Spiludviklere anholdt for spionage

Forsøget på at genskabe en græsk ø i et krigsspil gik for langt. Nu sidder to udviklere fængslet for spionage.

Artikel top billede

To spiludviklere fra det tjekkiske softwarefirma Bohemia Interactive blev anholdt i denne uge i nærheden af en militærbase på den græske ø Limnos. Det skriver BBC. En talsmand for spilfirmaet med hovedkvarter i Prag hævder, at de to mænd blot har holdt ferie på øen.

Men deres tilstedeværelse på øen er nok ikke helt tilfældig. Bohemia er kendt for sine krigsspil i Arma-serien, og den nyeste version - Arma 3 - foregår på en meget detaljeret digital kopi af netop Limnos.

Spilfirmaet har tidligere sendt folk til øen for at samle billeder, video og andet materiale, der er brugt til spillet. Det har bragt Bohemia på kollisionskurs med de lokale myndigheder, som mener, at det er et "strategisk problem" med de detaljerede kort.

Det er konflikten med nabolandet Tyrkiet, der har fået grækerne til at være på vagt. De to anholdte spiludviklere er nu overført til øen Lesbos, hvor de står anklaget for spionage.

Bohemia fortæller i en meddelelse, at man gør alt for at støtte de to mænd.

"Vi udvikler kun spil baseret på offentligt tilgængelige oplysninger. Vi har altid respekteret loven, og vi har aldrig bedt nogen om at krænke lovene i noget land. Det gælder også for Arma 3," skriver firmaet.

I et interview med CVG bekræfter spilfirmaet, at man tidligere har haft problemer med øens borgmester, som åbenbart ikke kan se formålet med det realistiske computerspil.

"Vi håber inderligt, at der er tale om en beklagelig misforståelse af deres ildhu som kunstnere og skabere af digitale verdener," hedder det i meddelelsen fra Bohemia.

I 2001 blev tolv britiske og to hollandske "plane-spottere" anholdt i Grækenland og sigtet for spionage. De blev senere idømt fængselsstraf, men de fleste af dommene blev efterfølgende omstødt.

Læses lige nu

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS