iPhone-opdatering gav klumper i Wi-Fi-forbindelsen

Nogle brugere, der i aftes skyndte sig at opdatere til iOS 6, stod pludselig uden Wi-Fi.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Der er både gode og mindre gode sider ved den seneste opdatering af Apples mobile styresystem - iOS 6. Men for en større gruppe brugere gjorde opdateringen deres telefoner ubrugelige for en stund.

I timerne efter frigivelsen af iOS kunne man på Twitter og i debatfora læse, at Wi-Fi-forbindelsen enten helt døde ved opgraderingen til iOS 6 - eller i nogle tilfælde blev utrolig ustabil og havde svært ved at opretholde en fast forbindelse, selv om man tidligere havde haft en tilfredsstillende forbindelse.

Apples egne support-kanaler blev også oversvømmet af henvendelser fra folk, der ikke forstod, at enten deres iPhone 4, iPhone 4S eller deres nye iPad afviste ellers tilgængelige trådløse forbindelser.

Et andet problem - som tilsyneladende er blevet løst nu - bestod i, at softwaren forsøgte at finde ud af, om der var loginkrav for at komme på en router. Men i stedet for at bekræfte, at der var etableret en forbindelse, blev nogle brugere sendt til en fejlside- 404-side hos Apple.

Apple har ikke kommenteret problemet, men noget tyder på, at firmaet har foretaget sig noget i det skjulte for at komme problemet til livs.

En løsning

I nogle af tilfældene har Wi-Fi-problemet altså løst sig af sig selv, men der kan også være behov for at løse det på egen hånd.

I en debattråd hos MacRumors kan man læse flere forslag. Man skulle kunne vække det til live ved at ændre "HTTP Proxy" til "Auto" under indstillinger i "Netværk".

Andre brugere oplever, at problemet forsvinder, hvis de ændrer navnet på deres Wi-Fi (SSID), men andre slet og ret har genoplivet Wi-Fi-forbindelsen ved at genstarte deres i-apparat.

LÆS OGSÅ: Her er iOS 6 - Hent det nu

LÆS OGSÅ: Det skal du vide om iOS 6

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet