Flyselskab tillader mobilsamtaler over skyerne

Snart kan flyrejsende hos Emirates tale i deres egen mobiltelefon på rejsen, men den skal slukkes når man nærmer sig USA.

Artikel top billede

Flyselskabet Emirates fra Dubai vil fremover tillade, at passagerer på selskabets store A380-fly kan tale i deres mobiltelefon under flyrejsen. Det skriver All ThingsD. I Danmark har SAS allerede planer om at lade de rejsende bruge mobiltelefoner om bord på de fly, som også tilbyder trådløst internet. Det skal ske fra slutningen af året.

Emirates bruger den såkaldte OnAir-teknologi til mobiltelefoni, som også leverer trådløs netadgang på selskabets fly. Den eneste alvorlige begrænsning er, at mobiltelefoner ikke må bruges i USA's luftrum, så de skal slukkes, når flyet nærmer sig USA.

Derfor må de søvnige passagerer altså formentlig nu vænne sig til, at der kommer en melding i flyets højtaler, når man krydser den usynlige grænse, som ligger omkring 400 kilometer ud for USA's kyst. Så er det altså slut med at tale i sin mobiltelefon over skyerne.

Men det kan selvfølgelig blive svært overhovedet at få sovet på turen, hvis sidemanden taler i telefon under hele rejsen. Flere flyselskaber har indtil nu afvist at indføre mobiltelefoni netop med den begrundelse, at det vil forstyrre andre rejsende.

Emirates er dog kendt for at være på forkant med teknologien. I 1993 kunne flyselskabet installere de første satellit-telefoner på sine fly. Emirates kunne også tidligt tilbyde fax-maskiner over skyerne, og der kom trådløse netværk i de store A380-fly sidste år.

Den tekniske løsning for mobiltelefoni over skyerne bruger en såkaldt pico-celle ombord på flyet - altså et slags lokalt mobilnet - der opfanger signalerne fra mobilen og leder dem videre til en satellit. Mobilen sender kun meget svagt, fordi antennen er tæt på.

Samtidig er der installeret udstyr, som skal forhindre, at mobilen får kontakt med en terrestrisk antennemast.

Foruden Emirates har australske Quantas også tilladt brug af mobiltelefoner i sine fly, men kun til at sende tekstbeskeder og gå på nettet. Tyske Lufthansa har også annonceret, at man vil tillade rejsende at sende sms-beskeder med mobilen.

Flyproducenten Boeing har allerede meldt ud, at rejsende i de største flymodeller 747-8 Intercontinental, 787 Dreamliner og 777 kan foretage mobilopkald fra næste år. Men selvom den nødvendige teknologi er på plads, kræver det stadig, at reglerne tillader mobiltelefoni, og her er det amerikanske luftrum altså stadig en mobil-fri zone.

Så ser det anderledes ud med brug af elektronisk udstyr under start og landing, hvor det er meget svært at håndhæve de eksisterende regler. Der er nu udsigt til, at disse regler kan blive lempet i USA.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S