2ig-rival storsatser: Vil indtage Sjælland

Allerede et år efter sin kontroversielle opstart åbner jysk forhandler med distributør-profiler i ejerkredsen ny afdeling øst for Storebælt.

Artikel top billede

Forhandlernes kamp om kunderne bliver voldsomt skærpet, når den østjyske forhandler Edgemo 1. december åbner en selvstændig afdeling på Sjælland.

Ifølge Edgemos direktør Lars Andersen får den nye afdeling en bemanding på mellem 15 og 25 medarbejdere, som kommer oven i de nuværende 22 mand, der arbejder på det jyske hovedkontor i Hinnerup.

De seneste par uger har Edgemo via sin hjemmeside annonceret efter sælgere og konsulenter indenfor blandt andet virtualisering, unified communication og Microsoft System Center til det nye kontor.

"Etableringen af en sjællandsk afdeling er et naturligt skridt i Edgemos vækst og planer om at blive toneangivende på det danske marked inden for vores kernekompetenceområder," siger Lars Andersen.

Han vedgår gerne, at den sjællandske satsning kræver, at Edgemo går ud og tager kunder fra andre forhandlere. Han ønsker dog ikke at sætte navne på sine direkte konkurrenter i markedet.

"Vi skal ud og konkurrere med alle de enterprise-forhandlere, der er derude," lyder det fra Lars Andersen.

Læs mere:


Det er kun godt et år siden, at Lars Andersen sammen med to andre tidligere Atea-folk Morten Arknæs og Kenneth Knude stiftede Edgemo. Det skete blandt andet med finansiel støtte fra brokerdistributøren Dansk Computer Center (DCC), som Edgemo også deler adresse med i det jyske.

Da Edgemo startede for et år siden blev det samtidig afslutningen på DCCs engagement og medejerskab i den nordsjællandske forhandler 2ig, som her i april i stedet fusionerede med kollegerne i Comm/2.

Ifølge Lars Andersen har Edgemo i sit første leveår nået sine mål både i forhold til budgetter og bemanding af den jyske base.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S