Flyselskab tillader mobilsamtaler over skyerne

Snart kan flyrejsende hos Emirates tale i deres egen mobiltelefon på rejsen, men den skal slukkes når man nærmer sig USA.

Artikel top billede

Flyselskabet Emirates fra Dubai vil fremover tillade, at passagerer på selskabets store A380-fly kan tale i deres mobiltelefon under flyrejsen. Det skriver All ThingsD. I Danmark har SAS allerede planer om at lade de rejsende bruge mobiltelefoner om bord på de fly, som også tilbyder trådløst internet. Det skal ske fra slutningen af året.

Emirates bruger den såkaldte OnAir-teknologi til mobiltelefoni, som også leverer trådløs netadgang på selskabets fly. Den eneste alvorlige begrænsning er, at mobiltelefoner ikke må bruges i USA's luftrum, så de skal slukkes, når flyet nærmer sig USA.

Derfor må de søvnige passagerer altså formentlig nu vænne sig til, at der kommer en melding i flyets højtaler, når man krydser den usynlige grænse, som ligger omkring 400 kilometer ud for USA's kyst. Så er det altså slut med at tale i sin mobiltelefon over skyerne.

Men det kan selvfølgelig blive svært overhovedet at få sovet på turen, hvis sidemanden taler i telefon under hele rejsen. Flere flyselskaber har indtil nu afvist at indføre mobiltelefoni netop med den begrundelse, at det vil forstyrre andre rejsende.

Emirates er dog kendt for at være på forkant med teknologien. I 1993 kunne flyselskabet installere de første satellit-telefoner på sine fly. Emirates kunne også tidligt tilbyde fax-maskiner over skyerne, og der kom trådløse netværk i de store A380-fly sidste år.

Den tekniske løsning for mobiltelefoni over skyerne bruger en såkaldt pico-celle ombord på flyet - altså et slags lokalt mobilnet - der opfanger signalerne fra mobilen og leder dem videre til en satellit. Mobilen sender kun meget svagt, fordi antennen er tæt på.

Samtidig er der installeret udstyr, som skal forhindre, at mobilen får kontakt med en terrestrisk antennemast.

Foruden Emirates har australske Quantas også tilladt brug af mobiltelefoner i sine fly, men kun til at sende tekstbeskeder og gå på nettet. Tyske Lufthansa har også annonceret, at man vil tillade rejsende at sende sms-beskeder med mobilen.

Flyproducenten Boeing har allerede meldt ud, at rejsende i de største flymodeller 747-8 Intercontinental, 787 Dreamliner og 777 kan foretage mobilopkald fra næste år. Men selvom den nødvendige teknologi er på plads, kræver det stadig, at reglerne tillader mobiltelefoni, og her er det amerikanske luftrum altså stadig en mobil-fri zone.

Så ser det anderledes ud med brug af elektronisk udstyr under start og landing, hvor det er meget svært at håndhæve de eksisterende regler. Der er nu udsigt til, at disse regler kan blive lempet i USA.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S