Vesteuropas bedste app er dansk

Dansk iværksætter får hæder og næsten en million kroner for mobil rejse-app.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Danske Everplaces har høstet international hæder for sin rejse-app - og en forholdsvis stor pengepræmie.

I går gik prisen som Vesteuropas bedste "startup" ved Qualcomm's QPrize til Everplaces. Med titlen som succesfuld opstartsfirma fulgte en check på 100.000 euro.

Everplaces er en webbaseret huskeseddel, hvor brugerne kan gemme deres yndlingsdestinationer og dele dem med omverdenen. Når de er på farten, kan de gemme eller gense destinationerne via smartphone-apps.

Everplaces åbnede officielt for brugere i år, men allerede inden den officialle opstart havde firmaet formået at indfange tusindvis af entusiastiske brugere over hele kloden.

"Vi er benovede over den tiltro, som juryen og Qualcomm har udvist os. Det, som vi har på markedet lige nu, er kun begyndelsen. Der er bunkevis af potentiale i produktet, som venter på at blive eksekveret, og det har juryen lagt mærke til. Pengepræmien vil hjælpe os med at nå det potentiale endnu hurtigere end forventet," udtaler Tine Thygesen, som er medstifter og direktør i Everplaces.

Everplaces betragter selv deres produkt som en ny måde at tænke rejseguides på og en opdateret måde at dele rejsetips med andre.

I øjeblikket er Everplaces basalt set lister med rejsetips, som man deler med venner eller bekendte. De næste stadier i udviklingen bliver formentlig at lægge intelligente lag i anbefalingerne, så man kan følge rejsetips fra folk med samme interesser som en selv.

Med den europæiske pris følger også retten til at deltage i den globale konkurrence, der finder sted i USA, hvor der er yderligere 100.000 dollar i præmiesum. 

Prisen, QPrize, er sat i søen af Qualcomm Ventures. Juryen bestod blandt andet af folk fra investeringsfonde, Wired og Google.

SE OGSÅ: Galleri fra nyt dansk opstarts-kollektiv

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S