Hvem har lavet årets bedste app?

I næste måned kåres landets bedste smartphone apps. Er det din?

Artikel top billede

Der bliver konstant lavet nye apps i Danmark, og niveauet bliver hele tiden bedre og bedre. Derfor er der selvfølgelig igen i år behov for at hædre de bedste.

Danish App Awards bliver afholdt for anden gang i år, og nu leder juryen efter landets bedste og flotteste apps - i år inden for endnu flere forskellige kategorier.
 
Sidste år var der tre kategorier og to specialpriser. Det er vokset til 11 kategorier og fem specialpriser i år.

"Vi har udvidet antallet af kategorier for at hylde mangfoldigheden blandt danske apps. Samtidig gør det, at Danish App Awards nu kommer til at favne bredere end før, med nye kategorier som Promotion & Advertising, Retail & E-Commerce og Games & Entertainment, samt den helt nye Independent kategori," forklarer Nicolas Thomsen, medstifter af prisen og kreativ direktør i app-udviklingsfirmaet Shape.

GALLERI: Se de flotteste apps fra 2011

Flere etablerede udviklingshuse og nye firmaer lever i dag af at udvikle apps til smartphones. Men opstarten af app-byggeri i Danmark var i begyndelsen præget af hobby-programmering og selvstændig udvikling derhjemme i nattetimerne.

Derfor har Danish App Awards (Sugarcode) valgt at hylde unge selvstændige appudviklere i kategorien "Independent".
Kategorien er for frivillige udviklere eller hjemmegjorte apps, der ikke har fået den fortjente opmærksomhed. Modsat de andre kategorier er denne kategori gratis at indstille apps til.

 
Juryen rummer blandt andre formanden og So Ein Ding-vært Nikolaj Sonne, der også var med sidste år, samt nogle af vinderne fra sidste år. For eksempel udviklerne af Danske Banks Mobilbank.

Sidste frist for at nominere sin egen app er den 1. oktober.

Læses lige nu

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S