Kendt spil-udvikler vil boykotte Windows 8

Den svenske Minecraft-opfinder Markus Persson mener at Microsoft ødelægger pc'en som en åben platform med sit nye Windows 8.

Artikel top billede

Svenske Markus "Notch" Persson er den seneste kendte udvikler, der har angrebet Microsofts strategi for Windows 8. Han mener, at Microsoft risikerer at ødelægge sit spil-økosystem. Tidligere har spilfirmaer som Valve og Activision Blizzard rettet en lignende kritik mod Microsoft.

Den kendte Minecraft-opfinder giver udtryk for sin kritik i to indlæg på Twitter.

"Jeg fik en e-mail fra Microsoft, der ville hjælpe med at 'certificere' Minecraft til Windows 8. Jeg svarede dem, at de skulle stoppe med at ødelægge pc'en som en åben platform," skriver Persson.

I en ny Twitter-besked fortsætter han sin kritik af Microsofts nye operativsystem:

"Jeg vil hellere undvære, at Minecraft kan køre på Win8 end at spille efter deres regler. Dermed kan vi måske overbevise nogle få mennesker om, at de ikke skal skifte til Win8".

Der er solgt mere end 7,5 millioner eksemplarer af Minecraft, og den 33-årige svensker har vundet flere priser.

I Windows 8 skal programmerne normalt certificeres, hvis de skal køre under den nye touch-optimerede brugerflade - det, der tidligere hed Metro. Her skal softwaren opfylde en række krav, herunder at den skal understøtte touch og ikke må indeholde ting, der er uegnet for børn.

Det gælder dog kun, hvis de skal sælges gennem Microsofts egen app-butik. Det er stadig muligt at installere software uden certificering på x86-computere med Windows 8, men på de ARM-baserede Windows RT systemer er man begrænset til Windows Store.

Det samme kendes også fra iOS-platformen, hvor man er tvunget til at handle i Apples App Store.

Valve-chef Gabe Newell har tidligere betegnet Windows 8 som en "katastrofe for pc-branchen". Han mener, at Windows Store vil ødelægge softwareleverandørnes forretning, og han forventer, at mange vil boykotte software-butikken, hvor de skal aflevere en del af omsætningen til Microsoft.

Valve har selv en meget succesfuld softwarebutik til spil, Steam, og hans firma vil nu satse stærkere på Linux.

Men det er ikke hele spilbranchen, der er sur på Microsoft. BBC har talt med spilfirmaet Rebellion Studios, som mener, at den kommende Windows Store faktisk vil gøre firmaets spil mere synlige og altså hjælpe salget.

Microsoft har ikke selv kommenteret kritikken fra Persson, men henviser til en leder hos Neowin, som tager til genmæle over for udvikleren. Her bliver han anklaget for at være dobbeltmoralsk i sin holdning til Windows 8.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S