Nu har Apple inviteret til iPad Mini-fest: Se invitationen her

I næste uge vil Apple sandsynligvis løfte sløret for en mindre og billigere iPad, og Apple har netop invitereret pressen til præsentationen. Se invitationen her.

Artikel top billede

Det er kun knap en måned siden, at Apple samlede den amerikanske presse for at præsentere iPhone 5

Men nu har Apple allerede indkaldt pressen til endnu en produktlancering, der finder sted tirsdag den 23. oktober.

Præsentation kommer til at finde sted i California Theatre i den californiske by San Jose, og alt tyder på, at Apple her vil løfte sløret for iPad'ens nye lillebror, der forventes at komme til at hedde enten iPad Mini eller iPad Air.

Det understøttes også af teksten på den farverige invitation, der antyder, at Apple har en mini-overraskelse i ærmet. 

"We've got a little more to show you," står der på invitationen.

Der gættes på, at der vil være tale om en tablet med en skærm på 7,85 tommer. 

Skærmen på iPad Mini vil således være større end på konkurrerende tablets som Googles Nexus 7 og Amazons Kindle Fire, men samtidig betydeligt mindre end på den nuværende iPad, der har en skærm på 9,7 tommer. 

En iPad til lavpris

Det er dog ikke kun skærmen, der forventes at blive mindre. 

Sandsynligvis vil prisniveauet også komme til at ligge betydeligt lavere end på den nuværende iPad, der i øjeblikket sælges for 499 dollar i USA og 3700 kroner i Danmark. 

Der spekuleres i, at den billigste udgave af den nye mini-iPad vil komme til at koste cirka 300 dollar, og den tyske mobilside Mobile Geeks hævder at have fået fingre i en prisliste fra det tyske elektronikæde Media Markt.

Prislisten viser, at en iPad Mini med 8 GB kommer til at koste 249 euro - det svarer til knap 1900 danske kroner. 

Til sammenligning kommer Googles Nexus 7-tablet med 16 GB til at koste 2.000 kroner i Danmark. 

Ikke kun Mini

Ud over en mindre iPad kan Apple-fans også sætte næsen op efter en række andre produktlanceringer. 

Der har længe været rygter om, at Apple vil sende en mindre udgave af den nye Macbook Pro med retinaskærm på markedet.  

Og både den Wall Street Journal-ejede teknologiside AllThingsD og macsiden 9to5Mac erfarer, at Apple på næste tirsdag langt om længe løfte sløret for en 13-tommer Macbook Pro med retina-skærm samt en opdateret udgave af Mac Mini.

Ifølge den britiske avis The Guardian kan vi ligeledes forvente, at Apple ved præsentationen i næste uge vil komme med en mindre opdatering af den store iPad. 

Skal vi tro The Guardian, vil den nuværende iPad blive udstyret med Apples nye lightning-strømstik og få en LTE 4G-forbindelse, der også virker uden for USA. 

Billeder lækket

Ønsker du at vide, hvordan iPad Mini kommer til at se ud? 

Så har Sonny Dickson, der er skribent for Apple-bloggen 9to5mac.com, lagt et par billeder på Twitter og Instagram, der angiveligt viser den nye mindre iPad. 

Se billederne her og her

Læs også:

IPad Mini er på vej - her er de mest troværdige rygter 

Test: Google Nexus 7 er den bedste tablet nummer 2   

Nu kommer den nye retina-Macbook i mini-udgave

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland