Her er AMDs nye tablet-processor

AMD er klar med en ny processor til tablet-pc'er med Windows 8.

Artikel top billede

Her kort tid inden lanceringen af Microsofts nye Windows 8 har AMD præsenteret en ny processor til Windows-baserede tablet-pc'er. Den nye processor Z-60 er dermed en konkurrent til Intels tablet-processorer, som bliver brugt de første modeller med Windows 8.

Den store udfordring for begge er at vise, at de kan måle sig med ARM-chips, som længe har domineret både inden for smartphones og tablet-pc'er.

De første tablet-pc'er med Z-60 og Windows 8 skulle være klar senere i år. Processoren har to kerner, der kører med 1 GHz. Der er også integreret 275 Radeon-grafikkerner med en hastighed på 275 MHz.

Den store forskel i forhold til almindelige pc-processorer ligger i strømforbruget, som er helt nede under 5 watt. Den nye processor er også meget lille og kan passes ind i et kabinet med en tykkelse på blot 10 mm.

Ifølge AMD er den nye processor også i stand til at køre alle ældre Windows 7-applikationer. Det er ikke muligt på ARM-platformen, selvom Windows 8 også kommer i en RT-udgave til ARM.

Den store konkurrent fra Intel er Clover Trail Z2760-processoren, som skal bruges i en række kommende Windows 8 tablet-pc'er fra HP, Dell, Lenovo og andre producenter.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect