Dansk løsningshus løber med prisen som årets Business partner

IBM-direktør ser allerede et samarbejde om nye og større projekter foran sig med med året Business Partner.

Artikel top billede

Det høje faglige niveau og evnen til at tage en god dialog med kunderne, er blandt argumenterne for, at IBM har udnævnt Kapacity til året Business Partner i Danmark.

"Kapacity er en optimal sparringspartner på et af IBM's nye forretningsområder, hvor vi breder paletten ud og tager en forretningsdialog med kunden frem for kun at beskæftige os med teknologien. Her oplever vi, at Kapacity matcher vores vision, fordi de er en virksomhed, der forstår at tale til forretningen," udtaler Lars Bang, der er direktør for IBM Software Group Danmark.

Lars Bang udtaler i samme åndedrag:

"Jeg kan sagtens forestille mig, at vi fortsætter med at samarbejde i nye og større projekter for fremtiden."

Hos Kapacity er direktøren Philip Lykke selv følgelig meget glad over IBMs anerkendelse, som han håber giver endnu bedre markedsandele fremover.

"Vi har siden 2008 arbejdet ud fra en langsigtet strategi sammen med IBM; en strategi, der er begyndt at bære frugt i form af et stigende salg af IBM Cognos Business Analytics-løsninger samt en langt større "awareness" på det danske BI-marked," udtaler han.

Han understreger dog samtidig, at IBM-prisen og det tætte samarbejde med IBM, ikke skal blive en sovepude, og udelukke Kapacity fra at arbejde sammen med andre partnere.

"Vi skal løbende forbedre og udvikle vores arbejde, og det gør vi bedst i samarbejde med både partnere og kunder," siger han.

Kapacity, der blev grundlagt i 2008, har 24 medarbejdere og havde sidste år et overskud før skat på 4,4 millioner kroner. Selskabet har kontorer i København Kolding og Aalborg.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S