Tele2 åbner landsdækkende forhandlerkæde

En stillingsannonce afslører, at Tele2 åbner en landsdækkende kæde af forhandlere i Norge - Tele2 Butikkerne.

Artikel top billede

I en stillingsannonce på Finn.no skriver Tele2, at selskabet er i gang med at etablere en selvstændig og landsdækkende kæde af egne butikker i Norge med navnet Tele2 Butikkerne. Det skriver idg.no.

I stillingsannonsen søger selskabet en administrerende direktør med "bred retail-erfaring", som skal have ansvaret for Tele2's satsning på butikskæden i Norge.

Den nye chef for Tele2 Butikkerne vil få det overordnede ansvar for operativ og strategisk ledelse af kæden.

Ambitiøse russer-strategi

Vedkommende skal referere til Jon Ivar Bjørtomt, som er direktør for Tele2 Residential, og som bliver en del af den nye direktørs lederteam.

Tele2 har 39 butikker i Sverige. Selskabet har også ifølge idg.no en ambitiøs retailstrategi i Rusland, hvor selskabet indtil videre har 450 butikker og 50 mere på vej.

Tele2 indtog det danske marked den 21. oktober 1996 og var dermed den første, der brød Tele Danmarks daværende monopol.

Tele2 blev hurtigt det næststørste selskab på fastnet. I juli 2007 solgte Tele2 sine danske aktiviteter til den norske Telenor-koncern for en milliard svenske kroner. Tele2 havde ved salget omkring 450.000 danske kunder.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S