2ig-rival storsatser: Vil indtage Sjælland

Allerede et år efter sin kontroversielle opstart åbner jysk forhandler med distributør-profiler i ejerkredsen ny afdeling øst for Storebælt.

Artikel top billede

Forhandlernes kamp om kunderne bliver voldsomt skærpet, når den østjyske forhandler Edgemo 1. december åbner en selvstændig afdeling på Sjælland.

Ifølge Edgemos direktør Lars Andersen får den nye afdeling en bemanding på mellem 15 og 25 medarbejdere, som kommer oven i de nuværende 22 mand, der arbejder på det jyske hovedkontor i Hinnerup.

De seneste par uger har Edgemo via sin hjemmeside annonceret efter sælgere og konsulenter indenfor blandt andet virtualisering, unified communication og Microsoft System Center til det nye kontor.

"Etableringen af en sjællandsk afdeling er et naturligt skridt i Edgemos vækst og planer om at blive toneangivende på det danske marked inden for vores kernekompetenceområder," siger Lars Andersen.

Han vedgår gerne, at den sjællandske satsning kræver, at Edgemo går ud og tager kunder fra andre forhandlere. Han ønsker dog ikke at sætte navne på sine direkte konkurrenter i markedet.

"Vi skal ud og konkurrere med alle de enterprise-forhandlere, der er derude," lyder det fra Lars Andersen.

Læs mere:


Det er kun godt et år siden, at Lars Andersen sammen med to andre tidligere Atea-folk Morten Arknæs og Kenneth Knude stiftede Edgemo. Det skete blandt andet med finansiel støtte fra brokerdistributøren Dansk Computer Center (DCC), som Edgemo også deler adresse med i det jyske.

Da Edgemo startede for et år siden blev det samtidig afslutningen på DCCs engagement og medejerskab i den nordsjællandske forhandler 2ig, som her i april i stedet fusionerede med kollegerne i Comm/2.

Ifølge Lars Andersen har Edgemo i sit første leveår nået sine mål både i forhold til budgetter og bemanding af den jyske base.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland