Spiludviklere anholdt for spionage

Forsøget på at genskabe en græsk ø i et krigsspil gik for langt. Nu sidder to udviklere fængslet for spionage.

Artikel top billede

To spiludviklere fra det tjekkiske softwarefirma Bohemia Interactive blev anholdt i denne uge i nærheden af en militærbase på den græske ø Limnos. Det skriver BBC. En talsmand for spilfirmaet med hovedkvarter i Prag hævder, at de to mænd blot har holdt ferie på øen.

Men deres tilstedeværelse på øen er nok ikke helt tilfældig. Bohemia er kendt for sine krigsspil i Arma-serien, og den nyeste version - Arma 3 - foregår på en meget detaljeret digital kopi af netop Limnos.

Spilfirmaet har tidligere sendt folk til øen for at samle billeder, video og andet materiale, der er brugt til spillet. Det har bragt Bohemia på kollisionskurs med de lokale myndigheder, som mener, at det er et "strategisk problem" med de detaljerede kort.

Det er konflikten med nabolandet Tyrkiet, der har fået grækerne til at være på vagt. De to anholdte spiludviklere er nu overført til øen Lesbos, hvor de står anklaget for spionage.

Bohemia fortæller i en meddelelse, at man gør alt for at støtte de to mænd.

"Vi udvikler kun spil baseret på offentligt tilgængelige oplysninger. Vi har altid respekteret loven, og vi har aldrig bedt nogen om at krænke lovene i noget land. Det gælder også for Arma 3," skriver firmaet.

I et interview med CVG bekræfter spilfirmaet, at man tidligere har haft problemer med øens borgmester, som åbenbart ikke kan se formålet med det realistiske computerspil.

"Vi håber inderligt, at der er tale om en beklagelig misforståelse af deres ildhu som kunstnere og skabere af digitale verdener," hedder det i meddelelsen fra Bohemia.

I 2001 blev tolv britiske og to hollandske "plane-spottere" anholdt i Grækenland og sigtet for spionage. De blev senere idømt fængselsstraf, men de fleste af dommene blev efterfølgende omstødt.

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Eldorado A/S

IT-supporter

Sydjylland

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS