Opfindere har fået en lys idé

En ny intelligent LED-pære kan styres med iPhone eller Android.

Artikel top billede

Et Kickstarter-projekt vil udvikle verdens mest intelligente LED-pære. Efter et halvt års arbejde blev LIFX-projektet lagt ud på Kickstarter den 15. september, og målet var at indsamle 100.000 dollar i løbet af 60 dage. Men der er gået over al forventning. Allerede efter tre dage er der indsamlet mere end 700.000 dollar - altså syv gange mere end det beløb, der er nødvendigt for at gøre projektet til virkelighed.

LED-pæren, der minder om Living Colors-konceptet fra Philips, er koblet til en iPhone eller Android-enhed over en trådløs netværksforbindelse. Den har mange forskellige farver, bruger ikke meget energi og holder i 25 år. Der kommer så en passende mobil app, hvor man kan styre alle LED-pærerne i sit hus.

Foruden muligheden for at tænde og slukke pærerne enkeltvis fra mobilen kan man også oprette grupper med pærer i forskellige rum, som så kan styres gruppevis, eller man kan skifte mellem forskellige farver. Der er også mulighed for at definere, at alle pærer skal slukkes, når man forlader huset - eller tændes igen, når man kommer tilbage.

Men opfinderne har mange andre ideer. LED-pæren kan dimmes, og dermed kan man lave en funktion, hvor lyset gradvist bliver stærkere om morgenen - altså en simuleret solopgang. Og omvendt kan man gradvist dæmpe lyset om aftenen. En anden idé er musikvisualisering, hvor lyset blinker i takt med musikken.

LIFX-pæren med Wi-Fi skulle være klar i marts 2013, og til den tid kommer også et Software Developer Kit, så man kan udvikle sine egne lys-applikationer.

Styres med Bluetooth

LED-teknologien udvikler sig med syvmileskridt i øjeblikket. Salget af de gamle glødepærer er forbudt i EU fra denne måned, og det har sat ekstra skub i udviklingen af lavenergi-produkter.

LED-pærer har indtil nu været begrænset til en lysstyrke, som svarer til en 60 watt glødepære. De bruger typisk omkring 15 watt. Men både Philips og General Electric (GE) har præsenteret deres første 100-watt LED-pærer tidligere i år.

Den nye LED-pære fra GE bruger 27 watt og har altså en lysstyrke, der svarer til en almindelig pære med 100 watt. Pæren har en lysstrøm på 1.600 lumen.

Problemet med LED-teknologien er den høje varmeudvikling, men det skulle være løst med en forbedret køleteknologi, som bruger en særlig membran til at styre luftstrømmen inde i pæren.

Philips har også præsenteret en ny 100 watt LED-pære, som bruger 23 watt og ligger på 1.700 lumen. Den skulle være klar allerede til efteråret, og prisen forventes at ligge mellem 40 og 50 dollar.

Mens GE-pæren har en farvetemperatur på 3.000 kelvin, har Philips valgt en varmere farvetone på 2.700 kelvin.

Der er også den nye Bluetooth Bulb, som indtil videre kun er en prototype. Her kan man også styre belysningen fra sin smartphone eller tablet, men forbindelsen sker over Bluetooth og ikke Wi-Fi.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos