It-milliardær vil revolutionere persontransport

It-milliardæren Elon Musk har fået en ny idé. Han vil revolutionere verdens transport med et netværk af rør, kaldet Hyperloop.

Artikel top billede

Den sydafrikansk-fødte Elon Musk er kendt som en mand, der kan realisere selv de vildeste ideer. Han har tjent sin formue på betalingsfirmaet Paypal, der blev solgt til eBay, men han er mest berømt for rumfirmaet SpaceX og elbil-producenten Tesla. Begge har gjort det umulige.

SpaceX har udviklet sin egen raket og rumkapsel, og den første transport til den internationale rumstation er allerede gennemført. Tesla har bygget en sportsvogn med elmotor - og har netop opfundet en ny superlader, der lader bilen op på en halv time.

Nu har Elon Musk fået en ny idé. Han vil konstruere et globalt netværk af transportrør under navnet "Hyperloop", hvor mennesker kan transporteres enkeltvis og med meget høj hastighed. Det skulle være både hurtigere og billigere end fly.

Men projektet er meget hemmelighedsfuldt. I et interview med Business Insider siger Musk, at hans opfindelse kan sammenlignes med "en Jetsons-tunnel hvor du bliver blæst afsted".

Han taler om en "femte" transportform - hvor de fire første er biler, fly, tog og skibe - og den skulle være i stand til at forkorte rejsetiden fra Los Angeles til San Francisco til en halv time. Det er en strækning på 550 kilometer.

Musk overvejer at frigive teknologien som open source, så andre kan være med til at udvikle den.

"Hvad vil du synes om noget, der aldrig har en ulykke, ikke bliver påvirket af vejret, er 3-4 gange hurtigere end et lyntog, dobbelt så hurtig som et fly?" siger Elon Musk.

Han forestiller sig, at det nye transportmiddel kan drives med solenergi - også om natten, hvor energien så skal lagres på en eller anden måde.

Ifølge Bloomberg Businessweek har man opnået et teknisk gennembrud hen over sommeren, som gør det mere realistisk at konstruere det futuristiske transportmiddel. Nu vil Musk drøfte ideen med den amerikanske præsident og guvernøren i Californien.

Hans projekt bliver beskrevet som et alternativ til den nye togstrækning, som er planlagt langs den amerikanske vestkyst. Den samlede pris for det nye hurtigtog er på mere end 300 mia. kr. Musk mener, at hans transportrør kan konstrueres for en tiendedel af dette beløb.
 
Hyperloop er ikke hans eneste vilde idé. Musk vil også designe et nyt passagerfly, der starter vertikalt - ligesom en raket.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS