Mere end en million i årsløn til hver dansk Lenovo-medarbejder

I gennemsnit får alle 54 Lenovo-medarbejdere i Danmark mere end en million kroner i løn om året.

Artikel top billede

Posten "personaleomkostninger" er på knap 59 millioner kroner i pc-producenten Lenovos regnskab for 2011/2012. Posten, som i al væsentlighed omfatter løn og pension, sikrer de 54 medarbejdere en gennemsnitlig årsløn på 1.088.894 kroner. 

Nu står der ikke i regnskabet, hvor stor en del af de knap 59 millioner, der tilfalder direktionen, men selv hvis chefen Peter Juul Jørgensen hæver en pæn encifret millionhyre, er der stadig millioner nok til at give Lenovos medarbejdere en særdeles attraktiv løn.

Lenovo nåede et resultat efter skat på 5,7 millioner kroner, hvilket er 800.000 kroner mere end det foregående regnskabsår, og det betegnes i årsberetningen som "tilfredsstillende set ud fra den generelle markedsmæssige økonomiske situation."

Samme vækst sidste år

Resultat før skat blev 7,7 millioner kroner, mens bruttofortjenesten blev på 76,4 millioner. Sidste år var de to tal henholdsvis 4,9 og 67,6 millioner kroner.

Sidste år var væksten i overskuddet i øvrigt også på samme niveau. Sidste år var resultatet efter skat øget
med 900.000 kroner sammenlignet med året før (2009/2010).

I foråret blev Lenovo Danmark efter en strukturændring lagt ind under region Nord i producentens nye EMEA-organisation.

Vores fantastiske team

I den forbindelse udtalte Peter Juul Jørgensens nye chef David McQuarrie, at netop salget i den nordeuropæiske region er vigtig i forhold til Lenovos ambition om at blive nummer tre på det europæiske marked.

"Vores fantastiske team i Danmark har vist vejen ved at blive nummer ét på det lokale marked," lød det blandt andet fra McQuarrie tilbage i maj.

Lenovo forventer for indeværende regnskabsår en "positiv udvikling samt et tilfredsstillende resultat før skat ..."

Vi har uden held forsøgt at få hul igennem til Lenovos danske landechef Peter Juul Jørgensen for at få en kommentar til regnskabet.

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS