Google: I har stjålet Android

Google mener, at kinesiske Alibaba har kopieret deres mobile operativsystem.

Artikel top billede

Forleden måtte Acer overraskende udskyde lanceringen af sin nye smartphone Cloud Mobile 800 med et operativsystem fra kinesiske Alibaba Group. Det skete angiveligt efter pres fra Google, som har truet med at opsige Acers licens til at bruge Android på sine telefoner.

Nu har der udviklet sig et heftigt skænderi mellem Google og Alibaba, som er den største konkurrent på det kinesiske internet-marked. Debatten kører over forskellige medier og det sociale netværk Google+, hvor Android-chef Andy Rubin hævder, at det kinesiske Aliyun OS bruger Android's runtime og værktøjer. Det skriver digi.no.

Google hævder altså, at kineserne har tyvstjålet deres arbejde og skabt deres egen klon af Android. Nu er Android frit tilgængelig som open source platform, og alle kan bruge det. Men kineserne holder sig ikke til spillereglerne - deres Aliyun OS er ikke kompatibelt med resten af Android-miljøet.

"Det kan ikke benægtes, at Aliyun er baseret på Android-platformen og udnytter alt det hårde arbejde som Open Handset Alliance har lagt i denne platform. Så hvis du vil profitere fra Android-platformen, må du også vælge at være kompatibel," skriver Andy Rubin.

Rubin hævder også, at der er piratkopierede Google-apps i Alibabas egen app-butik til Aliyun OS.

Alibaba slår igen i e-mails sendt til forskellige medier. De er gengivet i All Things Digital. Her hævder Alibaba's internationale chef John Spelich, at Aliyun OS bygger på open source Linux og har sine egne applikationer. Han erkender, at det kan afvikle nogle men ikke alle Android-apps.

"Vil nogen være så venlig at bede Google om at definere, hvad Android egentlig er," spørger han.

Alibaba tilføjer, at Aliyun OS kommer med sin egen virtuelle maskine, som er forskellig fra Android's Dalvik maskine.

En talsmand for den kinesiske koncern kritiserer også, at Googles indblanding er "unfair for forbrugerne, og vi er bekymret over, at det kan begrænse forbrugernes adgang til konkurrerende produkter".

Aliyun OS bliver allerede brugt på flere kinesiske smartphones, men Acer er den første store producent, der vil bruge operativsystemet. Indtil videre har Acer ikke ønsket at blande sig i debatten.

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job