Her er AMDs nye tablet-processor

AMD er klar med en ny processor til tablet-pc'er med Windows 8.

Artikel top billede

Her kort tid inden lanceringen af Microsofts nye Windows 8 har AMD præsenteret en ny processor til Windows-baserede tablet-pc'er. Den nye processor Z-60 er dermed en konkurrent til Intels tablet-processorer, som bliver brugt de første modeller med Windows 8.

Den store udfordring for begge er at vise, at de kan måle sig med ARM-chips, som længe har domineret både inden for smartphones og tablet-pc'er.

De første tablet-pc'er med Z-60 og Windows 8 skulle være klar senere i år. Processoren har to kerner, der kører med 1 GHz. Der er også integreret 275 Radeon-grafikkerner med en hastighed på 275 MHz.

Den store forskel i forhold til almindelige pc-processorer ligger i strømforbruget, som er helt nede under 5 watt. Den nye processor er også meget lille og kan passes ind i et kabinet med en tykkelse på blot 10 mm.

Ifølge AMD er den nye processor også i stand til at køre alle ældre Windows 7-applikationer. Det er ikke muligt på ARM-platformen, selvom Windows 8 også kommer i en RT-udgave til ARM.

Den store konkurrent fra Intel er Clover Trail Z2760-processoren, som skal bruges i en række kommende Windows 8 tablet-pc'er fra HP, Dell, Lenovo og andre producenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse