Ny lov kan sende bloggere 12 år i fængsel

Demonstranter er gået på gaden for at protestere mod ny cyberlov i Filippinerne.

Artikel top billede

En ny cyberlov, som netop er trådt i kraft i Filippinerne, betyder, at internet-brugere kan risikere at komme i fængsel for at blogge eller skrive indlæg på Facebook eller Twitter. Filippinerne har længe været kendt som lidt af et fristed for internet-aktiviteter - men den nye lov bringer landet på niveau med de mest frygtede diktatur-stater i verden, mener kritikere.

Den nye lov, kaldet "Cybercrime Prevention Act of 2012", betyder, at alt fra identitets-tyveri til online-svindel og hacking nu kan straffes. Loven indebærer også, at bagvaskelse bliver strafbart online. I Filippinerne kan man allerede risikere fængsel for bagvaskelse, og den nye lov betyder, at den maksimale straf for bagvaskelse online bliver sat til 12 års fængsel.

"Det betyder, at internet-brugere kan blive retsforfulgt. Du kan blive trukket i retten. Du kan blive tvunget til at stille med en kaution. Du får brug for en advokat. Filippinerne har været et foregangsland, når det gælder internet-frihed. Med den nye lov kan Filippinerne måle sig med de undertrykkende lande i Sydøstasien som fængsler og forfølger bloggere," siger jura-professor Harry S. Roque fra University of the Philippines til New York Times.

Der har allerede været en bølge af protester mod cyberloven. Hackere har angrebet både præsidenten og parlamentets websteder. Nogle Facebook-brugere har erstattet deres profilbilleder med sorte skygger, og der har været demonstrationer på gaderne i hovedstaden Manila.

Flere af de senatorer, der stemte for loven, har senere indrømmet, at de faktisk ikke kendte til lovteksten.

Landets justitsminister har netop meddelt, at man vil hyre 150 efterforskere, der skal håndhæve loven. Men den filippinske højesteret behandler i øjeblikket en række klager, der kan udsætte loven.

En talsmand for præsidenten lover, at ytringsfriheden ikke bliver begrænset online, men loven kan betyde, at bloggere og andre, som skriver negative kommentarer om politikere eller andre kendte, kan risikere at lande bag tremmer.

Det har især vakt opsigt, at den maksimale straf for bagvaskelse online er på hele 12 års fængsel, mens den kun er på 4 år for bagvaskelse i print-medier.

Senator Teofisto Guingona III siger i en kommentar, at loven dæmoniserer computer-brugere og sender et budskab om, at folk som skriver online er mere onde end dem der skriver på papir.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S