Av, av - din nye iPhone stiger i pris

Apple hæver de danske priser - igen. En iPhone 5 uden abonnement er markant dyrere end sin forgænger.

Artikel top billede

De amerikanske iPhone-priser rokkede sig ikke ud af stedet, da den nye iPhone 5 blev lanceret for to uger siden.

Sådan er det desværre ikke herhjemme. Danskere, der satser på at købe deres iPhone uden abonnement, kan forvente et markant prishop.

Elektronikkæden Elgiganten har på sin webshop offentliggjort priserne på den nye iPhone 5, og står priserne her til troende, kommer en iPhone 5 til at koste 5.499 kroner for 16 GB-versionen.

Modellerne med 32 GB og 64 GB kommer til at koste henholdsvis 6.299 og 6.999 kroner. 

Prishop på 800 kroner

For den billigste iPhone er det et prishop på 800 kroner i forhold til forgængeren, iPhone 4S, der ved lanceringen sidste år kostede 4.699 kroner.

Da Apple tidligere på året lancerede nye Macs, fulgte der også en betydelig prisstigning med. Eksempelvis er den billigste Macbook Air steget fra 7.499 kroner til 8.099 kroner. 

På trods af at Elgiganten har offentliggjort priser på sin webshop, oplyser kommunikationsrådgiver hos Elgiganten Frederik Danvig, at virksomheden ikke på nuværende tidspunkt ønsker at udtale sig om prissætningen på iPhone 5.

Mens Morten Bo Andersen, der er landechef hos Apple-forhandleren Humac, oplyser, at Humac slet ikke forventer at få iPhones uden abonnement i sortimentet.

ComON erfarer dog, at forklaringen på prisstigningen efter al sandsynlighed skyldes den stigende dollarkurs.

Godt nyt for konkurrenterne

De højere priser på iPhones er godt nyt for Apples konkurrenter, der nu får en markant konkurrencefordel, når det gælder prisen.

Eksempelvis kan en Samsung Galaxy S3 med 16 GB hukommelse købes fra omkring 4.200 kroner uden abonnement, hvilket altså nu er hele 1.300 kroner billigere end en iPhone 5 og sågar billigere end en iPhone 4S, der i øjeblikket er sat ned til 4.300 kroner.

En afstemning her på ComON viste i øvrigt, at Samsung Galaxy S3 var mere eftertragtet blandt ComON's læsere end Apples nye iPhone 5.

Afstemningen viste desuden, at Nokias kommende topmodel Lumia 920 er den topmobil, som ComON's læsere allerhelst vil investere i, næste gang der skal købes mobil. Priserne for Nokia Lumia er endnu ukendte.

Læs også:

Dommen: Det nye iOS 6 er en blandet fornøjelse

Din Mac bliver dyrere: Apple hæver de danske priser

 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S