Her er AMDs nye tablet-processor

AMD er klar med en ny processor til tablet-pc'er med Windows 8.

Artikel top billede

Her kort tid inden lanceringen af Microsofts nye Windows 8 har AMD præsenteret en ny processor til Windows-baserede tablet-pc'er. Den nye processor Z-60 er dermed en konkurrent til Intels tablet-processorer, som bliver brugt de første modeller med Windows 8.

Den store udfordring for begge er at vise, at de kan måle sig med ARM-chips, som længe har domineret både inden for smartphones og tablet-pc'er.

De første tablet-pc'er med Z-60 og Windows 8 skulle være klar senere i år. Processoren har to kerner, der kører med 1 GHz. Der er også integreret 275 Radeon-grafikkerner med en hastighed på 275 MHz.

Den store forskel i forhold til almindelige pc-processorer ligger i strømforbruget, som er helt nede under 5 watt. Den nye processor er også meget lille og kan passes ind i et kabinet med en tykkelse på blot 10 mm.

Ifølge AMD er den nye processor også i stand til at køre alle ældre Windows 7-applikationer. Det er ikke muligt på ARM-platformen, selvom Windows 8 også kommer i en RT-udgave til ARM.

Den store konkurrent fra Intel er Clover Trail Z2760-processoren, som skal bruges i en række kommende Windows 8 tablet-pc'er fra HP, Dell, Lenovo og andre producenter.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS