Humac: Vi er klar til at kæmpe mod Apple

Apple har åbnet sin første butik i Norden, men er Apple Stores mon også på vej ind på det danske marked?

Artikel top billede

Der kan være godt nyt på vej til danske Apple-aficionados, men dårligt nyt til de danske Apple-forhandlere.

Apples officielle Apple Stores ser nemlig ud til at rykke tættere og tættere på de danske kunder.

For knap to uger siden åbnede Nordens første Apple Store i indkøbscenteret Täby Spectrum i Stockholm, og ifølge rygter i de svenske medier vil Apple i løbet af efteråret åbne endnu en butik i Malmø-bydelen Hyllie.

Kun et par solide stenkast fra København.

Apple selv er tavs om, hvorvidt virksomheden også ønsker at etablere butikker på det danske marked.  

"Det har jeg ingen kommentar til," siger Apples danske landechef Peder Engrob, da ComON spørger, om Apple også ønsker at tage skridtet over Øresund. 

Humac: Apple har København på landkortet
Det vil i så fald være en udfordring for Apple-forhandlere som Humac og Eplehuset, der i sine danske detailbutikker giver forbrugerne en oplevelse, der på mange måder minder om den, man får i de officielle Apple-butikker. 

Men ikke desto mindre er det en situation, som Humac er forberedt på, fortæller Morten Bo Andersen, der er landechef for Humac i Danmark.  

"Vi har ingen informationer om, hvorvidt Apple er på vej til Danmark, men på den ene eller anden måde er København selvfølgelig på Apples landkort. Derfor er det naturligvis noget, vi forbereder os på," siger han. 

Han forklarer dog, at rygterne om Apples indtog på det skandinaviske marked har floreret, lige siden Apple tilbage i 2004 åbnede sin første europæiske butik i Regent Street i London.

160 km fra grænsen

Apple nærmede sig dog allerede det danske marked i 2009, da virksomheden åbnede en Apple Store i Hamburg. Blot 160 kilometer fra den danske grænse.

Men Humacs søsterkæde Re: Store er også til stede på det tyske marked, hvor der i dag er 10 officielle Apple-butikker.

Her hævder Morten Bo Andersen dog, at erfaringerne med at konkurrere mod de officielle Apple-butikker langt fra er frygtindgydende.  

"Her har det ikke været negativt for forhandlerne, at der er kommet Apple Stores. Vi mener, at det skyldes, at et stigende antal Apple-forhandlere er med til at gøre Apples produkter mere mainstream. Det betyder, at der i alt bliver solgt flere Apple-produker. Der bliver så at sige en større kage at tage af," siger han.

Sådan så det ud, da Apple tidligere på måneden åbnede sin første nordiske Apple Store:

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job