Atea snupper chef fra Datacon

Forhandlergiganten har headhuntet Datacons salgschef, som for fremtiden skal sælge server-storage for Atea i stedet for Datacon.

Artikel top billede

Efter fire år som salgschef hos infrastrukturforhandleren Datacon rykker 47-årige Brian Trolle nu teltpælene op og starter 1. november i nyt job som afdelingsleder hos landets største it-forhandler Atea.

Jobskiftet er kommet i stand på initiativ fra Atea, som tilbød Trolle en plads i sin division for Datacenter Solutions, hvor han får ansvar for Ateas salg af server-storage til enterprise-kunder i Danmark.

Brian Trolle fortæller, at der er tale om en nyoprettet stilling, hvor han får omkring 20 medarbejdere under sig. Meningen er, at Trolle skal aflaste Ateas divisionsdirektør Poul Bærentsen.

"Det er jo svært at være en mand der skal fokusere på det hele. Så det er en opmanding, der ligger i forlængelse af Ateas vækststrategi på området. Jeg skal hjælpe med at fokusere på hardwareforretningen, og jeg får ansvaret for samarbejdet med alle de store server-storage-producenter - ingen nævnt, ingen glemt," lyder det fra Brian Trolle, der samtidig understreger, at afskeden med Datacon er helt udramatisk.

"Det er gået rigtig godt for Datacon det seneste halve års tid, så jeg forlader Datacon med en god fornemmelse," siger han.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo