iPhone-opdatering gav klumper i Wi-Fi-forbindelsen

Nogle brugere, der i aftes skyndte sig at opdatere til iOS 6, stod pludselig uden Wi-Fi.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Der er både gode og mindre gode sider ved den seneste opdatering af Apples mobile styresystem - iOS 6. Men for en større gruppe brugere gjorde opdateringen deres telefoner ubrugelige for en stund.

I timerne efter frigivelsen af iOS kunne man på Twitter og i debatfora læse, at Wi-Fi-forbindelsen enten helt døde ved opgraderingen til iOS 6 - eller i nogle tilfælde blev utrolig ustabil og havde svært ved at opretholde en fast forbindelse, selv om man tidligere havde haft en tilfredsstillende forbindelse.

Apples egne support-kanaler blev også oversvømmet af henvendelser fra folk, der ikke forstod, at enten deres iPhone 4, iPhone 4S eller deres nye iPad afviste ellers tilgængelige trådløse forbindelser.

Et andet problem - som tilsyneladende er blevet løst nu - bestod i, at softwaren forsøgte at finde ud af, om der var loginkrav for at komme på en router. Men i stedet for at bekræfte, at der var etableret en forbindelse, blev nogle brugere sendt til en fejlside- 404-side hos Apple.

Apple har ikke kommenteret problemet, men noget tyder på, at firmaet har foretaget sig noget i det skjulte for at komme problemet til livs.

En løsning

I nogle af tilfældene har Wi-Fi-problemet altså løst sig af sig selv, men der kan også være behov for at løse det på egen hånd.

I en debattråd hos MacRumors kan man læse flere forslag. Man skulle kunne vække det til live ved at ændre "HTTP Proxy" til "Auto" under indstillinger i "Netværk".

Andre brugere oplever, at problemet forsvinder, hvis de ændrer navnet på deres Wi-Fi (SSID), men andre slet og ret har genoplivet Wi-Fi-forbindelsen ved at genstarte deres i-apparat.

LÆS OGSÅ: Her er iOS 6 - Hent det nu

LÆS OGSÅ: Det skal du vide om iOS 6

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S