Nu bliver det sværere at få blokeret videoer hos YouTube

Selv en NASA-video blev blokeret hos YouTube. Nu skal systemet ændres, så det bliver sværere at få spærret videoer.

Artikel top billede

I den seneste tid har der mange historier om, at harmløse videoer og streams er blevet spærret fordi copyright-indehaverne har været lidt for hurtige på aftrækkeren. "Skyd først, undersøg sagen senere" lyder mottoet tilsyneladende. I august var det en NASA-video med landingen af Mars-fartøjet Curiosity på den røde planet, der blev fjernet fra YouTube. Et amerikansk copyright-system havde slået (falsk) alarm.

Nu lover det Google-ejede YouTube at man vil ændre sit Content ID-system, så det bliver sværere at få blokeret videomateriale. Det skal forhindre, at systemet bliver misbrugt til at spærre lovligt materiale.

YouTube fortæller om ændringerne i sin blog. En af de vigtigste nyheder er, at der nu bliver indført en udvidet ankemulighed. Hvis en indholdsejer hævder, at en video krænker ophavsretten, har den person der har uploadet videoen mulighed for at udfordre denne påstand.

Der er så kun to muligheder for rettigheds-haveren; enten kan man trække sin påstand tilbage eller starte en formel klage under den amerikanske DMCA (Digital Millenium Copyright Act). Det kan blive dyrt, hvis kravet senere bliver afvist af en domstol, og det skal således forhindre at systemet bliver oversvømmet med falske klager.

Desuden vil YouTube forbedre den algoritme, der sammenligner de omkring 10 millioner uploadede reference-filer i Content ID-systemet med videoindhold på platformen. Systemet skulle selv være i stand til at genkende copyright-beskyttet indhold - men der kan ske fejl, som i tilfældet med Mars-videoen.

Nu er det også slut med automatiske blokeringer. I stedet bliver mulige copyright-krænkelser placeret i en kø, der skal så gennemgås manuelt af den pågældende rettigheds-haver.

Samtidig understreger YouTube, at man er klar til at gribe ind og lukke for adgang til Content ID, hvis en indholdsejer forsøger at misbruge systemet ved at blokere et stort antal lovlige videoer.

Ifølge Ars Technica har YouTube stadig et "three strikes" system, hvor en brugerkonto og alle tilhørende videoer bliver slettet hvis der er modtaget tre såkaldte "takedown notices" under DMCA.

Der er mange eksempler på, at systemet ikke er perfekt. En video med præsident Barack Obama blev fjernet, fordi han sang et par ord fra Al Green's "Let's Stay Together".

Det gik også galt, da YouTube sendte live fra Demokraternes nationalkongres i september. Her blev en live-stream med præsidentfrues tale afbrudt af det automatiske copyright-politi.

Et par dage inden gik det galt under en prisoverrækkelse for science-fiction forfattere, Hugo Awards, hvor transmissionen blev afbrudt på Ustream.

Annonce

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec