Streaming giver kæmpeindtægter til Koda

Bekymringer om streamings potentiale gjort til skamme.

Artikel top billede

Det er kun ganske kort tid siden, at mange musikere trak sig fra Spotify, fordi indtægtsmulighederne ifølge dem var alt for små.

Men den anklage holder ikke, hvis man skal tro tallene hos Koda.

Hvis danskere fortsætter med at bruge og betale for musik via for eksempel TDC Play, Spotify og WiMP, vil Kodas indtægter til musikerne stige 2,5 gang i 2012 - sammenlignet med 2011.

"Bunden blev nået i 2011. Nu begynder det at gå op igen. Får vi den samme udvikling som i Norge og Sverige, kommer streaming til at få stor indflydelse på omsætningen," siger direktør Anders Lassen i dag til Politiken.

Koda modtager betaling til komponister og sangskrivere, når deres musik afspilles i Danmark.

Det er peanuts

I sommer bragte DR en anbefalelsesværdig dokumentar på DR Dokumentar, hvor der blev stillet skarpt på indtjeningen ved streaming. Bandet Big Fat Snake kunne for eksempel fortælle, at bandmedlemmerne hver især fik fire øre, hver gang deres største hit blev streamet. En alt for lille gevinst, mente bandet.

Men musikerne skal lære, at streaming ikke er det samme som albumsalg.

"Musikerne skal være tålmodige og forstå, at hvis man er blevet streamet 25.000 gange, så svarer det til, at 25.000 har hørt dig en gang i radioen. Og musikerne får højere betaling ved at blive streamet 25.000 gange end ved at blive spillet i radioen for 25.000 lyttere," siger Anders Lassen

Musikerne skal acceptere, at det er slut med at tjene pengene ved salg af et helt album. En fornuftig indtjening kommer måske først efter fem eller ti år.

Pladeselskabet Copenhagen Records, der blandt andre har Alphabeat og Nephew i stalden, forventer, at det digitale salg allerede i år vil udgøre halvdelen af selskabets omsætning.

De danske musikselskabers brancheforening, Ifpi, ser ikke lige så lyst på udviklingen og tror først, at Danmark når niveauet som i vores nabolande om to til tre år, skriver Politiken. I Sverige udgør streaming 57 procent af omsætningen.

Med til solskinshistorien hører også, at flere og flere danskere går til koncerter. Selv om streaming er i vækst, er det stadig digitalt salg, for eksempel via iTunes, der giver musikerne den største fortjeneste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S