Her er AMDs nye tablet-processor

AMD er klar med en ny processor til tablet-pc'er med Windows 8.

Artikel top billede

Her kort tid inden lanceringen af Microsofts nye Windows 8 har AMD præsenteret en ny processor til Windows-baserede tablet-pc'er. Den nye processor Z-60 er dermed en konkurrent til Intels tablet-processorer, som bliver brugt de første modeller med Windows 8.

Den store udfordring for begge er at vise, at de kan måle sig med ARM-chips, som længe har domineret både inden for smartphones og tablet-pc'er.

De første tablet-pc'er med Z-60 og Windows 8 skulle være klar senere i år. Processoren har to kerner, der kører med 1 GHz. Der er også integreret 275 Radeon-grafikkerner med en hastighed på 275 MHz.

Den store forskel i forhold til almindelige pc-processorer ligger i strømforbruget, som er helt nede under 5 watt. Den nye processor er også meget lille og kan passes ind i et kabinet med en tykkelse på blot 10 mm.

Ifølge AMD er den nye processor også i stand til at køre alle ældre Windows 7-applikationer. Det er ikke muligt på ARM-platformen, selvom Windows 8 også kommer i en RT-udgave til ARM.

Den store konkurrent fra Intel er Clover Trail Z2760-processoren, som skal bruges i en række kommende Windows 8 tablet-pc'er fra HP, Dell, Lenovo og andre producenter.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura