Dansk startup på vej mod børsnotering

Zendesk får ny pengeindsprøjtning på 360 millioner kr.

Artikel top billede

En ny finansieringsrunde har skæppet godt i kassen hos dansk-stiftede Zendesk. Firmaet, der har hovedsæde i San Francisco, har fået 60 millioner dollar (cirka 360 millioner kroner) i ny kapital.

Pengene skal bruges til international ekspansion, og hvis firmaets nuværende udvikling fortsætter, kan investorerne se frem til en fed forretning: Zendesk er ifølge stifter og CEO Mikkel Svane på en stram kurs mod børsnotering.

Siden 2010 er den månedlige omsætning blevet femdoblet, og i dag har Zendesk omkring 40.000 kunder.

"Der er ikke nogen dato på, men en børsnotering er målet," siger Mikkel Svane til TechCrunch.

Den anseelige mængde dollar, som en række venture-firmaer har spyttet i Zendesk, skal blandt andet bruges til yderligere udvikling af firmaets helpdesk-system.

Zendesk arbejder på en ny version af helpdesk-systemet, som skal indeholde et applikations-framework, der kan udstrække Zendesk-funktioner til andre it-systemer i en virksomhed.

"Siden lanceringen af Zendesk i 2007 har verdens syn på kundeservice ændret sig dramatisk. Dagens kunder forventer allestedsnærværende, øjeblikkelig, gennemskuelig og autentisk kundeservice. Virksomhederne er i gang med at omforme deres kunderelationer fra det transaktionsbaserede til værdibaserede," siger Svane ifølge TechCrunch.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S