Det Hvide Hus ramt af cyberangreb

Formodede kinesiske hackere er trængt ind i et internt computer-netværk i det Hvide Hus.

Artikel top billede

Det ser ud til, at hackere er kommet helt ind i de mest følsomme systemer hos den amerikanske regering. Det Hvide Hus har bekræftet, at et af dets interne computernetværk er blevet ramt i et såkaldt "spearphishing" angreb. Der er angiveligt tale om et militært kontor, der håndterer præsidentens kommunikation og transport.

Det republikanske websted Free Beacon var det første, der kunne fortælle om angrebet - og det er måske ikke helt tilfældigt, at den pinlige nyhed er sluppet ud så kort tid inden præsidentvalget i USA.

Her hævdes det, at der er tale om kinesiske hackere, som er trængt ind i et system, der også bliver brugt til at styre de amerikanske atomvåben.

"Spearphishing" betyder, at hackerne går efter en specifik person eller gruppe, og det sker typisk ved at sende en e-mail med et emne, der falder inden for deres interesseområde, hvor de så lokkes til at åbne en vedhæftet fil eller klikke på et link til malware.

Artiklen hos Free Beacon er skrevet af Bill Gertz, der er en kendt Pentagon-ekspert og tidligere skribent for Washington Times. Han hævder, at angrebet er sporet til servere i Kina.

Men den amerikanske regering understreger, at hackerne ikke har forvoldt nogen skade i systemerne, og det er uklart, om hackerne faktisk har haft adgang til de mest beskyttede netværk.

Det menes, at angrebet kan være en del af en usynlig cyberkrig mellem USA og Kina. De stjålne oplysninger kunne bruges til at blokere præsidentens kommunikation i en konflikt-situation eller til at lokalisere præsidenten, hvis denne er gået i skjul.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S