Telia mistænkt: Fik diktators højhælede datter milliarder for 3G-licenser?

Telias topchef siger, at han må gå af, hvis mistanke om bestikkelse viser sig at være sand.

Artikel top billede

Myndighederne i Schweiz er i færd med at undersøge, om landets banker er blevet misbrugt til hvidvaskning af store pengebeløb fra Usbekistan. Blandt de virksomheder, som myndighedernes søgelys er rettet mod, er et skuffeselskab på Gibraltar ved navn Takilant Ltd. samt moderselskabet for danske Telia, den svensk-finske telegigant TeliaSonera.

TeliaSonera henter cirka en tredjedel af sine milliardstore indtægter fra tidligere Sovjet-stater - lande, hvis diktatur-styrer i dag er blandt verdens værste, når det gælder undertrykkelse af politiske modstandere.

Det gælder blandt andet Usbekistan, hvor TeliaSonera nu er det største teleselskab.

I går kunne Sveriges Television fortælle, at TeliaSonera mistænkes for bestikkelse, fordi man har købt sig til 3G- og GSM-licenser i Usbekistan gennem aktier i skuffeselskabet Takilant.

Igennem de seneste seks år har TeliaSonera betalt 22 milliarder svenske kroner til Takilant for licenser og telefonnumre i Usbeskistan, hed det i tv-udsendelsen.

Takilants direktør er en kvinde, der har meget tætte forbindelser til Gulnara Karimova, den stenrige, højhælede modedronning og forretningsvinde, der er datter af Usbeskistans berygtede diktator Islam Karimov.

TeliaSonera forklarer i en erklæring offentliggjort i går, at selskabet i 2007 købte sig adgang til det usbekiske telemarked gennem en investering i Takilant Ltd på 30 millioner dollar samt en ejerandel på 26 procent af det usbekiske selskab Ucell, som Takilant ejede.

Pengene er ifølge Telia gået til at betale for andele i Ucell og erhvervelse af de 3G-licenser, som Takilant og Ucell lå inde med.

Det mystiske er imidlertid, at de 22 milliarder, som TeliaSonera har betalt Takilant gennem årene, aldrig er dukket op i noget regnskab eller på noget andet offentligt usbekisk papir, påpegedes det i udsendelsen Uppdrag Granskning på svensk tv i går.

På et pressemøde her i formiddag kunne topchef i TeliaSonera, Lars Nyberg, bekræfte, at selskabet var ved at blive undersøgt for bestikkelse. Han slog fast, at han var sikker på, der ikke var tale om bestikkelse, men om at TeliaSonera har købt reelle ydelser fra et selskab, der lovligt havde dem til salg.

Hvis det alligevel skulle vise sig, at Teliasonera faktisk havde bestukket sig til 3G-licenser  og telekunder i Usbekistan, ville topchefen være nødt til at gå af, forklarede han ifølge svenske medier.

Det er ikke mere end et halvt år siden, at samme tv-program med undersøgende journalistik sidst havde fat i det svensk-finske teleselskab.

I foråret kunne Uppdrag Granskning fortælle, at TeliaSonera samarbejder så tæt med efterretningstjenesterne i de tidligere Sovjetstater, at selskabet indirekte har bidraget til undertrykkelsen af den politiske opposition i lande som Hvide Rusland og Azerbaidjan.

Samarbejdet gik i al sin enkelhed ud på, at det svenske teleselskab gav carte blanche adgang til efterretningstjenesterne, som i Telias centraler kunne realtids-overvåge samtaler og datatrafik til og fra systemkritikere.

En version af den udsendelse med engelske undertekster kan ses her.

Afdækningen af bestikkelses-sagen kan ses her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S