Hollywooods nye internetsatsning får premiere på YouTube i dag

Hacker-filmen "Cybergeddon" bliver tilgængelig uden geohack.

Artikel top billede

Verden uden for USA skal også have glæde af den dystre it-katastrofe-film "Cybergeddon", der banebrydende er skabt udelukkende til visning på internettet.

I første omgang kunne science-fiction-serien kun ses på Yahoo inden for USA's grænser, men nu bliver der blændet op for den spændende handling på YouTube, og dér er der adgang til hacker-filmen også uden et geohack.

Fra i dag torsdag er de første tre afsnit frit tilgængelige. Hver dag i de kommende dage offenliggøres tre nye afsnit af hver cirka 10 minutters varighed.

Filmprojektet "Cybergeddon" er skabt af manden bag den succesfulde tv-serie CSI, Anthony E. Zuiker. I modsætning til næsten alle tidligere Hollywood-behandlinger af dette emne har "Cybergeddon" forsøgt at beskrive hackeruniverset så autentisk som muligt. Ifølge en pressemeddelelse fra filmselskabet er det første gang, der vises faktisk kode brugt til et hackerangreb på skærmen.

Filmselskabet bag "Cybergeddon" har arbejdet tæt sammen med it-sikkerhedsselskabet Norton, der har bistået med ekspertise og sikkert en god portion sponsor-penge.

Se "Cybergeddon" her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S