Gadget-forhandler i offensiven med dansk landechef

Nu skal der mere smæk på, lyder det fra ny 23-årig landechef i den svenske onlineforretning CoolStuff.

Artikel top billede

Onlinesalg af gadgets er forretningsgrundlaget for den svenske forretning CoolStuff. Nu styrker webbutikken sine aktiviteter i Danmark med ansættelsen af 24-årige Patrick T. Rasmussen som 'Country Manager'.

"CoolStuff skal løftes til det næste niveau, og vi skal blive endnu mere synlige i Danmark, end vi i forvejen er," udtaler Patrick T. Rasmussen.

"Hvad mener du med 'det næste niveau',?" spurgte vi Patrick.
"Jeg er online mand, så der skal mere smæk på aktiviteterne på de forskellige onlinemedier - sjove og anderledes ting. Og generelt skal der mere styr på markedsføringen blandt andet i form af tracking," siger Patrick.

Han vil blandt andet tracke salg, webtrafikken og så videre.

"Jeg er en nørd, og jeg elsker at tracke og se, hvor tingene kommer fra," lyder det.

Fra rød til grøn

Den nye landechef vil også optimere Coolstuffs hjemmeside og her tænker han ikke på søgemaskineoptimering (SEO).

"Nej, jeg tænker mere sådan noget som at lave en knap om fra rød til grøn og få den besøgende til rent faktisk at ende med at købe noget, inden han eller hun forsvinder fra siden igen."

Coolstuffs produkter er i den lettere genre som eksempelvis et basketspil til de kedelige toiletbesøg, tilbehør til smartphones og tablets, skøre køkkenartikler, sjove spil og elektronik og mange andre gadgets.

Patrick har i de sidste tre år arbejdet med online marketing hos danske SPAMfighter, der ejes af de tidligere Jubii-stiftere Martin Thorborg og Henrik Sørensen.

Hvis man vil se og røre og prøve, inden man køber, så har CoolStuff en butik lige ved siden af banegården i Malmø.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S