2ig-rival storsatser: Vil indtage Sjælland

Allerede et år efter sin kontroversielle opstart åbner jysk forhandler med distributør-profiler i ejerkredsen ny afdeling øst for Storebælt.

Artikel top billede

Forhandlernes kamp om kunderne bliver voldsomt skærpet, når den østjyske forhandler Edgemo 1. december åbner en selvstændig afdeling på Sjælland.

Ifølge Edgemos direktør Lars Andersen får den nye afdeling en bemanding på mellem 15 og 25 medarbejdere, som kommer oven i de nuværende 22 mand, der arbejder på det jyske hovedkontor i Hinnerup.

De seneste par uger har Edgemo via sin hjemmeside annonceret efter sælgere og konsulenter indenfor blandt andet virtualisering, unified communication og Microsoft System Center til det nye kontor.

"Etableringen af en sjællandsk afdeling er et naturligt skridt i Edgemos vækst og planer om at blive toneangivende på det danske marked inden for vores kernekompetenceområder," siger Lars Andersen.

Han vedgår gerne, at den sjællandske satsning kræver, at Edgemo går ud og tager kunder fra andre forhandlere. Han ønsker dog ikke at sætte navne på sine direkte konkurrenter i markedet.

"Vi skal ud og konkurrere med alle de enterprise-forhandlere, der er derude," lyder det fra Lars Andersen.

Læs mere:


Det er kun godt et år siden, at Lars Andersen sammen med to andre tidligere Atea-folk Morten Arknæs og Kenneth Knude stiftede Edgemo. Det skete blandt andet med finansiel støtte fra brokerdistributøren Dansk Computer Center (DCC), som Edgemo også deler adresse med i det jyske.

Da Edgemo startede for et år siden blev det samtidig afslutningen på DCCs engagement og medejerskab i den nordsjællandske forhandler 2ig, som her i april i stedet fusionerede med kollegerne i Comm/2.

Ifølge Lars Andersen har Edgemo i sit første leveår nået sine mål både i forhold til budgetter og bemanding af den jyske base.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration