Spiludviklere anholdt for spionage

Forsøget på at genskabe en græsk ø i et krigsspil gik for langt. Nu sidder to udviklere fængslet for spionage.

Artikel top billede

To spiludviklere fra det tjekkiske softwarefirma Bohemia Interactive blev anholdt i denne uge i nærheden af en militærbase på den græske ø Limnos. Det skriver BBC. En talsmand for spilfirmaet med hovedkvarter i Prag hævder, at de to mænd blot har holdt ferie på øen.

Men deres tilstedeværelse på øen er nok ikke helt tilfældig. Bohemia er kendt for sine krigsspil i Arma-serien, og den nyeste version - Arma 3 - foregår på en meget detaljeret digital kopi af netop Limnos.

Spilfirmaet har tidligere sendt folk til øen for at samle billeder, video og andet materiale, der er brugt til spillet. Det har bragt Bohemia på kollisionskurs med de lokale myndigheder, som mener, at det er et "strategisk problem" med de detaljerede kort.

Det er konflikten med nabolandet Tyrkiet, der har fået grækerne til at være på vagt. De to anholdte spiludviklere er nu overført til øen Lesbos, hvor de står anklaget for spionage.

Bohemia fortæller i en meddelelse, at man gør alt for at støtte de to mænd.

"Vi udvikler kun spil baseret på offentligt tilgængelige oplysninger. Vi har altid respekteret loven, og vi har aldrig bedt nogen om at krænke lovene i noget land. Det gælder også for Arma 3," skriver firmaet.

I et interview med CVG bekræfter spilfirmaet, at man tidligere har haft problemer med øens borgmester, som åbenbart ikke kan se formålet med det realistiske computerspil.

"Vi håber inderligt, at der er tale om en beklagelig misforståelse af deres ildhu som kunstnere og skabere af digitale verdener," hedder det i meddelelsen fra Bohemia.

I 2001 blev tolv britiske og to hollandske "plane-spottere" anholdt i Grækenland og sigtet for spionage. De blev senere idømt fængselsstraf, men de fleste af dommene blev efterfølgende omstødt.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S