Hvem har lavet årets bedste app?

I næste måned kåres landets bedste smartphone apps. Er det din?

Artikel top billede

Der bliver konstant lavet nye apps i Danmark, og niveauet bliver hele tiden bedre og bedre. Derfor er der selvfølgelig igen i år behov for at hædre de bedste.

Danish App Awards bliver afholdt for anden gang i år, og nu leder juryen efter landets bedste og flotteste apps - i år inden for endnu flere forskellige kategorier.
 
Sidste år var der tre kategorier og to specialpriser. Det er vokset til 11 kategorier og fem specialpriser i år.

"Vi har udvidet antallet af kategorier for at hylde mangfoldigheden blandt danske apps. Samtidig gør det, at Danish App Awards nu kommer til at favne bredere end før, med nye kategorier som Promotion & Advertising, Retail & E-Commerce og Games & Entertainment, samt den helt nye Independent kategori," forklarer Nicolas Thomsen, medstifter af prisen og kreativ direktør i app-udviklingsfirmaet Shape.

GALLERI: Se de flotteste apps fra 2011

Flere etablerede udviklingshuse og nye firmaer lever i dag af at udvikle apps til smartphones. Men opstarten af app-byggeri i Danmark var i begyndelsen præget af hobby-programmering og selvstændig udvikling derhjemme i nattetimerne.

Derfor har Danish App Awards (Sugarcode) valgt at hylde unge selvstændige appudviklere i kategorien "Independent".
Kategorien er for frivillige udviklere eller hjemmegjorte apps, der ikke har fået den fortjente opmærksomhed. Modsat de andre kategorier er denne kategori gratis at indstille apps til.

 
Juryen rummer blandt andre formanden og So Ein Ding-vært Nikolaj Sonne, der også var med sidste år, samt nogle af vinderne fra sidste år. For eksempel udviklerne af Danske Banks Mobilbank.

Sidste frist for at nominere sin egen app er den 1. oktober.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S