Bredbåndsmålingen 2012: Bliver du også snydt af din internetleverandør?

Mål din internetforbindelse og deltag i konkurrence om en kvalitets-router.

Artikel top billede

Er dit internet langsomt?

En ny undersøgelse viser, at du sandsynligvis betaler for meget for din netforbindelse hos dit nuværende teleselskab. Men ved du egentlig, hvad du får?

Der kan være stor forskel på, hvor høj en hastighed du betaler for, og hvor hurtigt din internetforbindelse rent faktisk er, når den flyder ud af væggen i dit firma eller derhjemme. Men hvor stor er forskellen?

Det vil ComON gerne undersøge. Og du kan hjælpe os.

Mål din internethastighed og indtast resultatet via linket her på siden. Alle indsendte målinger deltager i konkurrencen om en router fra Linksys (læs mere nederst).

DELTAG I BREDBÅNDSMÅLINGEN 2012.

Med din hjælp håber vi at kunne give et billede af den oplevede internethastighed i forskellige geografiske områder i Danmark.

(Undersøgelsen gælder ikke mobile netforbindelser).

Deltag og vind en lynhurtig router

Alle, som bidrager med målinger, deltager i lodtrækningen om en Linksys EA4500. Routeren er nem at sætte op, har en stor rækkevidde, og så er den ikke mindst hurtig.

Derfor kan der streames HD-film til mobile enheder via det trådløse netværk uden host og hak. 

Routeren understøtter Linksys Smart WiFi, og derfor er det via apps til mobiler og tablet-pc'er muligt at monitorere og fintune det trådløse netværk. 

Som ekstra feature kan der eksempelvis oprettes gæste-login. Dermed kan gæster få begrænset adgang til det trådløse netværk, men ikke til alle enheder på netværket.

Den vejledende pris for Linksys EA4500 er 1.399 kroner.

DELTAG I BREDBÅNDSMÅLINGEN 2012.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job