Derfor gik det galt for Norriq

Efter fem år med store armbevægelser er drømmen om at gøre Norriq til en stor ERP-koncern kollapset. Nu er koncernen sat til salg. Læs hvordan det færøske eventyr kørte af sporet.

Artikel top billede

Vi skriver marts 2007, da fire færøske investorer giver direktør i ERP-forhandleren Munk IT, Bjarne Søballe, et tilbud, han ikke kan afslå. Det bliver starten på ERP-koncernen Norriqs omtumlede tilværelse.

Søballe har i 2005 købt Munk IT af stifteren Helge Munk, men nu vil færingerne købe Søballe ud og skabe en ny stor spiller med fokus på især Navision (NAV), men også med Dynamics C5 på butikshylden. Og ambitionerne fejler ikke noget.

Få måneder senere skifter selskabet navn til Norriq - nu med Bo Martinsen ved roret.

Man opkøber virksomheder som Conzern og Senseit. Dermed bliver Norriq en egentligt koncern med Bo Martinsen som øverste chef.

Men fusionen sker ikke uden problemer - også på mandskabssiden, hvor chefen for SMB-salget, Danny Fogel i sommeren 2008 forlader sit job.

Ryster ikke på hånden

Det får dog ikke Bo Martinsen til at ryste på hånden. Få måneder senere lykkedes det ham at få Microsofts salgsdirektør for Dynamics, Jakob Schou, ind i folden som ny direktør i Norriq Danmark. 

Sideløbende med at Bo Martinsen fører de ambitiøse planer ud i livet, er finanskrisen brudt ud. Men det lægger ikke en dæmper på Norriqs foretagsomhed.

I november 2008 tager selskabets ejere dog en skæbnesvanger beslutning med købet af infrastrukturforhandleren Netpartner.

Ideen er at drive en hardwareforretning, som kan lukrere på adgangen til de tusindvis af kunder, som i forvejen køber ERP-løsninger hos de øvrige dele af Norriq-koncernen. Og for at gøre billedet komplet satser Norriq også på international ekspansion med købet af det belgisk/hollandske Helios-IT.

Læs mere:

Kolossale underskud

Men samtidig sniger der sig falske toner ind i musikken. Allerede måneden efter købet af Netpartner forlader Bjarne Søballe af egen drift festen. Måske fordi han ikke tror på konstruktionen.

I hvert fald udvikler især Netpartner sig i de næste år til en regulær møllesten om halsen på koncernen, der må indkassere det ene markante millionunderskud efter det andet.

Undervejs er Norriq-koncernen vokset til at bestå af i alt otte selskaber. I august 2009 hyrer Norriq den tidligere HP-mand, Jan Kaufman ind for at rette op på Netpartner miseren. Han holder dog kun et halvt års tid.

Men i november 2011 galer hanen sidste gang for koncernchef Bo Martinsen, som meget pludseligt forlader sin stilling. Både ejere og bestyrelse er bemærkelsesværdigt tavse omkring fyringen af Martinsen.

Facit efter fem års eventyr er, at Norriq har kostet sine ejere et tab på den forkerte side af 150 millioner kroner med et minus på godt 15 millioner kroner i det seneste koncernregnskab.

Retfærdigvis skal det nævnes, at det trods de mange blodrøde regnskabsresultater undervejs, faktisk er lykkedes Norriq at nå tæt på en fordobling af sin omsætning, som i sidste koncernregnskab nåede 335 millioner kroner.

Mandskabsmæssigt har man dog måttet spænde livremmen ind fra de næsten 350 medarbejdere, man gav smør på brødet i 2009 til i dag omkring 270 ansatte.

Efter fyringen af Bo Martinsen har det været bestyrelsesformand Peter Theill, der i realiteten har styret koncernen, parallelt med at de færøske ejere er begyndt at kigge sig om efter interesserede købere.

Internt i Norriq holder man kortene tæt til kroppen og lader intet slippe ud om konkrete salgsplaner. Derfor er det også uklart om planen er at sælge koncernen i et hug eller splitte aktiviteterne op og sælge dem hver for sig. En tredje mulighed kan være at sælge de profitable dele af koncernen fra og lade resten af forretningen gå konkurs. 

Det har ikke været muligt at få en kommentar til denne artikel fra Norriqs bestyrelsesformand Peter Theill.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks