Hollywooods nye internetsatsning får premiere på YouTube i dag

Hacker-filmen "Cybergeddon" bliver tilgængelig uden geohack.

Artikel top billede

Verden uden for USA skal også have glæde af den dystre it-katastrofe-film "Cybergeddon", der banebrydende er skabt udelukkende til visning på internettet.

I første omgang kunne science-fiction-serien kun ses på Yahoo inden for USA's grænser, men nu bliver der blændet op for den spændende handling på YouTube, og dér er der adgang til hacker-filmen også uden et geohack.

Fra i dag torsdag er de første tre afsnit frit tilgængelige. Hver dag i de kommende dage offenliggøres tre nye afsnit af hver cirka 10 minutters varighed.

Filmprojektet "Cybergeddon" er skabt af manden bag den succesfulde tv-serie CSI, Anthony E. Zuiker. I modsætning til næsten alle tidligere Hollywood-behandlinger af dette emne har "Cybergeddon" forsøgt at beskrive hackeruniverset så autentisk som muligt. Ifølge en pressemeddelelse fra filmselskabet er det første gang, der vises faktisk kode brugt til et hackerangreb på skærmen.

Filmselskabet bag "Cybergeddon" har arbejdet tæt sammen med it-sikkerhedsselskabet Norton, der har bistået med ekspertise og sikkert en god portion sponsor-penge.

Se "Cybergeddon" her.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS