Dansk startup på vej mod børsnotering

Zendesk får ny pengeindsprøjtning på 360 millioner kr.

Artikel top billede

En ny finansieringsrunde har skæppet godt i kassen hos dansk-stiftede Zendesk. Firmaet, der har hovedsæde i San Francisco, har fået 60 millioner dollar (cirka 360 millioner kroner) i ny kapital.

Pengene skal bruges til international ekspansion, og hvis firmaets nuværende udvikling fortsætter, kan investorerne se frem til en fed forretning: Zendesk er ifølge stifter og CEO Mikkel Svane på en stram kurs mod børsnotering.

Siden 2010 er den månedlige omsætning blevet femdoblet, og i dag har Zendesk omkring 40.000 kunder.

"Der er ikke nogen dato på, men en børsnotering er målet," siger Mikkel Svane til TechCrunch.

Den anseelige mængde dollar, som en række venture-firmaer har spyttet i Zendesk, skal blandt andet bruges til yderligere udvikling af firmaets helpdesk-system.

Zendesk arbejder på en ny version af helpdesk-systemet, som skal indeholde et applikations-framework, der kan udstrække Zendesk-funktioner til andre it-systemer i en virksomhed.

"Siden lanceringen af Zendesk i 2007 har verdens syn på kundeservice ændret sig dramatisk. Dagens kunder forventer allestedsnærværende, øjeblikkelig, gennemskuelig og autentisk kundeservice. Virksomhederne er i gang med at omforme deres kunderelationer fra det transaktionsbaserede til værdibaserede," siger Svane ifølge TechCrunch.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job