Her er AMDs nye tablet-processor

AMD er klar med en ny processor til tablet-pc'er med Windows 8.

Artikel top billede

Her kort tid inden lanceringen af Microsofts nye Windows 8 har AMD præsenteret en ny processor til Windows-baserede tablet-pc'er. Den nye processor Z-60 er dermed en konkurrent til Intels tablet-processorer, som bliver brugt de første modeller med Windows 8.

Den store udfordring for begge er at vise, at de kan måle sig med ARM-chips, som længe har domineret både inden for smartphones og tablet-pc'er.

De første tablet-pc'er med Z-60 og Windows 8 skulle være klar senere i år. Processoren har to kerner, der kører med 1 GHz. Der er også integreret 275 Radeon-grafikkerner med en hastighed på 275 MHz.

Den store forskel i forhold til almindelige pc-processorer ligger i strømforbruget, som er helt nede under 5 watt. Den nye processor er også meget lille og kan passes ind i et kabinet med en tykkelse på blot 10 mm.

Ifølge AMD er den nye processor også i stand til at køre alle ældre Windows 7-applikationer. Det er ikke muligt på ARM-platformen, selvom Windows 8 også kommer i en RT-udgave til ARM.

Den store konkurrent fra Intel er Clover Trail Z2760-processoren, som skal bruges i en række kommende Windows 8 tablet-pc'er fra HP, Dell, Lenovo og andre producenter.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest