USA går i krig med fildelere

De store internet-udbydere i USA er snart klar med en six strikes-plan mod pirater.

Artikel top billede

Inden årets udgang vil de største internet-udbydere i USA implementere en såkaldt six strikes-plan, kaldet "Copyright Alert System", hvor pirater kan risikere at få lukket deres internet-forbindelse. Det skriver Wired.

Både den amerikanske regering, Hollywood-industrien og de store pladeselskaber støtter planen, der har været undervejs i fire år.

Blandt de internet-udbydere som deltager er AT&T, Comcast, Time Warner Cable og Verizon.

Efter de fire første overtrædelser kan de iværksætte en række konkrete tiltag over for pirater, herunder at begrænse hastigheden og viderelede abonnenten til en infoside om piratkopiering. I nogle tilfælde kan der blive tale om at afbryde forbindelsen helt.

Det nye system skulle allerede være sat i gang, men det ser ud til, at de mange protester mod Stop Online Piracy Act (SOPA) og Protect IP Act har forsinket projektet.

"SOPA og PIPA har helt klart haft en effekt. De har været bekymret for at blive fanget i et stormvejr af negativ omtale, hvis de rykker for hurtigt," siger Jill Lesser fra Center for Copyright Information.

De nye tiltag retter sig specifikt mod brugere af fildelingsnetværk. De er normalt nemme at spore gennem deres ip-adresser.

Første gang modtager brugeren blot en e-mail fra sin internet-udbyder, som fortæller, at kontoen måske er blevet misbrugt til tyveri af online-indhold.

Næste gang indeholder mailen en længere og oplysende tekst, der fortæller om fildeling på nettet.

Så bliver tonen skærpet tredje og fjerde gang, hvor der kommer en pop-up-besked, som brugeren aktivt skal reagere på.

Herefter starter de såkaldte "mitigation measures". Her må den enkelte internet-udbydere afgøre, hvad man vil gøre. Det kan altså være en midlertidig nedsættelse af internet-forbindelsens hastighed som en advarsel.

Der kommer til at gå mindst syv dage mellem de enkelte beskeder og det er kun brugere, som er meget aktive på fildelingsnetværk, der kan forvente at blive kontaktet.

Internet-brugerne har mulighed for at klage, hvis de føler sig uretfærdigt behandlet, og de kan få et ekstra "strike", hvis de hævder, at piratkopieringen er sket over en åben, ukrypteret trådløs netværks-forbindelse.

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job