Infinigate hjælper GFI ind på det danske marked

Sikkerhedsdistributøren Infinigate udvider samarbejde og vil nu sælge GFI's software i Danmark.

Artikel top billede

Infinigate, der distribuerer sikkerhedsløsninger, udvider nu sit samarbejde med leverandøren GFI Software. 

Det sker for at øge GFI's markedsandele i Norden.

I en pressemeddelelse siger GFI's nordiske kanalchef Marcel van Druten, at et udvidet samarbejde kommer som en naturlig udvikling af et i forvejen godt samarbejde i både Schweiz, Østrig og Tyskland.

GFI er udelukkende baseret på kanalsalg, og ifølge kanalchefen i Norden er leverandøren allerede velkendt blandt danske forhandlere.

Det kendskab ønsker han og GFI Software nu at øge med Infinigates hjælp.

"GFI er en pænt stor leverandør rent produktmæssigt og har et veletableret marked i store dele af verden, men mangler helt klart at få en bedre og større andel i Danmark, i forhold til hvad deres produktsortiment rækker til," fortæller Infinigates administrerende direktør Dennis Wøldike til CRN.

Han kan fortælle, at Infinigate blandt andet skal hjælpe GFI med at etablere et bedre samarbejde for GFI og for Infinigates forhandlere.

"Vi kan hjælpe med at udvide markedet ved at finde nye forhandlere til dem. De har nogle produkter i deres sortiment, der blandt andet dækker nogle huller hos os og tilfører noget ekstra i forhold til de leverandører, somvi har," siger Dennis Wøldike.

Ifølge Infinigate-direktøren har GFI en masse forskellige sikkerhedsteknologier, som er interessante for kunder i Danmark.

"Deres produkter henvender sig primært til SMB-kunder, så er det jo helt klart interessant for Danmark, der primært er et SMB-land," lyder det fra Dennis Wøldike, der kan oplyse, at Infinigate har store forventninger til aftalen med GFI, der har været et halvt år undervejs.

Læs mere:

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S