook-brugere med en opfordring til at deltage i valget. I teksten var der også en knap med teksten "Jeg har stemt".

En del af testpersonerne fik desuden vist en meddelelse, hvor det fremgik, at seks af deres nære venner på Facebook allerede havde klikket på denne knap.

Efter valgdagen har forskerne så undersøgt, hvem af brugerne der faktisk stemte. Det viser sig, at den gruppe, der modtog beskeden om at seks venner havde stemt allerede, havde en markant højere valgdeltagelse.

Forskerne har regnet sig til, at 60.000 personer har stemt som en direkte konsekvens af beskeden, og yderligere 280.000 af deres venner blev også ledt til valgstederne, fordi de f.eks. har set en besked om, at vennerne har stemt.

På den baggrund konstaterer forskerne, at dét, der sker online, faktisk kan have stor effekt på den virkelige verden. Men brugerne reagerer ikke på en opfordring til at stemme eller en knap, hvor de kan klikke for at vise, at de har stemt.

De reagerer først, hvis de kan se, at deres egne venner har stemt. Det sociale element spiller altså en meget stor rolle.

Facebook-brugerne har typisk omkring 150 venner, men de har kun et tæt forhold til 10 af dem.

"De tætteste 10 venner på Facebook betyder noget. De andre 140 betyder ikke noget," siger forskeren James Fowler.

Sandsynligheden for at brugeren går til stemmeboksen stiger kun, hvis det er en af 10 tætteste venner, der har markeret, at denne person også har stemt.

Det er stadig ikke så effektivt som den gode gamle metode at stemme dørklokker, som typisk får valgdeltagelsen til at stige med 8 pct.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S