Her er den nye super-skærm til smartphones

De nye 5-tommers displays fra Sharp har en højere pixel-tæthed end Apples iPhone.

Artikel top billede

Japanske Sharp har udviklet et nyt 5-tommers skærmpanel til smartphones, som bliver fremvist på Ceatec 2012 messen i Tokyo i denne uge. Produktionen af de nye LCD-paneler med 1.080 x 1.920 pixels er allerede startet. Pixel-tætheden er på 443 ppi (punkter per tomme) og det er højere end det berømte Retina-display i iPhone, der ligger på 326 ppi. I den nye iPhone 5 er opløsningen således på 1.136 x 640 pixels.

De nye paneler bliver fremstillet med den såkaldte "continuous grain silicon" teknologi, hvor den nødvendige elektronik er integreret i selve glasset. Sharp kalder også dette for "computer on the glass". Det betyder også, at den færdige enhed kan gøres endnu tyndere.

Sharp sammenligner selv opløsningen i det nye skærmpanel med et Full-HD LCD-fjernsyn. Den høje opløsning skulle betyde, at man kan se HD-film i fuld kvalitet. Desuden skulle det være mere behageligt at læse tekst på skærmen.

Den generelle tendens er, at smartphone-displays bliver større med hver ny generation, men der er kun få modeller med fem tommer. I iPhone 5 er der indbygget et 4-tommers panel, og Samsung Galaxy S III har et 4,8 tommers panel (med en opløsning på 720 x 1.280).

Sharp har også udviklet en nyere skærmteknologi, IGZO, som dog ikke bliver brugt til de nye displays. I juni kunne Sharp fremvise en 6,1 tommers IGZO-prototype med en opløsning på hele 498 ppi. Men her er der snarere tale om en lille tablet end en smartphone.

Koreanske LG har også fremvist en prototype på en 5-tommers smartphone-skærm med 440 ppi. Men det ser ud til at Sharp er de første, der har fået sat en skærm med den høje opløsning i produktion.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics