Infinigate hjælper GFI ind på det danske marked

Sikkerhedsdistributøren Infinigate udvider samarbejde og vil nu sælge GFI's software i Danmark.

Artikel top billede

Infinigate, der distribuerer sikkerhedsløsninger, udvider nu sit samarbejde med leverandøren GFI Software. 

Det sker for at øge GFI's markedsandele i Norden.

I en pressemeddelelse siger GFI's nordiske kanalchef Marcel van Druten, at et udvidet samarbejde kommer som en naturlig udvikling af et i forvejen godt samarbejde i både Schweiz, Østrig og Tyskland.

GFI er udelukkende baseret på kanalsalg, og ifølge kanalchefen i Norden er leverandøren allerede velkendt blandt danske forhandlere.

Det kendskab ønsker han og GFI Software nu at øge med Infinigates hjælp.

"GFI er en pænt stor leverandør rent produktmæssigt og har et veletableret marked i store dele af verden, men mangler helt klart at få en bedre og større andel i Danmark, i forhold til hvad deres produktsortiment rækker til," fortæller Infinigates administrerende direktør Dennis Wøldike til CRN.

Han kan fortælle, at Infinigate blandt andet skal hjælpe GFI med at etablere et bedre samarbejde for GFI og for Infinigates forhandlere.

"Vi kan hjælpe med at udvide markedet ved at finde nye forhandlere til dem. De har nogle produkter i deres sortiment, der blandt andet dækker nogle huller hos os og tilfører noget ekstra i forhold til de leverandører, somvi har," siger Dennis Wøldike.

Ifølge Infinigate-direktøren har GFI en masse forskellige sikkerhedsteknologier, som er interessante for kunder i Danmark.

"Deres produkter henvender sig primært til SMB-kunder, så er det jo helt klart interessant for Danmark, der primært er et SMB-land," lyder det fra Dennis Wøldike, der kan oplyse, at Infinigate har store forventninger til aftalen med GFI, der har været et halvt år undervejs.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S