HP vil igen sælge smartphones

De nye HP-smartphones kører måske med Android.

Artikel top billede

HP-chef Meg Whitman har lagt en ny strategi, som betyder at selskabet fremover skal tilbyde alle slags enheder - lige fra workstations og desktop-pc'er til bærbare og smartphones. Det fortæller hun i et interview med tv-stationen Fox Business.

Det er ellers kun et år siden, at HP opgav sine smartphones og tablets med WebOS. Whitman fortæller ikke, hvornår HP er klar med smartphones igen, men hun understreger, at HP igen vil være aktiv på dette område.

Meg Whitman fortæller, at man vil give sig god tid med udviklingen af den nye smartphone og vente, indtil man har et godt produkt.

Det skulle være sikkert, at den nye telefon ikke kommer til at køre med WebOS, som i mellemtiden er skilt ud i et selvstændigt selskab med navnet Gram. HP har uden held forsøgt at finde en køber til det gamle operativsystem.

WebOS kommer oprindelig fra Palm, som blev overtaget af HP for to år siden, og dengang forlød det, at operativsystemet også skulle bruges til printere og pc'er. Men det skete aldrig.

Der spekuleres nu på, at den nye HP-smartphone kommer til at køre med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich).

En anden mulighed kunne være, at det tætte partnerskab mellem HP og Microsoft betyder at der kommer en model med Windows Phone. HP har tidligere solgt lommecomputere og telefoner med Windows Mobile, men uden den store succes.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S