Dansk startup på vej mod børsnotering

Zendesk får ny pengeindsprøjtning på 360 millioner kr.

Artikel top billede

En ny finansieringsrunde har skæppet godt i kassen hos dansk-stiftede Zendesk. Firmaet, der har hovedsæde i San Francisco, har fået 60 millioner dollar (cirka 360 millioner kroner) i ny kapital.

Pengene skal bruges til international ekspansion, og hvis firmaets nuværende udvikling fortsætter, kan investorerne se frem til en fed forretning: Zendesk er ifølge stifter og CEO Mikkel Svane på en stram kurs mod børsnotering.

Siden 2010 er den månedlige omsætning blevet femdoblet, og i dag har Zendesk omkring 40.000 kunder.

"Der er ikke nogen dato på, men en børsnotering er målet," siger Mikkel Svane til TechCrunch.

Den anseelige mængde dollar, som en række venture-firmaer har spyttet i Zendesk, skal blandt andet bruges til yderligere udvikling af firmaets helpdesk-system.

Zendesk arbejder på en ny version af helpdesk-systemet, som skal indeholde et applikations-framework, der kan udstrække Zendesk-funktioner til andre it-systemer i en virksomhed.

"Siden lanceringen af Zendesk i 2007 har verdens syn på kundeservice ændret sig dramatisk. Dagens kunder forventer allestedsnærværende, øjeblikkelig, gennemskuelig og autentisk kundeservice. Virksomhederne er i gang med at omforme deres kunderelationer fra det transaktionsbaserede til værdibaserede," siger Svane ifølge TechCrunch.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect