Infinigate hjælper GFI ind på det danske marked

Sikkerhedsdistributøren Infinigate udvider samarbejde og vil nu sælge GFI's software i Danmark.

Artikel top billede

Infinigate, der distribuerer sikkerhedsløsninger, udvider nu sit samarbejde med leverandøren GFI Software. 

Det sker for at øge GFI's markedsandele i Norden.

I en pressemeddelelse siger GFI's nordiske kanalchef Marcel van Druten, at et udvidet samarbejde kommer som en naturlig udvikling af et i forvejen godt samarbejde i både Schweiz, Østrig og Tyskland.

GFI er udelukkende baseret på kanalsalg, og ifølge kanalchefen i Norden er leverandøren allerede velkendt blandt danske forhandlere.

Det kendskab ønsker han og GFI Software nu at øge med Infinigates hjælp.

"GFI er en pænt stor leverandør rent produktmæssigt og har et veletableret marked i store dele af verden, men mangler helt klart at få en bedre og større andel i Danmark, i forhold til hvad deres produktsortiment rækker til," fortæller Infinigates administrerende direktør Dennis Wøldike til CRN.

Han kan fortælle, at Infinigate blandt andet skal hjælpe GFI med at etablere et bedre samarbejde for GFI og for Infinigates forhandlere.

"Vi kan hjælpe med at udvide markedet ved at finde nye forhandlere til dem. De har nogle produkter i deres sortiment, der blandt andet dækker nogle huller hos os og tilfører noget ekstra i forhold til de leverandører, somvi har," siger Dennis Wøldike.

Ifølge Infinigate-direktøren har GFI en masse forskellige sikkerhedsteknologier, som er interessante for kunder i Danmark.

"Deres produkter henvender sig primært til SMB-kunder, så er det jo helt klart interessant for Danmark, der primært er et SMB-land," lyder det fra Dennis Wøldike, der kan oplyse, at Infinigate har store forventninger til aftalen med GFI, der har været et halvt år undervejs.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network