Konkursramt forhandler: Jeg er stadig rasende

Den konkursramte forhandler Fyn PC raser over kurators påstande, som ifølge forhandleren er "en lodret løgn".

Artikel top billede

"Det er en lodret løgn, som advokat Michael Vestergaard fremkommer med."

Ejer af den konkursramte forhandler Fyn PC Flemming Glensholm er (stadig) rasende.

Han sidder fortsat lænket til sin butik i Svendborg, som han ikke længere har adgang til, efter at kurator har sat sig tungt på konkursboet. Glensholm spærrer butikken hver dag for at forhindre kurator i at tømme huset for hans private ejendele.

Himmelråbende uretfærdigt

Forhandleren føler sig himmelråbende uretfærdigt behandlet og prøver at gøre omverdenen opmærksom på sin situation.

Fyn PC blev erklæret konkurs, efter at en ung mand ansat i kommunens Pensionistservice i forbindelse med en besøgsordning hos virksomheden stjal og solgte en pæn del af virksomhedens varelager.

Sidst CRN skrev om sagen, udtalte Flemming Glensholm, at han ikke havde penge til at føre en retssag mod kommunen. Til det sagde advokat og kurator Michael Vestergaard, at "Flemming Glensholm gennem årene har fundet midler til at føre andre retssager". Den påstand har fået Glensholm op i det røde felt.

"Det er en lodret løgn, som Michael Vestergaard fremkommer med. Jeg har aldrig nogensinde 'ført' en sag mod nogen. Jeg har forsøgt at anlægge en sag mod Svendborg Kommune adskillige gange uden held. Procesbevillingsnævnet har afslået at hjælpe tre gange," siger den fynske nu forhenværende it-forhandler.

Flemming Glensholm fortæller, at han derimod har forsvaret sig i nogle sager. Blandt andet da Borch Advokater, i sommer anklagede ham for hærværk, efter at han havde skrevet på sine butiksvinduer, at Borch Advokater er inhabil. Politiet afviste i øvrigt senere, at det var hærværk, at Glensholm havde skrevet på vinduerne.

Advokat og bobestyrer Michael Vestergaard vil ikke deltage yderligere i den verserende debat, men siger:

"Kurators fornemste opgave er at sørge for at få penge i kassen, og hvis jeg kunne få penge ud af en sag mod kommunen, så ville jeg have anlagt en sag. Men dels er kravet mod kommunen forældet, dels er der ingen penge i konkursboet til at føre sag for."

Advokaten tilføjer, at hvis konkursboet ikke vil forfølge kravet, enten fordi der ikke er noget at kommer efter, eller fordi der ikke er penge i boet, så kan enhver anlægge en sag."

"Men det er da rigtigt, at Flemming Glensholm har et problem, hvis han ingen penge har," siger Michael Vestergaard

"Gennemført inhabil"

Årsagen til den påståede inhabilitet er ifølge Glensholm, at den advokat, der er sat til at bestyre boet efter Fyn PC, er den samme, som forsvarede Svendborg Kommune i en sag for nogle år siden, der handlede om udbetaling af ulovlige refusioner.

"Vi har klaget over, at det er den samme advokat, som forsvarede kommunen dengang, som nu er kurator i den her sag, hvor kommunen er den ene part," fortæller Flemming Glensholm, som mener, at advokaten er gennemført inhabil i den her sag.

Skifteretten siger, at der er tale om to forskellige juridiske sager, og at det derfor ikke er et problem, at advokaten er den samme.

"Det er ubærligt, at Borch Advokaterne nu er kuratorer også. Jeg vil derfor fortsat stå vagt ved min ejendom."

Læs også:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos