Av, av - din nye iPhone stiger i pris

Apple hæver de danske priser - igen. En iPhone 5 uden abonnement er markant dyrere end sin forgænger.

Artikel top billede

De amerikanske iPhone-priser rokkede sig ikke ud af stedet, da den nye iPhone 5 blev lanceret for to uger siden.

Sådan er det desværre ikke herhjemme. Danskere, der satser på at købe deres iPhone uden abonnement, kan forvente et markant prishop.

Elektronikkæden Elgiganten har på sin webshop offentliggjort priserne på den nye iPhone 5, og står priserne her til troende, kommer en iPhone 5 til at koste 5.499 kroner for 16 GB-versionen.

Modellerne med 32 GB og 64 GB kommer til at koste henholdsvis 6.299 og 6.999 kroner. 

Prishop på 800 kroner

For den billigste iPhone er det et prishop på 800 kroner i forhold til forgængeren, iPhone 4S, der ved lanceringen sidste år kostede 4.699 kroner.

Da Apple tidligere på året lancerede nye Macs, fulgte der også en betydelig prisstigning med. Eksempelvis er den billigste Macbook Air steget fra 7.499 kroner til 8.099 kroner. 

På trods af at Elgiganten har offentliggjort priser på sin webshop, oplyser kommunikationsrådgiver hos Elgiganten Frederik Danvig, at virksomheden ikke på nuværende tidspunkt ønsker at udtale sig om prissætningen på iPhone 5.

Mens Morten Bo Andersen, der er landechef hos Apple-forhandleren Humac, oplyser, at Humac slet ikke forventer at få iPhones uden abonnement i sortimentet.

ComON erfarer dog, at forklaringen på prisstigningen efter al sandsynlighed skyldes den stigende dollarkurs.

Godt nyt for konkurrenterne

De højere priser på iPhones er godt nyt for Apples konkurrenter, der nu får en markant konkurrencefordel, når det gælder prisen.

Eksempelvis kan en Samsung Galaxy S3 med 16 GB hukommelse købes fra omkring 4.200 kroner uden abonnement, hvilket altså nu er hele 1.300 kroner billigere end en iPhone 5 og sågar billigere end en iPhone 4S, der i øjeblikket er sat ned til 4.300 kroner.

En afstemning her på ComON viste i øvrigt, at Samsung Galaxy S3 var mere eftertragtet blandt ComON's læsere end Apples nye iPhone 5.

Afstemningen viste desuden, at Nokias kommende topmodel Lumia 920 er den topmobil, som ComON's læsere allerhelst vil investere i, næste gang der skal købes mobil. Priserne for Nokia Lumia er endnu ukendte.

Læs også:

Dommen: Det nye iOS 6 er en blandet fornøjelse

Din Mac bliver dyrere: Apple hæver de danske priser

 

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S