HP vil igen sælge smartphones

De nye HP-smartphones kører måske med Android.

Artikel top billede

HP-chef Meg Whitman har lagt en ny strategi, som betyder at selskabet fremover skal tilbyde alle slags enheder - lige fra workstations og desktop-pc'er til bærbare og smartphones. Det fortæller hun i et interview med tv-stationen Fox Business.

Det er ellers kun et år siden, at HP opgav sine smartphones og tablets med WebOS. Whitman fortæller ikke, hvornår HP er klar med smartphones igen, men hun understreger, at HP igen vil være aktiv på dette område.

Meg Whitman fortæller, at man vil give sig god tid med udviklingen af den nye smartphone og vente, indtil man har et godt produkt.

Det skulle være sikkert, at den nye telefon ikke kommer til at køre med WebOS, som i mellemtiden er skilt ud i et selvstændigt selskab med navnet Gram. HP har uden held forsøgt at finde en køber til det gamle operativsystem.

WebOS kommer oprindelig fra Palm, som blev overtaget af HP for to år siden, og dengang forlød det, at operativsystemet også skulle bruges til printere og pc'er. Men det skete aldrig.

Der spekuleres nu på, at den nye HP-smartphone kommer til at køre med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich).

En anden mulighed kunne være, at det tætte partnerskab mellem HP og Microsoft betyder at der kommer en model med Windows Phone. HP har tidligere solgt lommecomputere og telefoner med Windows Mobile, men uden den store succes.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Project & Account Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S