Musikstreaming forurener mere end gamle cd'er

Derfor er det ikke mere miljøvenligt at bruge Spotify frem for gammeldags cd'er.

Artikel top billede

Når en cd skal fra musiker til kunde, skal den produceres og fragtes. Alligevel var det måske en mere miljøvenlig måde at transportere musik på end musikstreaming.

En rapport fra tænketanken MusicTank anslår, at musikstreaming kan ende med at kræve større energiressourcer og altså påvirke miljøet mere end de fysiske medier.

Rapporten "The hidden cost of digital music consumption" har forsøgt at stille skarpt på, hvor meget energi der skal til for at holde en musiktjeneste kørende.

"Når én lytter har streamet eller downloadet et album med 12 sange uden komprimering 27 gange, er vi næsten på højde med energiforbruget ved at produceret og transportere et cd-album," skriver Dagfinn Bach fra MusicTank.

Alt verdens musik på én chip

Musikstreaming via Spotify, WiMP eller TDC Play er først ved at tage fart, men hvis udviklingen fortsætter, vil den umiddelbart usynlige musikstreaming få en markant påvirkning på miljøet.

Dagfinn Bachs kolleger anslår, at den globale trafikmængde for musik i 2027 kan nå op på astronomiske 1 yottabytes (den pt. højeste måleenhed for data). Transport og opbevaring af så store mængder data svarer cirka til en femtedel af jordens samlede energiforbrug i 2010.

Men de høje tal forudsætter, at der ikke kommer ny teknik og smartere måder at få musikken ud til lyttere i fremtiden. Og det gør der med stor sandsynlighed.

MusicTank foreslår selv flere måder at gøre musik mindre miljøfjendtlig.

En måde at nedsætte energiforbruget ved musikstreaming kunne være, at programmerne cachede sangene lokalt, så de ikke skal over hele netværket, hver gang de afspilles på ny. Noget som for eksempel Spotify allerede har mulighed for.

En anden mulighed er smartere og mere miljøvenlige serverfarme hos cloudtjenesterne.

Et lidt mere kontroversielt forslag fra MusicTank er, at man i stedet for streaming skulle sende alle verdens sange ud til forbrugerne på en chip. En chip med plads til en petabyte, der skulle kunne indeholde alle udgivne sange, kommer snart så langt ned i pris, at det ville kunne lade sig gøre.

Den eneste trafik over nettet skulle i så fald være en verifikation af, at lytteren betaler sin månedlige betaling. Den løsning stiller dog nye krav til copyright-håndtering og bliver problematisk at holde opdateret med nye udgivelser.

Læs hele rapporten fra tænketanken.

Læses lige nu

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S