Det Hvide Hus ramt af cyberangreb

Formodede kinesiske hackere er trængt ind i et internt computer-netværk i det Hvide Hus.

Artikel top billede

Det ser ud til, at hackere er kommet helt ind i de mest følsomme systemer hos den amerikanske regering. Det Hvide Hus har bekræftet, at et af dets interne computernetværk er blevet ramt i et såkaldt "spearphishing" angreb. Der er angiveligt tale om et militært kontor, der håndterer præsidentens kommunikation og transport.

Det republikanske websted Free Beacon var det første, der kunne fortælle om angrebet - og det er måske ikke helt tilfældigt, at den pinlige nyhed er sluppet ud så kort tid inden præsidentvalget i USA.

Her hævdes det, at der er tale om kinesiske hackere, som er trængt ind i et system, der også bliver brugt til at styre de amerikanske atomvåben.

"Spearphishing" betyder, at hackerne går efter en specifik person eller gruppe, og det sker typisk ved at sende en e-mail med et emne, der falder inden for deres interesseområde, hvor de så lokkes til at åbne en vedhæftet fil eller klikke på et link til malware.

Artiklen hos Free Beacon er skrevet af Bill Gertz, der er en kendt Pentagon-ekspert og tidligere skribent for Washington Times. Han hævder, at angrebet er sporet til servere i Kina.

Men den amerikanske regering understreger, at hackerne ikke har forvoldt nogen skade i systemerne, og det er uklart, om hackerne faktisk har haft adgang til de mest beskyttede netværk.

Det menes, at angrebet kan være en del af en usynlig cyberkrig mellem USA og Kina. De stjålne oplysninger kunne bruges til at blokere præsidentens kommunikation i en konflikt-situation eller til at lokalisere præsidenten, hvis denne er gået i skjul.

Økonomistyrelsen

Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Idura

Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job