Spiludviklere anholdt for spionage

Forsøget på at genskabe en græsk ø i et krigsspil gik for langt. Nu sidder to udviklere fængslet for spionage.

Artikel top billede

To spiludviklere fra det tjekkiske softwarefirma Bohemia Interactive blev anholdt i denne uge i nærheden af en militærbase på den græske ø Limnos. Det skriver BBC. En talsmand for spilfirmaet med hovedkvarter i Prag hævder, at de to mænd blot har holdt ferie på øen.

Men deres tilstedeværelse på øen er nok ikke helt tilfældig. Bohemia er kendt for sine krigsspil i Arma-serien, og den nyeste version - Arma 3 - foregår på en meget detaljeret digital kopi af netop Limnos.

Spilfirmaet har tidligere sendt folk til øen for at samle billeder, video og andet materiale, der er brugt til spillet. Det har bragt Bohemia på kollisionskurs med de lokale myndigheder, som mener, at det er et "strategisk problem" med de detaljerede kort.

Det er konflikten med nabolandet Tyrkiet, der har fået grækerne til at være på vagt. De to anholdte spiludviklere er nu overført til øen Lesbos, hvor de står anklaget for spionage.

Bohemia fortæller i en meddelelse, at man gør alt for at støtte de to mænd.

"Vi udvikler kun spil baseret på offentligt tilgængelige oplysninger. Vi har altid respekteret loven, og vi har aldrig bedt nogen om at krænke lovene i noget land. Det gælder også for Arma 3," skriver firmaet.

I et interview med CVG bekræfter spilfirmaet, at man tidligere har haft problemer med øens borgmester, som åbenbart ikke kan se formålet med det realistiske computerspil.

"Vi håber inderligt, at der er tale om en beklagelig misforståelse af deres ildhu som kunstnere og skabere af digitale verdener," hedder det i meddelelsen fra Bohemia.

I 2001 blev tolv britiske og to hollandske "plane-spottere" anholdt i Grækenland og sigtet for spionage. De blev senere idømt fængselsstraf, men de fleste af dommene blev efterfølgende omstødt.

Læses lige nu

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse