Det Hvide Hus ramt af cyberangreb

Formodede kinesiske hackere er trængt ind i et internt computer-netværk i det Hvide Hus.

Artikel top billede

Det ser ud til, at hackere er kommet helt ind i de mest følsomme systemer hos den amerikanske regering. Det Hvide Hus har bekræftet, at et af dets interne computernetværk er blevet ramt i et såkaldt "spearphishing" angreb. Der er angiveligt tale om et militært kontor, der håndterer præsidentens kommunikation og transport.

Det republikanske websted Free Beacon var det første, der kunne fortælle om angrebet - og det er måske ikke helt tilfældigt, at den pinlige nyhed er sluppet ud så kort tid inden præsidentvalget i USA.

Her hævdes det, at der er tale om kinesiske hackere, som er trængt ind i et system, der også bliver brugt til at styre de amerikanske atomvåben.

"Spearphishing" betyder, at hackerne går efter en specifik person eller gruppe, og det sker typisk ved at sende en e-mail med et emne, der falder inden for deres interesseområde, hvor de så lokkes til at åbne en vedhæftet fil eller klikke på et link til malware.

Artiklen hos Free Beacon er skrevet af Bill Gertz, der er en kendt Pentagon-ekspert og tidligere skribent for Washington Times. Han hævder, at angrebet er sporet til servere i Kina.

Men den amerikanske regering understreger, at hackerne ikke har forvoldt nogen skade i systemerne, og det er uklart, om hackerne faktisk har haft adgang til de mest beskyttede netværk.

Det menes, at angrebet kan være en del af en usynlig cyberkrig mellem USA og Kina. De stjålne oplysninger kunne bruges til at blokere præsidentens kommunikation i en konflikt-situation eller til at lokalisere præsidenten, hvis denne er gået i skjul.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland