HP vil igen sælge smartphones

De nye HP-smartphones kører måske med Android.

Artikel top billede

HP-chef Meg Whitman har lagt en ny strategi, som betyder at selskabet fremover skal tilbyde alle slags enheder - lige fra workstations og desktop-pc'er til bærbare og smartphones. Det fortæller hun i et interview med tv-stationen Fox Business.

Det er ellers kun et år siden, at HP opgav sine smartphones og tablets med WebOS. Whitman fortæller ikke, hvornår HP er klar med smartphones igen, men hun understreger, at HP igen vil være aktiv på dette område.

Meg Whitman fortæller, at man vil give sig god tid med udviklingen af den nye smartphone og vente, indtil man har et godt produkt.

Det skulle være sikkert, at den nye telefon ikke kommer til at køre med WebOS, som i mellemtiden er skilt ud i et selvstændigt selskab med navnet Gram. HP har uden held forsøgt at finde en køber til det gamle operativsystem.

WebOS kommer oprindelig fra Palm, som blev overtaget af HP for to år siden, og dengang forlød det, at operativsystemet også skulle bruges til printere og pc'er. Men det skete aldrig.

Der spekuleres nu på, at den nye HP-smartphone kommer til at køre med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich).

En anden mulighed kunne være, at det tætte partnerskab mellem HP og Microsoft betyder at der kommer en model med Windows Phone. HP har tidligere solgt lommecomputere og telefoner med Windows Mobile, men uden den store succes.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S