Musikstreaming forurener mere end gamle cd'er

Derfor er det ikke mere miljøvenligt at bruge Spotify frem for gammeldags cd'er.

Artikel top billede

Når en cd skal fra musiker til kunde, skal den produceres og fragtes. Alligevel var det måske en mere miljøvenlig måde at transportere musik på end musikstreaming.

En rapport fra tænketanken MusicTank anslår, at musikstreaming kan ende med at kræve større energiressourcer og altså påvirke miljøet mere end de fysiske medier.

Rapporten "The hidden cost of digital music consumption" har forsøgt at stille skarpt på, hvor meget energi der skal til for at holde en musiktjeneste kørende.

"Når én lytter har streamet eller downloadet et album med 12 sange uden komprimering 27 gange, er vi næsten på højde med energiforbruget ved at produceret og transportere et cd-album," skriver Dagfinn Bach fra MusicTank.

Alt verdens musik på én chip

Musikstreaming via Spotify, WiMP eller TDC Play er først ved at tage fart, men hvis udviklingen fortsætter, vil den umiddelbart usynlige musikstreaming få en markant påvirkning på miljøet.

Dagfinn Bachs kolleger anslår, at den globale trafikmængde for musik i 2027 kan nå op på astronomiske 1 yottabytes (den pt. højeste måleenhed for data). Transport og opbevaring af så store mængder data svarer cirka til en femtedel af jordens samlede energiforbrug i 2010.

Men de høje tal forudsætter, at der ikke kommer ny teknik og smartere måder at få musikken ud til lyttere i fremtiden. Og det gør der med stor sandsynlighed.

MusicTank foreslår selv flere måder at gøre musik mindre miljøfjendtlig.

En måde at nedsætte energiforbruget ved musikstreaming kunne være, at programmerne cachede sangene lokalt, så de ikke skal over hele netværket, hver gang de afspilles på ny. Noget som for eksempel Spotify allerede har mulighed for.

En anden mulighed er smartere og mere miljøvenlige serverfarme hos cloudtjenesterne.

Et lidt mere kontroversielt forslag fra MusicTank er, at man i stedet for streaming skulle sende alle verdens sange ud til forbrugerne på en chip. En chip med plads til en petabyte, der skulle kunne indeholde alle udgivne sange, kommer snart så langt ned i pris, at det ville kunne lade sig gøre.

Den eneste trafik over nettet skulle i så fald være en verifikation af, at lytteren betaler sin månedlige betaling. Den løsning stiller dog nye krav til copyright-håndtering og bliver problematisk at holde opdateret med nye udgivelser.

Læs hele rapporten fra tænketanken.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos