Vesteuropas bedste app er dansk

Dansk iværksætter får hæder og næsten en million kroner for mobil rejse-app.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Danske Everplaces har høstet international hæder for sin rejse-app - og en forholdsvis stor pengepræmie.

I går gik prisen som Vesteuropas bedste "startup" ved Qualcomm's QPrize til Everplaces. Med titlen som succesfuld opstartsfirma fulgte en check på 100.000 euro.

Everplaces er en webbaseret huskeseddel, hvor brugerne kan gemme deres yndlingsdestinationer og dele dem med omverdenen. Når de er på farten, kan de gemme eller gense destinationerne via smartphone-apps.

Everplaces åbnede officielt for brugere i år, men allerede inden den officialle opstart havde firmaet formået at indfange tusindvis af entusiastiske brugere over hele kloden.

"Vi er benovede over den tiltro, som juryen og Qualcomm har udvist os. Det, som vi har på markedet lige nu, er kun begyndelsen. Der er bunkevis af potentiale i produktet, som venter på at blive eksekveret, og det har juryen lagt mærke til. Pengepræmien vil hjælpe os med at nå det potentiale endnu hurtigere end forventet," udtaler Tine Thygesen, som er medstifter og direktør i Everplaces.

Everplaces betragter selv deres produkt som en ny måde at tænke rejseguides på og en opdateret måde at dele rejsetips med andre.

I øjeblikket er Everplaces basalt set lister med rejsetips, som man deler med venner eller bekendte. De næste stadier i udviklingen bliver formentlig at lægge intelligente lag i anbefalingerne, så man kan følge rejsetips fra folk med samme interesser som en selv.

Med den europæiske pris følger også retten til at deltage i den globale konkurrence, der finder sted i USA, hvor der er yderligere 100.000 dollar i præmiesum. 

Prisen, QPrize, er sat i søen af Qualcomm Ventures. Juryen bestod blandt andet af folk fra investeringsfonde, Wired og Google.

SE OGSÅ: Galleri fra nyt dansk opstarts-kollektiv

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S