Spiludviklere anholdt for spionage

Forsøget på at genskabe en græsk ø i et krigsspil gik for langt. Nu sidder to udviklere fængslet for spionage.

Artikel top billede

To spiludviklere fra det tjekkiske softwarefirma Bohemia Interactive blev anholdt i denne uge i nærheden af en militærbase på den græske ø Limnos. Det skriver BBC. En talsmand for spilfirmaet med hovedkvarter i Prag hævder, at de to mænd blot har holdt ferie på øen.

Men deres tilstedeværelse på øen er nok ikke helt tilfældig. Bohemia er kendt for sine krigsspil i Arma-serien, og den nyeste version - Arma 3 - foregår på en meget detaljeret digital kopi af netop Limnos.

Spilfirmaet har tidligere sendt folk til øen for at samle billeder, video og andet materiale, der er brugt til spillet. Det har bragt Bohemia på kollisionskurs med de lokale myndigheder, som mener, at det er et "strategisk problem" med de detaljerede kort.

Det er konflikten med nabolandet Tyrkiet, der har fået grækerne til at være på vagt. De to anholdte spiludviklere er nu overført til øen Lesbos, hvor de står anklaget for spionage.

Bohemia fortæller i en meddelelse, at man gør alt for at støtte de to mænd.

"Vi udvikler kun spil baseret på offentligt tilgængelige oplysninger. Vi har altid respekteret loven, og vi har aldrig bedt nogen om at krænke lovene i noget land. Det gælder også for Arma 3," skriver firmaet.

I et interview med CVG bekræfter spilfirmaet, at man tidligere har haft problemer med øens borgmester, som åbenbart ikke kan se formålet med det realistiske computerspil.

"Vi håber inderligt, at der er tale om en beklagelig misforståelse af deres ildhu som kunstnere og skabere af digitale verdener," hedder det i meddelelsen fra Bohemia.

I 2001 blev tolv britiske og to hollandske "plane-spottere" anholdt i Grækenland og sigtet for spionage. De blev senere idømt fængselsstraf, men de fleste af dommene blev efterfølgende omstødt.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S