HP vil igen sælge smartphones

De nye HP-smartphones kører måske med Android.

Artikel top billede

HP-chef Meg Whitman har lagt en ny strategi, som betyder at selskabet fremover skal tilbyde alle slags enheder - lige fra workstations og desktop-pc'er til bærbare og smartphones. Det fortæller hun i et interview med tv-stationen Fox Business.

Det er ellers kun et år siden, at HP opgav sine smartphones og tablets med WebOS. Whitman fortæller ikke, hvornår HP er klar med smartphones igen, men hun understreger, at HP igen vil være aktiv på dette område.

Meg Whitman fortæller, at man vil give sig god tid med udviklingen af den nye smartphone og vente, indtil man har et godt produkt.

Det skulle være sikkert, at den nye telefon ikke kommer til at køre med WebOS, som i mellemtiden er skilt ud i et selvstændigt selskab med navnet Gram. HP har uden held forsøgt at finde en køber til det gamle operativsystem.

WebOS kommer oprindelig fra Palm, som blev overtaget af HP for to år siden, og dengang forlød det, at operativsystemet også skulle bruges til printere og pc'er. Men det skete aldrig.

Der spekuleres nu på, at den nye HP-smartphone kommer til at køre med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich).

En anden mulighed kunne være, at det tætte partnerskab mellem HP og Microsoft betyder at der kommer en model med Windows Phone. HP har tidligere solgt lommecomputere og telefoner med Windows Mobile, men uden den store succes.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car