iPhone 5 koster Apple milliarder i mistet markedsværdi

Aktiekursen er raslet ned siden lanceringen af iPhone 5. Se forklaringen her.

Artikel top billede

Selv om det er lykkedes Apple at sælge masser af iPhone 5, har telefonen ikke fået firmaets aktiekurs op at ringe. Tværtimod er Apples aktieværdi dalet betragteligt, siden iPhone 5 blev lanceret. Faldet udgør over 70 milliarder dollar i markedsværdi.

Det viser en sammenligning af kursen på Apple-aktien i tiden efter lanceringen af iPhone 5, skriver Mashable.  

I mandags var den for første gang i flere måneder under 600 dollar. Apple-aktien lå på 632,55 tirsdag, hvilket gav en samlet markedsværdi på 585 milliarder dollar.

Til sammenligning var aktiekursen oppe på over 700 dollar i dagene lige efter lanceringen af iPhone 5. Den 21 september landede kursen eksempelvis på 700,09 dollar pr. aktie, hvilket svarer til en samlet markedsværdi på 656 milliarder dollar. Siden da har firmaet altså måttet notere en samlet nedgang i værdien på over 70 milliarder dollar.

Årsagen er ifølge Mashable de begyndende strejker og den øvrige uro på Foxcon-fabrikkerne i Kina, der har rejst tvivl om Apples evne til at levere alle de iPhones, firmaet kan sælge. Den meget omtale af skøre fejl i korttjenesten i iOS6, som Apple-direktør Tim Cook har været nødt til at undskylde for på sine grædende knæ, har næppe heller hævet kursen særlig meget.

Apple-aktien er dog endnu ikke blevet noget decideret fattigdoms-symbol. Firmaets samlede aktieværdi er stadig større end Facebook, LinkedIN og Dells - tilsammen.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S