USA går i krig med fildelere

De store internet-udbydere i USA er snart klar med en six strikes-plan mod pirater.

Artikel top billede

Inden årets udgang vil de største internet-udbydere i USA implementere en såkaldt six strikes-plan, kaldet "Copyright Alert System", hvor pirater kan risikere at få lukket deres internet-forbindelse. Det skriver Wired.

Både den amerikanske regering, Hollywood-industrien og de store pladeselskaber støtter planen, der har været undervejs i fire år.

Blandt de internet-udbydere som deltager er AT&T, Comcast, Time Warner Cable og Verizon.

Efter de fire første overtrædelser kan de iværksætte en række konkrete tiltag over for pirater, herunder at begrænse hastigheden og viderelede abonnenten til en infoside om piratkopiering. I nogle tilfælde kan der blive tale om at afbryde forbindelsen helt.

Det nye system skulle allerede være sat i gang, men det ser ud til, at de mange protester mod Stop Online Piracy Act (SOPA) og Protect IP Act har forsinket projektet.

"SOPA og PIPA har helt klart haft en effekt. De har været bekymret for at blive fanget i et stormvejr af negativ omtale, hvis de rykker for hurtigt," siger Jill Lesser fra Center for Copyright Information.

De nye tiltag retter sig specifikt mod brugere af fildelingsnetværk. De er normalt nemme at spore gennem deres ip-adresser.

Første gang modtager brugeren blot en e-mail fra sin internet-udbyder, som fortæller, at kontoen måske er blevet misbrugt til tyveri af online-indhold.

Næste gang indeholder mailen en længere og oplysende tekst, der fortæller om fildeling på nettet.

Så bliver tonen skærpet tredje og fjerde gang, hvor der kommer en pop-up-besked, som brugeren aktivt skal reagere på.

Herefter starter de såkaldte "mitigation measures". Her må den enkelte internet-udbydere afgøre, hvad man vil gøre. Det kan altså være en midlertidig nedsættelse af internet-forbindelsens hastighed som en advarsel.

Der kommer til at gå mindst syv dage mellem de enkelte beskeder og det er kun brugere, som er meget aktive på fildelingsnetværk, der kan forvente at blive kontaktet.

Internet-brugerne har mulighed for at klage, hvis de føler sig uretfærdigt behandlet, og de kan få et ekstra "strike", hvis de hævder, at piratkopieringen er sket over en åben, ukrypteret trådløs netværks-forbindelse.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job