Google: I har stjålet Android

Google mener, at kinesiske Alibaba har kopieret deres mobile operativsystem.

Artikel top billede

Forleden måtte Acer overraskende udskyde lanceringen af sin nye smartphone Cloud Mobile 800 med et operativsystem fra kinesiske Alibaba Group. Det skete angiveligt efter pres fra Google, som har truet med at opsige Acers licens til at bruge Android på sine telefoner.

Nu har der udviklet sig et heftigt skænderi mellem Google og Alibaba, som er den største konkurrent på det kinesiske internet-marked. Debatten kører over forskellige medier og det sociale netværk Google+, hvor Android-chef Andy Rubin hævder, at det kinesiske Aliyun OS bruger Android's runtime og værktøjer. Det skriver digi.no.

Google hævder altså, at kineserne har tyvstjålet deres arbejde og skabt deres egen klon af Android. Nu er Android frit tilgængelig som open source platform, og alle kan bruge det. Men kineserne holder sig ikke til spillereglerne - deres Aliyun OS er ikke kompatibelt med resten af Android-miljøet.

"Det kan ikke benægtes, at Aliyun er baseret på Android-platformen og udnytter alt det hårde arbejde som Open Handset Alliance har lagt i denne platform. Så hvis du vil profitere fra Android-platformen, må du også vælge at være kompatibel," skriver Andy Rubin.

Rubin hævder også, at der er piratkopierede Google-apps i Alibabas egen app-butik til Aliyun OS.

Alibaba slår igen i e-mails sendt til forskellige medier. De er gengivet i All Things Digital. Her hævder Alibaba's internationale chef John Spelich, at Aliyun OS bygger på open source Linux og har sine egne applikationer. Han erkender, at det kan afvikle nogle men ikke alle Android-apps.

"Vil nogen være så venlig at bede Google om at definere, hvad Android egentlig er," spørger han.

Alibaba tilføjer, at Aliyun OS kommer med sin egen virtuelle maskine, som er forskellig fra Android's Dalvik maskine.

En talsmand for den kinesiske koncern kritiserer også, at Googles indblanding er "unfair for forbrugerne, og vi er bekymret over, at det kan begrænse forbrugernes adgang til konkurrerende produkter".

Aliyun OS bliver allerede brugt på flere kinesiske smartphones, men Acer er den første store producent, der vil bruge operativsystemet. Indtil videre har Acer ikke ønsket at blande sig i debatten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect