Google: I har stjålet Android

Google mener, at kinesiske Alibaba har kopieret deres mobile operativsystem.

Artikel top billede

Forleden måtte Acer overraskende udskyde lanceringen af sin nye smartphone Cloud Mobile 800 med et operativsystem fra kinesiske Alibaba Group. Det skete angiveligt efter pres fra Google, som har truet med at opsige Acers licens til at bruge Android på sine telefoner.

Nu har der udviklet sig et heftigt skænderi mellem Google og Alibaba, som er den største konkurrent på det kinesiske internet-marked. Debatten kører over forskellige medier og det sociale netværk Google+, hvor Android-chef Andy Rubin hævder, at det kinesiske Aliyun OS bruger Android's runtime og værktøjer. Det skriver digi.no.

Google hævder altså, at kineserne har tyvstjålet deres arbejde og skabt deres egen klon af Android. Nu er Android frit tilgængelig som open source platform, og alle kan bruge det. Men kineserne holder sig ikke til spillereglerne - deres Aliyun OS er ikke kompatibelt med resten af Android-miljøet.

"Det kan ikke benægtes, at Aliyun er baseret på Android-platformen og udnytter alt det hårde arbejde som Open Handset Alliance har lagt i denne platform. Så hvis du vil profitere fra Android-platformen, må du også vælge at være kompatibel," skriver Andy Rubin.

Rubin hævder også, at der er piratkopierede Google-apps i Alibabas egen app-butik til Aliyun OS.

Alibaba slår igen i e-mails sendt til forskellige medier. De er gengivet i All Things Digital. Her hævder Alibaba's internationale chef John Spelich, at Aliyun OS bygger på open source Linux og har sine egne applikationer. Han erkender, at det kan afvikle nogle men ikke alle Android-apps.

"Vil nogen være så venlig at bede Google om at definere, hvad Android egentlig er," spørger han.

Alibaba tilføjer, at Aliyun OS kommer med sin egen virtuelle maskine, som er forskellig fra Android's Dalvik maskine.

En talsmand for den kinesiske koncern kritiserer også, at Googles indblanding er "unfair for forbrugerne, og vi er bekymret over, at det kan begrænse forbrugernes adgang til konkurrerende produkter".

Aliyun OS bliver allerede brugt på flere kinesiske smartphones, men Acer er den første store producent, der vil bruge operativsystemet. Indtil videre har Acer ikke ønsket at blande sig i debatten.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S