iPhone-opdatering gav klumper i Wi-Fi-forbindelsen

Nogle brugere, der i aftes skyndte sig at opdatere til iOS 6, stod pludselig uden Wi-Fi.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Der er både gode og mindre gode sider ved den seneste opdatering af Apples mobile styresystem - iOS 6. Men for en større gruppe brugere gjorde opdateringen deres telefoner ubrugelige for en stund.

I timerne efter frigivelsen af iOS kunne man på Twitter og i debatfora læse, at Wi-Fi-forbindelsen enten helt døde ved opgraderingen til iOS 6 - eller i nogle tilfælde blev utrolig ustabil og havde svært ved at opretholde en fast forbindelse, selv om man tidligere havde haft en tilfredsstillende forbindelse.

Apples egne support-kanaler blev også oversvømmet af henvendelser fra folk, der ikke forstod, at enten deres iPhone 4, iPhone 4S eller deres nye iPad afviste ellers tilgængelige trådløse forbindelser.

Et andet problem - som tilsyneladende er blevet løst nu - bestod i, at softwaren forsøgte at finde ud af, om der var loginkrav for at komme på en router. Men i stedet for at bekræfte, at der var etableret en forbindelse, blev nogle brugere sendt til en fejlside- 404-side hos Apple.

Apple har ikke kommenteret problemet, men noget tyder på, at firmaet har foretaget sig noget i det skjulte for at komme problemet til livs.

En løsning

I nogle af tilfældene har Wi-Fi-problemet altså løst sig af sig selv, men der kan også være behov for at løse det på egen hånd.

I en debattråd hos MacRumors kan man læse flere forslag. Man skulle kunne vække det til live ved at ændre "HTTP Proxy" til "Auto" under indstillinger i "Netværk".

Andre brugere oplever, at problemet forsvinder, hvis de ændrer navnet på deres Wi-Fi (SSID), men andre slet og ret har genoplivet Wi-Fi-forbindelsen ved at genstarte deres i-apparat.

LÆS OGSÅ: Her er iOS 6 - Hent det nu

LÆS OGSÅ: Det skal du vide om iOS 6

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S