Så mange handler i netbutikker fra mobilen

Hver femte dansker handler med sin smartphone eller tablet-pc. Den mobile e-handel er i hastig vækst.

Artikel top billede

Det seneste e-handelsindeks fra betalingsfirmaet DIBS fortæller, at 23 pct. af de danske mænd og 16 pct. af kvinderne har handlet mobilt inden for de sidste seks måneder. Handlen med smartphones og tablet-pc'er er i hastig vækst.

De forbrugere, der har prøvet at handle mobilt, har efterhånden gjort det til en vane. I gennemsnit har de foretaget 5,5 køb i løbet af de sidste seks måneder.

Der er store regionale forskelle. I København er det 23 pct., der har brugt mobilen til at handle, mens det kun er 12 pct. af dem, der bor på landet.

Generelt er den mobile e-handel lidt højere i Danmark end i vores nabolande. I aldersgruppen mellem 25 og 34 år er det hver tredje, der har handlet mobilt.

"Handel på mobile enheder er hurtigt blevet en helt naturlig del af mange danskeres indkøbsvaner på nettet. Handel på mobilen repræsenterer allerede en vigtig salgskanal, og det er også en særdeles god mulighed for butikkerne til at få viden om, hvordan kunderne helst vil handle," siger Lars Juul Dalsted, salgschef i DIBS.

Han tilføjer, at volumenerne stadig er begrænsede, men det forventes at stige betydeligt, når den mobile e-handel bliver spredt på tværs af alle kundesegmenter.

Flere forbrugere handler gennem apps (65 procent) end gennem en browser (35 procent), når de handler mobilt.

Af de forbrugere, som har handlet mobilt, har 31 procent gjort det via iPhone-apps, 19 procent via iPad-apps, 11 procent via apps i andre smartphones, fire procent via apps i andre tablets, otte procent via en browser på iPhone, 15 procent via en browser på iPad og 12 procent via en browser på andre smartphones.  

Det er især elektronik-produkter, musik og dvd'er samt rejser, der købes med mobilen.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S