Gadget-forhandler i offensiven med dansk landechef

Nu skal der mere smæk på, lyder det fra ny 23-årig landechef i den svenske onlineforretning CoolStuff.

Artikel top billede

Onlinesalg af gadgets er forretningsgrundlaget for den svenske forretning CoolStuff. Nu styrker webbutikken sine aktiviteter i Danmark med ansættelsen af 24-årige Patrick T. Rasmussen som 'Country Manager'.

"CoolStuff skal løftes til det næste niveau, og vi skal blive endnu mere synlige i Danmark, end vi i forvejen er," udtaler Patrick T. Rasmussen.

"Hvad mener du med 'det næste niveau',?" spurgte vi Patrick.
"Jeg er online mand, så der skal mere smæk på aktiviteterne på de forskellige onlinemedier - sjove og anderledes ting. Og generelt skal der mere styr på markedsføringen blandt andet i form af tracking," siger Patrick.

Han vil blandt andet tracke salg, webtrafikken og så videre.

"Jeg er en nørd, og jeg elsker at tracke og se, hvor tingene kommer fra," lyder det.

Fra rød til grøn

Den nye landechef vil også optimere Coolstuffs hjemmeside og her tænker han ikke på søgemaskineoptimering (SEO).

"Nej, jeg tænker mere sådan noget som at lave en knap om fra rød til grøn og få den besøgende til rent faktisk at ende med at købe noget, inden han eller hun forsvinder fra siden igen."

Coolstuffs produkter er i den lettere genre som eksempelvis et basketspil til de kedelige toiletbesøg, tilbehør til smartphones og tablets, skøre køkkenartikler, sjove spil og elektronik og mange andre gadgets.

Patrick har i de sidste tre år arbejdet med online marketing hos danske SPAMfighter, der ejes af de tidligere Jubii-stiftere Martin Thorborg og Henrik Sørensen.

Hvis man vil se og røre og prøve, inden man køber, så har CoolStuff en butik lige ved siden af banegården i Malmø.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S