Så mange handler i netbutikker fra mobilen

Hver femte dansker handler med sin smartphone eller tablet-pc. Den mobile e-handel er i hastig vækst.

Artikel top billede

Det seneste e-handelsindeks fra betalingsfirmaet DIBS fortæller, at 23 pct. af de danske mænd og 16 pct. af kvinderne har handlet mobilt inden for de sidste seks måneder. Handlen med smartphones og tablet-pc'er er i hastig vækst.

De forbrugere, der har prøvet at handle mobilt, har efterhånden gjort det til en vane. I gennemsnit har de foretaget 5,5 køb i løbet af de sidste seks måneder.

Der er store regionale forskelle. I København er det 23 pct., der har brugt mobilen til at handle, mens det kun er 12 pct. af dem, der bor på landet.

Generelt er den mobile e-handel lidt højere i Danmark end i vores nabolande. I aldersgruppen mellem 25 og 34 år er det hver tredje, der har handlet mobilt.

"Handel på mobile enheder er hurtigt blevet en helt naturlig del af mange danskeres indkøbsvaner på nettet. Handel på mobilen repræsenterer allerede en vigtig salgskanal, og det er også en særdeles god mulighed for butikkerne til at få viden om, hvordan kunderne helst vil handle," siger Lars Juul Dalsted, salgschef i DIBS.

Han tilføjer, at volumenerne stadig er begrænsede, men det forventes at stige betydeligt, når den mobile e-handel bliver spredt på tværs af alle kundesegmenter.

Flere forbrugere handler gennem apps (65 procent) end gennem en browser (35 procent), når de handler mobilt.

Af de forbrugere, som har handlet mobilt, har 31 procent gjort det via iPhone-apps, 19 procent via iPad-apps, 11 procent via apps i andre smartphones, fire procent via apps i andre tablets, otte procent via en browser på iPhone, 15 procent via en browser på iPad og 12 procent via en browser på andre smartphones.  

Det er især elektronik-produkter, musik og dvd'er samt rejser, der købes med mobilen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job