Streaming giver kæmpeindtægter til Koda

Bekymringer om streamings potentiale gjort til skamme.

Artikel top billede

Det er kun ganske kort tid siden, at mange musikere trak sig fra Spotify, fordi indtægtsmulighederne ifølge dem var alt for små.

Men den anklage holder ikke, hvis man skal tro tallene hos Koda.

Hvis danskere fortsætter med at bruge og betale for musik via for eksempel TDC Play, Spotify og WiMP, vil Kodas indtægter til musikerne stige 2,5 gang i 2012 - sammenlignet med 2011.

"Bunden blev nået i 2011. Nu begynder det at gå op igen. Får vi den samme udvikling som i Norge og Sverige, kommer streaming til at få stor indflydelse på omsætningen," siger direktør Anders Lassen i dag til Politiken.

Koda modtager betaling til komponister og sangskrivere, når deres musik afspilles i Danmark.

Det er peanuts

I sommer bragte DR en anbefalelsesværdig dokumentar på DR Dokumentar, hvor der blev stillet skarpt på indtjeningen ved streaming. Bandet Big Fat Snake kunne for eksempel fortælle, at bandmedlemmerne hver især fik fire øre, hver gang deres største hit blev streamet. En alt for lille gevinst, mente bandet.

Men musikerne skal lære, at streaming ikke er det samme som albumsalg.

"Musikerne skal være tålmodige og forstå, at hvis man er blevet streamet 25.000 gange, så svarer det til, at 25.000 har hørt dig en gang i radioen. Og musikerne får højere betaling ved at blive streamet 25.000 gange end ved at blive spillet i radioen for 25.000 lyttere," siger Anders Lassen

Musikerne skal acceptere, at det er slut med at tjene pengene ved salg af et helt album. En fornuftig indtjening kommer måske først efter fem eller ti år.

Pladeselskabet Copenhagen Records, der blandt andre har Alphabeat og Nephew i stalden, forventer, at det digitale salg allerede i år vil udgøre halvdelen af selskabets omsætning.

De danske musikselskabers brancheforening, Ifpi, ser ikke lige så lyst på udviklingen og tror først, at Danmark når niveauet som i vores nabolande om to til tre år, skriver Politiken. I Sverige udgør streaming 57 procent af omsætningen.

Med til solskinshistorien hører også, at flere og flere danskere går til koncerter. Selv om streaming er i vækst, er det stadig digitalt salg, for eksempel via iTunes, der giver musikerne den største fortjeneste.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse