ComOFF: Rapper går amok i Microsoft-butik

De ansatte fik fingeren, og der blev trampet på computere. Amerikansk rapper gik grassat i Microsoft-butik, hvor han var hyret til at optræde.

Artikel top billede

Bevæbnet med en mikrofon og en håndfuld hardcore bandeord holdt rapperen Machine Gun Kelly koncert i en Microsoft-butik for nylig. 

Eller rettere - han forsøgte at holde en koncert. For den unge amerikaner nåede ikke at optræde ret længe, før han blev smidt ud.

Det skyldtes ikke mindst hans noget begrænsede situationsforbindelse.

"Fuck these computers" råbte han blandt andet, mens han rendte rundt på et bord og trampede på de dyre bærbare pc'er.

Nogle ansatte prøvede at få ham til at dæmpe sig, men de fik bare fingeren, mens han rappede løs.

Selv da musikken blev afbrudt, nåede rapperen at råbe: "Jeg kommer ikke ned".

Men så blev lyden til mikrofonen også afbrudt og politiet tilkaldt.

Hele optrinnet blev filmet, og du kan se det i videoen herunder.

Ifølge TheVerge.com var Machine Gun Kelly ikke hyret af Microsoft til at optræde i butikken.

I stedet var det magasinet The Source, som havde booket stedet til et privat arrangement i forbindelse med lanceringen af årsnummeret Power 30.

Her kan du se den meget korte koncert med Machine Gun Kelly:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos