Ny lov kan sende bloggere 12 år i fængsel

Demonstranter er gået på gaden for at protestere mod ny cyberlov i Filippinerne.

Artikel top billede

En ny cyberlov, som netop er trådt i kraft i Filippinerne, betyder, at internet-brugere kan risikere at komme i fængsel for at blogge eller skrive indlæg på Facebook eller Twitter. Filippinerne har længe været kendt som lidt af et fristed for internet-aktiviteter - men den nye lov bringer landet på niveau med de mest frygtede diktatur-stater i verden, mener kritikere.

Den nye lov, kaldet "Cybercrime Prevention Act of 2012", betyder, at alt fra identitets-tyveri til online-svindel og hacking nu kan straffes. Loven indebærer også, at bagvaskelse bliver strafbart online. I Filippinerne kan man allerede risikere fængsel for bagvaskelse, og den nye lov betyder, at den maksimale straf for bagvaskelse online bliver sat til 12 års fængsel.

"Det betyder, at internet-brugere kan blive retsforfulgt. Du kan blive trukket i retten. Du kan blive tvunget til at stille med en kaution. Du får brug for en advokat. Filippinerne har været et foregangsland, når det gælder internet-frihed. Med den nye lov kan Filippinerne måle sig med de undertrykkende lande i Sydøstasien som fængsler og forfølger bloggere," siger jura-professor Harry S. Roque fra University of the Philippines til New York Times.

Der har allerede været en bølge af protester mod cyberloven. Hackere har angrebet både præsidenten og parlamentets websteder. Nogle Facebook-brugere har erstattet deres profilbilleder med sorte skygger, og der har været demonstrationer på gaderne i hovedstaden Manila.

Flere af de senatorer, der stemte for loven, har senere indrømmet, at de faktisk ikke kendte til lovteksten.

Landets justitsminister har netop meddelt, at man vil hyre 150 efterforskere, der skal håndhæve loven. Men den filippinske højesteret behandler i øjeblikket en række klager, der kan udsætte loven.

En talsmand for præsidenten lover, at ytringsfriheden ikke bliver begrænset online, men loven kan betyde, at bloggere og andre, som skriver negative kommentarer om politikere eller andre kendte, kan risikere at lande bag tremmer.

Det har især vakt opsigt, at den maksimale straf for bagvaskelse online er på hele 12 års fængsel, mens den kun er på 4 år for bagvaskelse i print-medier.

Senator Teofisto Guingona III siger i en kommentar, at loven dæmoniserer computer-brugere og sender et budskab om, at folk som skriver online er mere onde end dem der skriver på papir.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S