It-milliardær vil revolutionere persontransport

It-milliardæren Elon Musk har fået en ny idé. Han vil revolutionere verdens transport med et netværk af rør, kaldet Hyperloop.

Artikel top billede

Den sydafrikansk-fødte Elon Musk er kendt som en mand, der kan realisere selv de vildeste ideer. Han har tjent sin formue på betalingsfirmaet Paypal, der blev solgt til eBay, men han er mest berømt for rumfirmaet SpaceX og elbil-producenten Tesla. Begge har gjort det umulige.

SpaceX har udviklet sin egen raket og rumkapsel, og den første transport til den internationale rumstation er allerede gennemført. Tesla har bygget en sportsvogn med elmotor - og har netop opfundet en ny superlader, der lader bilen op på en halv time.

Nu har Elon Musk fået en ny idé. Han vil konstruere et globalt netværk af transportrør under navnet "Hyperloop", hvor mennesker kan transporteres enkeltvis og med meget høj hastighed. Det skulle være både hurtigere og billigere end fly.

Men projektet er meget hemmelighedsfuldt. I et interview med Business Insider siger Musk, at hans opfindelse kan sammenlignes med "en Jetsons-tunnel hvor du bliver blæst afsted".

Han taler om en "femte" transportform - hvor de fire første er biler, fly, tog og skibe - og den skulle være i stand til at forkorte rejsetiden fra Los Angeles til San Francisco til en halv time. Det er en strækning på 550 kilometer.

Musk overvejer at frigive teknologien som open source, så andre kan være med til at udvikle den.

"Hvad vil du synes om noget, der aldrig har en ulykke, ikke bliver påvirket af vejret, er 3-4 gange hurtigere end et lyntog, dobbelt så hurtig som et fly?" siger Elon Musk.

Han forestiller sig, at det nye transportmiddel kan drives med solenergi - også om natten, hvor energien så skal lagres på en eller anden måde.

Ifølge Bloomberg Businessweek har man opnået et teknisk gennembrud hen over sommeren, som gør det mere realistisk at konstruere det futuristiske transportmiddel. Nu vil Musk drøfte ideen med den amerikanske præsident og guvernøren i Californien.

Hans projekt bliver beskrevet som et alternativ til den nye togstrækning, som er planlagt langs den amerikanske vestkyst. Den samlede pris for det nye hurtigtog er på mere end 300 mia. kr. Musk mener, at hans transportrør kan konstrueres for en tiendedel af dette beløb.
 
Hyperloop er ikke hans eneste vilde idé. Musk vil også designe et nyt passagerfly, der starter vertikalt - ligesom en raket.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job