Konkursramt forhandler: Jeg er stadig rasende

Den konkursramte forhandler Fyn PC raser over kurators påstande, som ifølge forhandleren er "en lodret løgn".

Artikel top billede

"Det er en lodret løgn, som advokat Michael Vestergaard fremkommer med."

Ejer af den konkursramte forhandler Fyn PC Flemming Glensholm er (stadig) rasende.

Han sidder fortsat lænket til sin butik i Svendborg, som han ikke længere har adgang til, efter at kurator har sat sig tungt på konkursboet. Glensholm spærrer butikken hver dag for at forhindre kurator i at tømme huset for hans private ejendele.

Himmelråbende uretfærdigt

Forhandleren føler sig himmelråbende uretfærdigt behandlet og prøver at gøre omverdenen opmærksom på sin situation.

Fyn PC blev erklæret konkurs, efter at en ung mand ansat i kommunens Pensionistservice i forbindelse med en besøgsordning hos virksomheden stjal og solgte en pæn del af virksomhedens varelager.

Sidst CRN skrev om sagen, udtalte Flemming Glensholm, at han ikke havde penge til at føre en retssag mod kommunen. Til det sagde advokat og kurator Michael Vestergaard, at "Flemming Glensholm gennem årene har fundet midler til at føre andre retssager". Den påstand har fået Glensholm op i det røde felt.

"Det er en lodret løgn, som Michael Vestergaard fremkommer med. Jeg har aldrig nogensinde 'ført' en sag mod nogen. Jeg har forsøgt at anlægge en sag mod Svendborg Kommune adskillige gange uden held. Procesbevillingsnævnet har afslået at hjælpe tre gange," siger den fynske nu forhenværende it-forhandler.

Flemming Glensholm fortæller, at han derimod har forsvaret sig i nogle sager. Blandt andet da Borch Advokater, i sommer anklagede ham for hærværk, efter at han havde skrevet på sine butiksvinduer, at Borch Advokater er inhabil. Politiet afviste i øvrigt senere, at det var hærværk, at Glensholm havde skrevet på vinduerne.

Advokat og bobestyrer Michael Vestergaard vil ikke deltage yderligere i den verserende debat, men siger:

"Kurators fornemste opgave er at sørge for at få penge i kassen, og hvis jeg kunne få penge ud af en sag mod kommunen, så ville jeg have anlagt en sag. Men dels er kravet mod kommunen forældet, dels er der ingen penge i konkursboet til at føre sag for."

Advokaten tilføjer, at hvis konkursboet ikke vil forfølge kravet, enten fordi der ikke er noget at kommer efter, eller fordi der ikke er penge i boet, så kan enhver anlægge en sag."

"Men det er da rigtigt, at Flemming Glensholm har et problem, hvis han ingen penge har," siger Michael Vestergaard

"Gennemført inhabil"

Årsagen til den påståede inhabilitet er ifølge Glensholm, at den advokat, der er sat til at bestyre boet efter Fyn PC, er den samme, som forsvarede Svendborg Kommune i en sag for nogle år siden, der handlede om udbetaling af ulovlige refusioner.

"Vi har klaget over, at det er den samme advokat, som forsvarede kommunen dengang, som nu er kurator i den her sag, hvor kommunen er den ene part," fortæller Flemming Glensholm, som mener, at advokaten er gennemført inhabil i den her sag.

Skifteretten siger, at der er tale om to forskellige juridiske sager, og at det derfor ikke er et problem, at advokaten er den samme.

"Det er ubærligt, at Borch Advokaterne nu er kuratorer også. Jeg vil derfor fortsat stå vagt ved min ejendom."

Læs også:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet