Så mange handler i netbutikker fra mobilen

Hver femte dansker handler med sin smartphone eller tablet-pc. Den mobile e-handel er i hastig vækst.

Artikel top billede

Det seneste e-handelsindeks fra betalingsfirmaet DIBS fortæller, at 23 pct. af de danske mænd og 16 pct. af kvinderne har handlet mobilt inden for de sidste seks måneder. Handlen med smartphones og tablet-pc'er er i hastig vækst.

De forbrugere, der har prøvet at handle mobilt, har efterhånden gjort det til en vane. I gennemsnit har de foretaget 5,5 køb i løbet af de sidste seks måneder.

Der er store regionale forskelle. I København er det 23 pct., der har brugt mobilen til at handle, mens det kun er 12 pct. af dem, der bor på landet.

Generelt er den mobile e-handel lidt højere i Danmark end i vores nabolande. I aldersgruppen mellem 25 og 34 år er det hver tredje, der har handlet mobilt.

"Handel på mobile enheder er hurtigt blevet en helt naturlig del af mange danskeres indkøbsvaner på nettet. Handel på mobilen repræsenterer allerede en vigtig salgskanal, og det er også en særdeles god mulighed for butikkerne til at få viden om, hvordan kunderne helst vil handle," siger Lars Juul Dalsted, salgschef i DIBS.

Han tilføjer, at volumenerne stadig er begrænsede, men det forventes at stige betydeligt, når den mobile e-handel bliver spredt på tværs af alle kundesegmenter.

Flere forbrugere handler gennem apps (65 procent) end gennem en browser (35 procent), når de handler mobilt.

Af de forbrugere, som har handlet mobilt, har 31 procent gjort det via iPhone-apps, 19 procent via iPad-apps, 11 procent via apps i andre smartphones, fire procent via apps i andre tablets, otte procent via en browser på iPhone, 15 procent via en browser på iPad og 12 procent via en browser på andre smartphones.  

Det er især elektronik-produkter, musik og dvd'er samt rejser, der købes med mobilen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS