Nu bliver det sværere at få blokeret videoer hos YouTube

Selv en NASA-video blev blokeret hos YouTube. Nu skal systemet ændres, så det bliver sværere at få spærret videoer.

Artikel top billede

I den seneste tid har der mange historier om, at harmløse videoer og streams er blevet spærret fordi copyright-indehaverne har været lidt for hurtige på aftrækkeren. "Skyd først, undersøg sagen senere" lyder mottoet tilsyneladende. I august var det en NASA-video med landingen af Mars-fartøjet Curiosity på den røde planet, der blev fjernet fra YouTube. Et amerikansk copyright-system havde slået (falsk) alarm.

Nu lover det Google-ejede YouTube at man vil ændre sit Content ID-system, så det bliver sværere at få blokeret videomateriale. Det skal forhindre, at systemet bliver misbrugt til at spærre lovligt materiale.

YouTube fortæller om ændringerne i sin blog. En af de vigtigste nyheder er, at der nu bliver indført en udvidet ankemulighed. Hvis en indholdsejer hævder, at en video krænker ophavsretten, har den person der har uploadet videoen mulighed for at udfordre denne påstand.

Der er så kun to muligheder for rettigheds-haveren; enten kan man trække sin påstand tilbage eller starte en formel klage under den amerikanske DMCA (Digital Millenium Copyright Act). Det kan blive dyrt, hvis kravet senere bliver afvist af en domstol, og det skal således forhindre at systemet bliver oversvømmet med falske klager.

Desuden vil YouTube forbedre den algoritme, der sammenligner de omkring 10 millioner uploadede reference-filer i Content ID-systemet med videoindhold på platformen. Systemet skulle selv være i stand til at genkende copyright-beskyttet indhold - men der kan ske fejl, som i tilfældet med Mars-videoen.

Nu er det også slut med automatiske blokeringer. I stedet bliver mulige copyright-krænkelser placeret i en kø, der skal så gennemgås manuelt af den pågældende rettigheds-haver.

Samtidig understreger YouTube, at man er klar til at gribe ind og lukke for adgang til Content ID, hvis en indholdsejer forsøger at misbruge systemet ved at blokere et stort antal lovlige videoer.

Ifølge Ars Technica har YouTube stadig et "three strikes" system, hvor en brugerkonto og alle tilhørende videoer bliver slettet hvis der er modtaget tre såkaldte "takedown notices" under DMCA.

Der er mange eksempler på, at systemet ikke er perfekt. En video med præsident Barack Obama blev fjernet, fordi han sang et par ord fra Al Green's "Let's Stay Together".

Det gik også galt, da YouTube sendte live fra Demokraternes nationalkongres i september. Her blev en live-stream med præsidentfrues tale afbrudt af det automatiske copyright-politi.

Et par dage inden gik det galt under en prisoverrækkelse for science-fiction forfattere, Hugo Awards, hvor transmissionen blev afbrudt på Ustream.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse