Dansk startup på vej mod børsnotering

Zendesk får ny pengeindsprøjtning på 360 millioner kr.

Artikel top billede

En ny finansieringsrunde har skæppet godt i kassen hos dansk-stiftede Zendesk. Firmaet, der har hovedsæde i San Francisco, har fået 60 millioner dollar (cirka 360 millioner kroner) i ny kapital.

Pengene skal bruges til international ekspansion, og hvis firmaets nuværende udvikling fortsætter, kan investorerne se frem til en fed forretning: Zendesk er ifølge stifter og CEO Mikkel Svane på en stram kurs mod børsnotering.

Siden 2010 er den månedlige omsætning blevet femdoblet, og i dag har Zendesk omkring 40.000 kunder.

"Der er ikke nogen dato på, men en børsnotering er målet," siger Mikkel Svane til TechCrunch.

Den anseelige mængde dollar, som en række venture-firmaer har spyttet i Zendesk, skal blandt andet bruges til yderligere udvikling af firmaets helpdesk-system.

Zendesk arbejder på en ny version af helpdesk-systemet, som skal indeholde et applikations-framework, der kan udstrække Zendesk-funktioner til andre it-systemer i en virksomhed.

"Siden lanceringen af Zendesk i 2007 har verdens syn på kundeservice ændret sig dramatisk. Dagens kunder forventer allestedsnærværende, øjeblikkelig, gennemskuelig og autentisk kundeservice. Virksomhederne er i gang med at omforme deres kunderelationer fra det transaktionsbaserede til værdibaserede," siger Svane ifølge TechCrunch.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S