USA går i krig med fildelere

De store internet-udbydere i USA er snart klar med en six strikes-plan mod pirater.

Artikel top billede

Inden årets udgang vil de største internet-udbydere i USA implementere en såkaldt six strikes-plan, kaldet "Copyright Alert System", hvor pirater kan risikere at få lukket deres internet-forbindelse. Det skriver Wired.

Både den amerikanske regering, Hollywood-industrien og de store pladeselskaber støtter planen, der har været undervejs i fire år.

Blandt de internet-udbydere som deltager er AT&T, Comcast, Time Warner Cable og Verizon.

Efter de fire første overtrædelser kan de iværksætte en række konkrete tiltag over for pirater, herunder at begrænse hastigheden og viderelede abonnenten til en infoside om piratkopiering. I nogle tilfælde kan der blive tale om at afbryde forbindelsen helt.

Det nye system skulle allerede være sat i gang, men det ser ud til, at de mange protester mod Stop Online Piracy Act (SOPA) og Protect IP Act har forsinket projektet.

"SOPA og PIPA har helt klart haft en effekt. De har været bekymret for at blive fanget i et stormvejr af negativ omtale, hvis de rykker for hurtigt," siger Jill Lesser fra Center for Copyright Information.

De nye tiltag retter sig specifikt mod brugere af fildelingsnetværk. De er normalt nemme at spore gennem deres ip-adresser.

Første gang modtager brugeren blot en e-mail fra sin internet-udbyder, som fortæller, at kontoen måske er blevet misbrugt til tyveri af online-indhold.

Næste gang indeholder mailen en længere og oplysende tekst, der fortæller om fildeling på nettet.

Så bliver tonen skærpet tredje og fjerde gang, hvor der kommer en pop-up-besked, som brugeren aktivt skal reagere på.

Herefter starter de såkaldte "mitigation measures". Her må den enkelte internet-udbydere afgøre, hvad man vil gøre. Det kan altså være en midlertidig nedsættelse af internet-forbindelsens hastighed som en advarsel.

Der kommer til at gå mindst syv dage mellem de enkelte beskeder og det er kun brugere, som er meget aktive på fildelingsnetværk, der kan forvente at blive kontaktet.

Internet-brugerne har mulighed for at klage, hvis de føler sig uretfærdigt behandlet, og de kan få et ekstra "strike", hvis de hævder, at piratkopieringen er sket over en åben, ukrypteret trådløs netværks-forbindelse.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job