Stor bøde til Proshop

Politiet har haft bødeblokken fremme efter at online-forhandleren glemte at fortælle sine kunder om renter og gebyrer.

Artikel top billede

Onlineforhandleren Proshop skal betale en bøde på 80.000 kroner som straf for at man tilbage i 2010 og 2011 solgte en telefon og en computer på afbetaling uden at oplyse om, at kunderne ville ende med at betale cirka tre gange mere end kontantprisen.

Den slags er i strid med Markedsføringsloven, og efter at Forbrugerombudsmanden politianmeldte Proshop, er sagen altså nu endt med en klækkelig bøde, som er udmålt efter Proshops egne oplysninger om indtjeningen på det pågældende tilbud.

"Når en virksomhed markedsfører sig med, at varer eller tjenesteydelser kan købes på kredit, har forbrugerne krav på en række oplysninger, så de kan gennemskue de faktiske omkostninger ved at købe på kredit fremfor kontant," lyder det fra forbrugerombudsmand Henrik Øe i en kommentar.

Direktør i Proshop, Morten Duch, har tidligere over for CRN erkendt sin brøde. Morten Duch har forklaret, at hele miseren skyldes menneskelig en fejl i forbindelse med en salgskampagne. Ganske få kunder benyttede sig af tilbuddet, som kun var gældende i en forholdsvis kort periode.

Det har ifølge Forbrugerombudsmanden været en formildende omstændighed, at Proshop selv stoppede den ulovlige markedsføring, ligesom forhandleren har indført en intern procedure, forhindrer at man begår samme fejl igen.

Læs mere:

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S