Hollywooods nye internetsatsning får premiere på YouTube i dag

Hacker-filmen "Cybergeddon" bliver tilgængelig uden geohack.

Artikel top billede

Verden uden for USA skal også have glæde af den dystre it-katastrofe-film "Cybergeddon", der banebrydende er skabt udelukkende til visning på internettet.

I første omgang kunne science-fiction-serien kun ses på Yahoo inden for USA's grænser, men nu bliver der blændet op for den spændende handling på YouTube, og dér er der adgang til hacker-filmen også uden et geohack.

Fra i dag torsdag er de første tre afsnit frit tilgængelige. Hver dag i de kommende dage offenliggøres tre nye afsnit af hver cirka 10 minutters varighed.

Filmprojektet "Cybergeddon" er skabt af manden bag den succesfulde tv-serie CSI, Anthony E. Zuiker. I modsætning til næsten alle tidligere Hollywood-behandlinger af dette emne har "Cybergeddon" forsøgt at beskrive hackeruniverset så autentisk som muligt. Ifølge en pressemeddelelse fra filmselskabet er det første gang, der vises faktisk kode brugt til et hackerangreb på skærmen.

Filmselskabet bag "Cybergeddon" har arbejdet tæt sammen med it-sikkerhedsselskabet Norton, der har bistået med ekspertise og sikkert en god portion sponsor-penge.

Se "Cybergeddon" her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job