Infinigate hjælper GFI ind på det danske marked

Sikkerhedsdistributøren Infinigate udvider samarbejde og vil nu sælge GFI's software i Danmark.

Artikel top billede

Infinigate, der distribuerer sikkerhedsløsninger, udvider nu sit samarbejde med leverandøren GFI Software. 

Det sker for at øge GFI's markedsandele i Norden.

I en pressemeddelelse siger GFI's nordiske kanalchef Marcel van Druten, at et udvidet samarbejde kommer som en naturlig udvikling af et i forvejen godt samarbejde i både Schweiz, Østrig og Tyskland.

GFI er udelukkende baseret på kanalsalg, og ifølge kanalchefen i Norden er leverandøren allerede velkendt blandt danske forhandlere.

Det kendskab ønsker han og GFI Software nu at øge med Infinigates hjælp.

"GFI er en pænt stor leverandør rent produktmæssigt og har et veletableret marked i store dele af verden, men mangler helt klart at få en bedre og større andel i Danmark, i forhold til hvad deres produktsortiment rækker til," fortæller Infinigates administrerende direktør Dennis Wøldike til CRN.

Han kan fortælle, at Infinigate blandt andet skal hjælpe GFI med at etablere et bedre samarbejde for GFI og for Infinigates forhandlere.

"Vi kan hjælpe med at udvide markedet ved at finde nye forhandlere til dem. De har nogle produkter i deres sortiment, der blandt andet dækker nogle huller hos os og tilfører noget ekstra i forhold til de leverandører, somvi har," siger Dennis Wøldike.

Ifølge Infinigate-direktøren har GFI en masse forskellige sikkerhedsteknologier, som er interessante for kunder i Danmark.

"Deres produkter henvender sig primært til SMB-kunder, så er det jo helt klart interessant for Danmark, der primært er et SMB-land," lyder det fra Dennis Wøldike, der kan oplyse, at Infinigate har store forventninger til aftalen med GFI, der har været et halvt år undervejs.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S