Massedrab i World of Warcraft efter sikkerhedsbrist

Onlinespillet har nu lukket sikkerhedshul, der gav ondsindede hackere mulighed for at likvidere spillere i hobetal.

Artikel top billede

I går blev europæiske WoW-spillere ramt af massemord.

Ifølge WoW Insider blev samtlige tilstedeværende figurer i byerne Stormwind og Orgrimmar slået ihjel i ét hug. Massedrabet fandt  sted på en håndfuld forskellige realms, blandt andre Tarren Mill, Ragnaros, Draenor, Twisting Nether.

Det er både karakterer og computerstyrede figurer, der måtte lade livet.

Mistanken faldt straks på en sikkerhedsfejl, men det er usikkert, om der er tale om et angreb eller en bug i Blizzards egen kode.

Blizzard bekræftede efter nogle timer hullet og lovede, at det er lukket igen. Blizzard har dog ikke givet nogen forklaring på, hvad der var årsag til sikkerhedshullet.

Se billeder i videoen eller på billedet her på siden.

Blizzard kæmper ikke kun med virtuelle massemord. Spilfirmaet må også registrere, at mange brugere har mistet interesse for det ellers udbredte spil, der senest er blevet udvidet med pandaer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S