Nu bliver det sværere at få blokeret videoer hos YouTube

Selv en NASA-video blev blokeret hos YouTube. Nu skal systemet ændres, så det bliver sværere at få spærret videoer.

Artikel top billede

I den seneste tid har der mange historier om, at harmløse videoer og streams er blevet spærret fordi copyright-indehaverne har været lidt for hurtige på aftrækkeren. "Skyd først, undersøg sagen senere" lyder mottoet tilsyneladende. I august var det en NASA-video med landingen af Mars-fartøjet Curiosity på den røde planet, der blev fjernet fra YouTube. Et amerikansk copyright-system havde slået (falsk) alarm.

Nu lover det Google-ejede YouTube at man vil ændre sit Content ID-system, så det bliver sværere at få blokeret videomateriale. Det skal forhindre, at systemet bliver misbrugt til at spærre lovligt materiale.

YouTube fortæller om ændringerne i sin blog. En af de vigtigste nyheder er, at der nu bliver indført en udvidet ankemulighed. Hvis en indholdsejer hævder, at en video krænker ophavsretten, har den person der har uploadet videoen mulighed for at udfordre denne påstand.

Der er så kun to muligheder for rettigheds-haveren; enten kan man trække sin påstand tilbage eller starte en formel klage under den amerikanske DMCA (Digital Millenium Copyright Act). Det kan blive dyrt, hvis kravet senere bliver afvist af en domstol, og det skal således forhindre at systemet bliver oversvømmet med falske klager.

Desuden vil YouTube forbedre den algoritme, der sammenligner de omkring 10 millioner uploadede reference-filer i Content ID-systemet med videoindhold på platformen. Systemet skulle selv være i stand til at genkende copyright-beskyttet indhold - men der kan ske fejl, som i tilfældet med Mars-videoen.

Nu er det også slut med automatiske blokeringer. I stedet bliver mulige copyright-krænkelser placeret i en kø, der skal så gennemgås manuelt af den pågældende rettigheds-haver.

Samtidig understreger YouTube, at man er klar til at gribe ind og lukke for adgang til Content ID, hvis en indholdsejer forsøger at misbruge systemet ved at blokere et stort antal lovlige videoer.

Ifølge Ars Technica har YouTube stadig et "three strikes" system, hvor en brugerkonto og alle tilhørende videoer bliver slettet hvis der er modtaget tre såkaldte "takedown notices" under DMCA.

Der er mange eksempler på, at systemet ikke er perfekt. En video med præsident Barack Obama blev fjernet, fordi han sang et par ord fra Al Green's "Let's Stay Together".

Det gik også galt, da YouTube sendte live fra Demokraternes nationalkongres i september. Her blev en live-stream med præsidentfrues tale afbrudt af det automatiske copyright-politi.

Et par dage inden gik det galt under en prisoverrækkelse for science-fiction forfattere, Hugo Awards, hvor transmissionen blev afbrudt på Ustream.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Djøf

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet