iPhone-opdatering gav klumper i Wi-Fi-forbindelsen

Nogle brugere, der i aftes skyndte sig at opdatere til iOS 6, stod pludselig uden Wi-Fi.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Der er både gode og mindre gode sider ved den seneste opdatering af Apples mobile styresystem - iOS 6. Men for en større gruppe brugere gjorde opdateringen deres telefoner ubrugelige for en stund.

I timerne efter frigivelsen af iOS kunne man på Twitter og i debatfora læse, at Wi-Fi-forbindelsen enten helt døde ved opgraderingen til iOS 6 - eller i nogle tilfælde blev utrolig ustabil og havde svært ved at opretholde en fast forbindelse, selv om man tidligere havde haft en tilfredsstillende forbindelse.

Apples egne support-kanaler blev også oversvømmet af henvendelser fra folk, der ikke forstod, at enten deres iPhone 4, iPhone 4S eller deres nye iPad afviste ellers tilgængelige trådløse forbindelser.

Et andet problem - som tilsyneladende er blevet løst nu - bestod i, at softwaren forsøgte at finde ud af, om der var loginkrav for at komme på en router. Men i stedet for at bekræfte, at der var etableret en forbindelse, blev nogle brugere sendt til en fejlside- 404-side hos Apple.

Apple har ikke kommenteret problemet, men noget tyder på, at firmaet har foretaget sig noget i det skjulte for at komme problemet til livs.

En løsning

I nogle af tilfældene har Wi-Fi-problemet altså løst sig af sig selv, men der kan også være behov for at løse det på egen hånd.

I en debattråd hos MacRumors kan man læse flere forslag. Man skulle kunne vække det til live ved at ændre "HTTP Proxy" til "Auto" under indstillinger i "Netværk".

Andre brugere oplever, at problemet forsvinder, hvis de ændrer navnet på deres Wi-Fi (SSID), men andre slet og ret har genoplivet Wi-Fi-forbindelsen ved at genstarte deres i-apparat.

LÆS OGSÅ: Her er iOS 6 - Hent det nu

LÆS OGSÅ: Det skal du vide om iOS 6

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse