Læserne: Vi vil hellere have Nokia end iPhone 5

Nokia Lumia 920 kan måske vinde efterårets store mobilkrig, for læserne er vilde med telefonen. Flertallet vil faktisk hellere bruge penge på Nokias mobil end på Apples iPhone 5.

Artikel top billede

I går afholdt vi her på Comon.dk en afstemning om, hvilken mobiltelefon som læserne skal have næste gang.

Mere end 1.500 personer deltog, og det viste et måske lidt overraskende billede.

Flertallet vil nemlig hellere have den nye Nokia Lumia 920 end den nye iPhone 5.

Næsten hver tredje læser, der deltog i afstemningen, har udset sig Nokia Lumia 920 som deres kommende telefon.

Dermed har den finske telefonproducent udsigt til et succesfuldt comeback på den store mobilscene, selv om Lumia 920 fik en noget lunken modtagelse af tech-journalister og it-analytikere, da telefonen blev lanceret den 5. september.

Den nye telefon byder på en del innovative funktioner som blandt andet trådløs opladning, og hvis det står til læserne på Comon.dk, vil Nokia Lumia 920 altså blive mere populær end iPhone.

Den er der kun cirka 19 procent af læserne, som vil købe ifølge afstemningen.

Faktisk er iPhone 5 forvist til tredjepladsen, da andenpladsen indtages af Samsung Galaxy S III, som er tæt på at være lige så populær som Nokia Lumia 920.

International begejstring for Nokia

Det er i øvrigt ikke kun læserne på Comon.dk, der er blevet Nokia-ficeret.

En lignende brugerafstemning for nylig på teknologi-siden Wired.com viste ligeledes, at læserne der også var mere begejstrerede for Lumia 920 end iPhone 5.

Her deltog mere end 50.000 personer, og langt over halvdelen ville købe Nokias telefon. Apples mobil var der kun 20 procent af læserne, som ville købe.

På nuværende tidspunkt er der ingen officiel pris eller lanceringsdato på den finske telefon, men det forventes, at Lumia 920 er ude i butikkerne i løbet af november og kommer til at koste cirka 4.500-4.800 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg