USA går i krig med fildelere

De store internet-udbydere i USA er snart klar med en six strikes-plan mod pirater.

Artikel top billede

Inden årets udgang vil de største internet-udbydere i USA implementere en såkaldt six strikes-plan, kaldet "Copyright Alert System", hvor pirater kan risikere at få lukket deres internet-forbindelse. Det skriver Wired.

Både den amerikanske regering, Hollywood-industrien og de store pladeselskaber støtter planen, der har været undervejs i fire år.

Blandt de internet-udbydere som deltager er AT&T, Comcast, Time Warner Cable og Verizon.

Efter de fire første overtrædelser kan de iværksætte en række konkrete tiltag over for pirater, herunder at begrænse hastigheden og viderelede abonnenten til en infoside om piratkopiering. I nogle tilfælde kan der blive tale om at afbryde forbindelsen helt.

Det nye system skulle allerede være sat i gang, men det ser ud til, at de mange protester mod Stop Online Piracy Act (SOPA) og Protect IP Act har forsinket projektet.

"SOPA og PIPA har helt klart haft en effekt. De har været bekymret for at blive fanget i et stormvejr af negativ omtale, hvis de rykker for hurtigt," siger Jill Lesser fra Center for Copyright Information.

De nye tiltag retter sig specifikt mod brugere af fildelingsnetværk. De er normalt nemme at spore gennem deres ip-adresser.

Første gang modtager brugeren blot en e-mail fra sin internet-udbyder, som fortæller, at kontoen måske er blevet misbrugt til tyveri af online-indhold.

Næste gang indeholder mailen en længere og oplysende tekst, der fortæller om fildeling på nettet.

Så bliver tonen skærpet tredje og fjerde gang, hvor der kommer en pop-up-besked, som brugeren aktivt skal reagere på.

Herefter starter de såkaldte "mitigation measures". Her må den enkelte internet-udbydere afgøre, hvad man vil gøre. Det kan altså være en midlertidig nedsættelse af internet-forbindelsens hastighed som en advarsel.

Der kommer til at gå mindst syv dage mellem de enkelte beskeder og det er kun brugere, som er meget aktive på fildelingsnetværk, der kan forvente at blive kontaktet.

Internet-brugerne har mulighed for at klage, hvis de føler sig uretfærdigt behandlet, og de kan få et ekstra "strike", hvis de hævder, at piratkopieringen er sket over en åben, ukrypteret trådløs netværks-forbindelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S