Google: I har stjålet Android

Google mener, at kinesiske Alibaba har kopieret deres mobile operativsystem.

Artikel top billede

Forleden måtte Acer overraskende udskyde lanceringen af sin nye smartphone Cloud Mobile 800 med et operativsystem fra kinesiske Alibaba Group. Det skete angiveligt efter pres fra Google, som har truet med at opsige Acers licens til at bruge Android på sine telefoner.

Nu har der udviklet sig et heftigt skænderi mellem Google og Alibaba, som er den største konkurrent på det kinesiske internet-marked. Debatten kører over forskellige medier og det sociale netværk Google+, hvor Android-chef Andy Rubin hævder, at det kinesiske Aliyun OS bruger Android's runtime og værktøjer. Det skriver digi.no.

Google hævder altså, at kineserne har tyvstjålet deres arbejde og skabt deres egen klon af Android. Nu er Android frit tilgængelig som open source platform, og alle kan bruge det. Men kineserne holder sig ikke til spillereglerne - deres Aliyun OS er ikke kompatibelt med resten af Android-miljøet.

"Det kan ikke benægtes, at Aliyun er baseret på Android-platformen og udnytter alt det hårde arbejde som Open Handset Alliance har lagt i denne platform. Så hvis du vil profitere fra Android-platformen, må du også vælge at være kompatibel," skriver Andy Rubin.

Rubin hævder også, at der er piratkopierede Google-apps i Alibabas egen app-butik til Aliyun OS.

Alibaba slår igen i e-mails sendt til forskellige medier. De er gengivet i All Things Digital. Her hævder Alibaba's internationale chef John Spelich, at Aliyun OS bygger på open source Linux og har sine egne applikationer. Han erkender, at det kan afvikle nogle men ikke alle Android-apps.

"Vil nogen være så venlig at bede Google om at definere, hvad Android egentlig er," spørger han.

Alibaba tilføjer, at Aliyun OS kommer med sin egen virtuelle maskine, som er forskellig fra Android's Dalvik maskine.

En talsmand for den kinesiske koncern kritiserer også, at Googles indblanding er "unfair for forbrugerne, og vi er bekymret over, at det kan begrænse forbrugernes adgang til konkurrerende produkter".

Aliyun OS bliver allerede brugt på flere kinesiske smartphones, men Acer er den første store producent, der vil bruge operativsystemet. Indtil videre har Acer ikke ønsket at blande sig i debatten.

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job