Musikstreaming forurener mere end gamle cd'er

Derfor er det ikke mere miljøvenligt at bruge Spotify frem for gammeldags cd'er.

Artikel top billede

Når en cd skal fra musiker til kunde, skal den produceres og fragtes. Alligevel var det måske en mere miljøvenlig måde at transportere musik på end musikstreaming.

En rapport fra tænketanken MusicTank anslår, at musikstreaming kan ende med at kræve større energiressourcer og altså påvirke miljøet mere end de fysiske medier.

Rapporten "The hidden cost of digital music consumption" har forsøgt at stille skarpt på, hvor meget energi der skal til for at holde en musiktjeneste kørende.

"Når én lytter har streamet eller downloadet et album med 12 sange uden komprimering 27 gange, er vi næsten på højde med energiforbruget ved at produceret og transportere et cd-album," skriver Dagfinn Bach fra MusicTank.

Alt verdens musik på én chip

Musikstreaming via Spotify, WiMP eller TDC Play er først ved at tage fart, men hvis udviklingen fortsætter, vil den umiddelbart usynlige musikstreaming få en markant påvirkning på miljøet.

Dagfinn Bachs kolleger anslår, at den globale trafikmængde for musik i 2027 kan nå op på astronomiske 1 yottabytes (den pt. højeste måleenhed for data). Transport og opbevaring af så store mængder data svarer cirka til en femtedel af jordens samlede energiforbrug i 2010.

Men de høje tal forudsætter, at der ikke kommer ny teknik og smartere måder at få musikken ud til lyttere i fremtiden. Og det gør der med stor sandsynlighed.

MusicTank foreslår selv flere måder at gøre musik mindre miljøfjendtlig.

En måde at nedsætte energiforbruget ved musikstreaming kunne være, at programmerne cachede sangene lokalt, så de ikke skal over hele netværket, hver gang de afspilles på ny. Noget som for eksempel Spotify allerede har mulighed for.

En anden mulighed er smartere og mere miljøvenlige serverfarme hos cloudtjenesterne.

Et lidt mere kontroversielt forslag fra MusicTank er, at man i stedet for streaming skulle sende alle verdens sange ud til forbrugerne på en chip. En chip med plads til en petabyte, der skulle kunne indeholde alle udgivne sange, kommer snart så langt ned i pris, at det ville kunne lade sig gøre.

Den eneste trafik over nettet skulle i så fald være en verifikation af, at lytteren betaler sin månedlige betaling. Den løsning stiller dog nye krav til copyright-håndtering og bliver problematisk at holde opdateret med nye udgivelser.

Læs hele rapporten fra tænketanken.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S